Korunovace Palladia na svatováclavské mši ve Staré Boleslavi.

Korunovace Palladia na svatováclavské mši ve Staré Boleslavi. | foto:  Jan Zátorský, MAFRA

Na svatováclavské mši ve Staré Boleslavi bylo korunováno Palladium

  • 34
Během svatováclavské mše ve Staré Boleslavi byl v neděli korunován kovový reliéf Madony s dítětem, zvaný Palladium země české. Podle legendy patřil svaté Ludmile a pak jejímu vnukovi knížeti Václavovi.

Korunovaci přihlíželo na Mariánském náměstí několik tisíc lidí. Ujal se jí apoštolský nuncius v ČR Giuseppe Leanza.

Podle pražského arcibiskupa kardinála Dominika Duky, který měl na mši kázání, kroniky hovoří o tom, že Palladium zavěsila na krk svatému Václavovi svatá Ludmila. Ta jej měla dostat od svatého Metoděje ke křtu.

Korunky přinesly ke korunovaci Palladia politické vězenkyně, které takto odkázaly na etapu komunistického režimu. Originál Palladia byl totiž do roku 1968 uschován na StB.

Při mši byla tradičně vystavena lebka svatého Václava, která je nejvýznamnější svatováclavskou relikvií. Kardinál Duka zdůraznil, že svatý Václav by měl být připomenutím pro to, jak spravovat stát a že není dobré za sebe nechat pracovat druhé. „Chraňme proto náš právní řád, především svou vlastní slušností, ale také trváním na jeho uplatňování,“ řekl.

Ke korunovaci byly vydány speciální mince

Po celý den je ve Staré Boleslavi připraven kulturní program. Svatováclavské relikvie jsou vystaveny v kryptě Baziliky svatého Václava. Od května letošního roku je tam natrvalo uložen i jeden z ostatků knížete.

Na památku dnešní korunovace vydala Česká mincovna zlaté a stříbrné mince v nízkém nákladu 200 a 500 kusů. Jejich zvláštností je velký průměr 50 milimetrů a reliéf madony s dítětem pokovený ryzím zlatem.

Národní svatováclavskou pouť obnovila v roce 2003 římskokatolická církev. Jejím cílem je kostel, kde byl podle legendy zavražděn patron naší země kníže Václav. Při své návštěvě v roce 2009 na pouť zavítal nyní už bývalý papež Benedikt XVI. Tehdy na akci dorazilo 50 000 lidí.

Původní mariánský reliéf, který dala Ludmila svému vnukovi Václavovi, byl zřejmě zničen během husitských bouří, které zasáhly také Starou Boleslav. Mariánský kostel byl vypálen a podle tradice byl původní měděný reliéf Panny Marie roztaven na kovovou beztvarou hmotu. V 1. polovině 15. století bylo poutní místo obnoveno a vzniklo nové Pallarium země české. Z dochované hmoty jej nejspíš podle zachovaného popisu vyrobil neznámý umělec.

Reliéf Palladium země české je po staletí jednou z hlavních národních duchovních tradic a jedním ze symbolů české státnosti. Podle kardinála Duky je obraz Panny Marie s Ježíškem svědectvím úcty k dítěti a rodině.

,