Spor o polovinu paláce Lucerna se táhne už léta.

Spor o polovinu paláce Lucerna se táhne už léta. | foto: Michal Růžička, MAFRA

Švagrová exprezidenta Havla vyhrála spor o polovinu paláce Lucerna

  • 26
Dagmar Havlová, švagrová exprezidenta Václava Havla, je o krok blíž k získání druhé poloviny pražského paláce Lucerna. Soud rozhodl, že tato nemovitost nepatří do konkurzu po společnosti Chemapol Reality, od které její půlku Havlová v roce 1999 koupila.

Havlová se v minulosti žalobou domáhala, aby byl palác Lucerna vyloučen z konkurzní podstaty, aby s ním mohla zacházet, jak bude chtít. Městský soud  v Praze ale v květnu 2009 její žalobu zamítl.

O rok později vrchní soud zamítavý verdikt zrušil kvůli údajně špatně posouzeným nápadně nevýhodným podmínkám prodeje Lucerny a přikázal případ projednat jiným soudcem.

Případ se proto znovu vrátil k pražskému soudu, který dal tentokrát Havlové za pravdu. "Městský soud v Praze vyloučil nemovitost ze soupisu konkurzní podstaty majetku," řekla iDNES.cz mluvčí soudu Martina Lhotáková.

Palác se teď možná dočká rozsáhlejších oprav

"Mám z toho velikou radost. Konečně se prolomil ten začarovaný kruh posledních deseti let. Případ byl přidělen jinému soudci, který kladl jasné otázky a dostal na ně jasné odpovědi, zejména ze strany odborníků," řekla iDNES.cz Dagmar Havlová.

Podle svých slov má v plánu dál pokračovat v opravách paláce, se kterými už dříve začala. Doposud ale nemohly být vzhledem k nedořešenému soudnímu sporu většího rozsahu. "Jak velké budou další investice a další opravy, zatím nemohu říct. Všechno musíme pečlivě zvážit a promyslet," dodala Havlová.

V roce 1992 získali Lucernu bratři Václav a Ivan Havlovi v restituci. Ivan svou polovinu daroval manželce Dagmar, která pak chtěla odkoupit druhou část od švagra. Prezident ji ale za 200 milionů korun prodal Chemapolu.

Havlová ji pak v roce 1999 od Chemapolu odkoupila za 145 milionů korun. Konkurznímu správci Chemapolu se cena zdála podhodnocená, proto Havlové půlku nemovitosti zahrnul do konkurzní podstaty.

Spor o Lucernu se táhne už několik let

Lucernu získali bratři Václav a Ivan Havlovi v roce 1992 v restituci. Ivan svou polovinu daroval manželce Dagmar, která pak chtěla odkoupit druhou část od švagra. Prezident ji však prodal Chemapolu a až v roce 1999 se druhá polovina dostala do rukou Havlové.

Dagmar Havlová ji od společnosti koupila za 145 milionů. Konkurznímu správci Chemapolu se cena zdála podhodnocená, proto Havlové půlku nemovitosti zahrnul do konkurzní podstaty.

Protože Havlová nemohla za této situace s nemovitostí volně zacházet, rozhodla se konkurzního správce žalovat. Požadovala, aby byla Lucerna z konkurzní podstaty vyjmuta. Městský soud v Praze ale roku 2007 její žalobu zamítl.

O rok později vrátil odvolací senát kauzu k novému projednání. Městský soud ale žalobu Havlové opětovně zamítl.

V roce 2010 zrušil zamítavý verdikt Městského soudu Vrchní pražský soud, který nařídil, aby případ projednal jiný soudce.

Dosud mohla Dagmar Havlová Lucernu pouze spravovat, pronajímat a z peněz za pronájem částečně opravovat. Na celkovou rekonstrukci, kterou by ráda provedla, si ale zatím - kvůli nedořešenému soudnímu sporu - peníze půjčit nemohla. To by se teď mohlo změnit.

,