PRAŽŠTÍ VYJEDNAVAČI. Zástupci hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice se dohodli na...

PRAŽŠTÍ VYJEDNAVAČI. Zástupci hnutí ANO, ČSSD a Trojkoalice se dohodli na programu. Jednání se účastnili (zleva) Jana Plamínková (Trojkoalice), Radmila Kleslová (ANO), Petr Štěpánek (Trojkoalice), Adriana Krnáčová (ANO), Miloslav Ludvík a Karel Březina (oba ČSSD). | foto: Michal Šula, MAFRA

Slevy na MHD, sociální byty. Pražská koalice nabízí levicové jistoty

  • 30
Slevy na jízdném, omezený počet úředníků na magistrátu, nulová tolerance hazardu či výstavba sociálních bytů a domovů pro seniory. Pokud se budoucímu vedení metropole povede vyplnit všechny teze koaliční smlouvy, z pravicové Prahy se stane město s levicovými jistotami.

Nikdo ti nedokáže dát víc, než já ti dokážu naslibovat. Tak by se dala charakterizovat zatím tajná koaliční smlouva, kterou ANO, ČSSD a Trojkoalice zpečetily vládu nad Prahou. MF DNES se podařilo její znění získat. 

„Podařilo se nám do koaliční smlouvy prosadit 98 procent našeho programu,“ říká šéf lidovců a budoucí radní pro kulturu Jan Wolf. Podobně se ve smlouvě odrazil i program ČSSD. 

Nutno dodat, že na rozdíl od ANO tito koaliční partneři do smlouvy dodali konkrétní body. Například v úvodu zmiňované slevy jízdného byly původně volebním tahákem Trojkoalice. 

Z volebního programu ČSSD pak pochází ochrana parků či opatření proti developerům. Nedotknutelnými se podle dokumentu mají stát lokalita Vidoule a Trojmezí. Stranou nezůstal ani hazard či doprava.

Zatím se jedná jen o teze programu. „Detaily budou projednány v rámci programového prohlášení do konce ledna,“ dodal lídr Trojkoalice Petr Štěpánek.

Metro D: Bleskem z Jarova do Písnice

Podle koaličních politiků by největším úspěchem této vlády bylo, kdyby se podařilo stavbu metra D za asi 40 miliard alespoň zahájit. Budoucí vedení magistrátu přitom vybralo tu dražší variantu, která vede z Písnice na Pankrác a pak dále na náměstí Míru. 

„Trasu lze stavět ve dvou etapách Písnice - Pankrác a Pankrác - náměstí Míru,“ popsal postup budoucí náměstek pro dopravu Petr Dolínek (ČSSD). 

Původně Praha uvažovala, že by metro D končilo na Pankráci. Dražší verzi koalice vybrala, aby ji město jednou mohlo protáhnout z náměstí Míru na Jarov.

Doprava, jak už je v Praze zvykem, spolkne i v následujících letech velké peníze, a tak není jasné, zda to všechno úřad zvládne zaplatit. Opoziční ODS například kritizuje slib budoucí vlády zlevnit na jaře roční jízdné o 1 100 korun, umožnit rodičům na rodičovské dovolené a psům jezdit zdarma nebo rozšířit počet nočních spojů.

Šetření na magistrátu. Primátorka chce propouštět

Už před několika dny kandidátka na primátorku Adriana Krnáčová MF DNES řekla, že plánuje šetřit náklady magistrátu tak, že mimo jiné omezí počet úředníků. Což je pokus, na němž si její předchůdci „vylámali zuby“. 

Kdo povede výbory

Výbor pro legislativu: Petra Kolínská (Trojkoalice) 

Finanční výbor: Miloslav Ludvík (ČSSD) 

Výbor pro dopravu a evropské fondy: Jarmila Bendová (ANO) 

Výbor pro územní rozvoj a plán: Jan Slezák (ČSSD) 

Výbor pro životní prostředí: Marcela Plesníková (ANO) 

Výbor pro správu majetku: Daniel Hodek (ČSSD) 

Výbor pro bezpečnost: Petr Štěpánek (Trojkoalice) 

Výbor pro zdravotnictví a bydlení: Miloš Růžička (Trojkoalice) 

Výbor pro kulturu a památkovou péči: Eliška Kaplicky Fuchsová (ANO) 

Výbor pro výchovu a vzdělávání a sociální politiku: Patrik Nacher (ANO) 

Výbor pro sport a volný čas: Antonín Lébl (ANO)

I budoucí náměstkyně Eva Kislingerová (ANO) nejspíše zvolí podobnou cestu. „Provozní výdaje magistrátu jsou předimenzované,“ říká a odhaduje, že by úspory mohly dosáhnout výše dvaceti, možná třiceti procent, což jsou v případě Prahy sumy miliardové. 

Ušetřené peníze pak chce dát na investice. Kromě toho plánuje obnovit rozklikávací rozpočet, jaký mělo město za vlády ODS.

Hazard: Zákaz heren pro celou Prahu

V Praze 6 vystavili hazardu stopku před dvěma lety a pochvalují si to například kvůli snížení kriminality. I když se o podobný krok snažili i jinde, většinou narazili. 

Změnit by se to mohlo v příštích letech, pokud se koalici ANO, ČSSD a Trojkoalice podaří prosadit jeden z bodů koaliční smlouvy, který slibuje nulovou toleranci hazardu v celé Praze. 

Jenže zatím je tento bod bez větších detailů. Neví se třeba, kdy by mohla nulová tolerance začít platit. Jasné není ani to, jak by Praha chtěla nahradit příjmy, které jí z hazardu plynou. Jejich výpadek by pocítily hlavně sportovní oddíly a zájmové kroužky, které z velké části z těchto peněz žijí. 

Podle Kislingerové se s tímto výpadkem počítá a zřejmě i kvůli němu neskončí hazard ze dne na den. „Postupem doby bychom hledali náhradní zdroje peněz na volnočasové aktivity,“ dodala Kislingerová.

Developere, zaplať, nebo nám dej byty

Z dílny ČSSD pak pocházejí návrhy, které se týkají bytové výstavby. Podle dokumentu by se developeři měli připravit na „povinné finanční odvody“ městu. 

Jak vysvětluje autor návrhu a člen vyjednávacího týmu ČSSD Miloslav Ludvík, mohlo by se jednat o poplatek z metru čtverečního podlahového plochy. Jenže něco takového zatím zákon neumožňuje, a proto by se podle něj měla Praha chopit zákonodárné iniciativy.

Do té doby chce u nových projektů vyjednat, aby adekvátní částky developeři investovali do výstavby hřišť, parků či školek. Praha 3 si to již vyzkoušela a developer radnici postavil školku. 

Podobně by podle nastupující radní pro sociální politiku Ireny Ropkové (ČSSD) mohly fungovat i takzvané kvóty, jejichž prostřednictvím by měli developeři u velkých projektů určitou část bytů vyčlenit jako sociální.

Nové sociální byty a domovy pro seniory

Podle demografických studií bude počet seniorů rychle stoupat. Pro příští rok jejich počet v Praze statistici odhadují na 238 tisíc, pro rok 2020 na 271 tisíc a v roce 2050 by v metropoli mělo žít až 419 tisíc lidí starších 65 let. 

Už nyní musí zájemci o místo v domovech důchodců měsíce čekat; a to se může do budoucna jen zhoršovat. Ropková proto chce stavět nejen domovy pro seniory, ale i zařízení pro lidi nemocné alzheimerem. 

„Ve spolupráci s městskými částmi prověříme kapacity a budeme je dle potřeby rozšiřovat. Plánujeme posílit terénní pečovatelskou péči, aby senioři mohli žít doma,“ řekla Ropková s tím, že Praha ušetří místa v domovech pro ty, kteří se o sebe ani s touto pomocí nedokážou postarat.

,