Svatý Václav v Kapli sv. Kříže na Karlštejně

Svatý Václav v Kapli sv. Kříže na Karlštejně | foto: www.kr-stredocesky.cz

Svatý Václav se narodil u nás, tvrdí obyvatelé Stochova na Kladensku

  • 3
Svátek svatého Václava znovu rozvířil diskuzi o místě narození významného světce a patrona země české. Město Stochov na Kladensku na svých webových stránkách uvedlo, že se to stalo právě u nich. S tím ale nesouhlasí obyvatelé obce Zákolany, v jejímž katastru leží památná Budeč, kde se prý Václav vzdělával.

I po více než tisíci letech nenechává život prvních Přemyslovců Čechy chladnými. Za rodiště sv. Václava bývá označován Stochov na Kladensku. Možná ovšem neprávem, vzkazují historici.

Ve Stochově stojí několik staletí starý dub, kterému nikdo neřekne jinak než Václavův. I když jeho kmen už je téměř pryč, je to posvátný strom. Místní si to připomínají zejména 28. září, v Den české státnosti a svátek svatého Václava.

Ten strom jim připomíná, že Stochov je výjimečné místo spjaté s prvními Přemyslovci. "Tady všichni stoprocentně věří, že ho sázela svatá Ludmila, Václavova babička. Dub tam je a ta pověst se takto vypráví," prohlásila starostka Stochova Stanislava Fišerová.

Stochov proto s oblibou uvádí, že je rodištěm sv. Václava. Právě někde v okolních lesích podle pověsti pocítila kněžna Drahomíra porodní bolesti a uchýlila se na zdejší přemyslovské hradiště, na jehož místě později vyrostla středověká tvrz. Její zbytky se dochovaly.

"Bylo to tady, traduje se to od nepaměti. Dokonce i jméno města je odvozeno od toho, že svatý Václav měl sto chův," řekla starostka.

Nárok na sv. Václava mají i Zákolanští, světec u nich studoval

Mohlo to tak být, ale také nemuselo, říká ředitel Sládečkova muzea Zdeněk Kuchyňka. "Každá tradice je užitečná, posiluje to sounáležitost lidí. Pravda je, že ten dub je podle odhadů asi 800 let starý. Ale příliš věrohodné to není. Poprvé to spojení užil farář Karel Procházka v knize Stochov, bájné rodiště sv. Václava," uvedl.

A právě kvůli tomu vzplál spor s obcí Zákolany, v jejímž katastru leží památná Budeč s románskou rotundou sv. Petra a Pavla, nejstarší stavbou na českém území. Podle svatováclavských legend se právě na Budči učil mladý Václav základům vzdělanosti, číst z latinských knih a zpívat žalmy.

"My jsme jediné místo, o němž se dá doložit, že tam Václav pobýval," zdůraznila starostka Zákolan Lucie Wittlichová. I tady stávalo raně středověké hradiště. "Podle mě si Stochovští vzali svatého Václava za svého, protože se jim to hodí. Odkaz svatého Václava by si ale nikdo neměl uzurpovat," dodala zákolanská starostka.

Ve středních Čechách existují i další místa, která koketují s myšlenkou, že tam mohl svatý Václav pobývat. Jedním z nich je například Tetín na Berounsku, kde byla zavražděna Václavova babička sv. Ludmila.

I kvůli těmto pochybnostem proto zůstává hlavním dějištěm svatováclavských oslav Stará Boleslav, kde byl přemyslovský kníže roku 935 zavražděn. Také o správnost tohoto data vedli historici vleklé spory. Podobné je to s datem narození, nejčastěji se uvádí rok 907, katolická církev se však přiklání k roku 908.