Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Radek Cihla, MAFRA

Pokut pro nepoctivé pražské taxikáře přibývá, ti je ale neplatí

  • 14
Nepoctiví taxikáři v Praze jsou pokutování víc než dříve, jenže to často neřeší. Strážníci a úředníci, kteří řidiče pokutují, tak požadují, aby měli některé pravomoce státních policistů.

Scénu z Jamese Bonda připomíná nový způsob kontrol pražských taxikářů. Magistrátní úředníci určí den a přesný čas, ve který vyšlou na různá místa metropole své „tajné agenty“.

Když hodiny ukazují stanovený čas, nasednou všichni inkognito do taxíků a předstírají, že jsou reality neznalí turisté. Řidič, který si naúčtuje více, než kolik by správně měl, padne v cíli do rukou strážníků, případně policistů.

Poslední taková hromadná kontrola se uskutečnila minulou středu. „V rámci této kontrolní akce jsme provedli dvanáct jízd, ve čtyřech případech jsme odhalili předražení,“ vysvětluje vedoucí magistrátního oddělení taxislužby Jiří Bureš. Podle něj tak taxikáři porušili zákon.

Poprvé si kontroloři takto hromadně došlápli na taxikáře letos v září poté, co magistrát přislíbil zefektivnit boj s jejich nepoctivými kolegy. Vše přitom probíhá v jeden moment tak, aby se řidiči taxi navzájem nestačili varovat.

A vyšší je i četnost. Od začátku roku na taxikáře z magistrátu mířilo 1 525 kontrol, což je zhruba o dvě stě více než za celý minulý rok. Vedle toho je kontroluje i městská policie.

„Za červenec, srpen, září a říjen jsme uskutečnili 13 625 kontrol, uložili 1 049 pokut za 386 tisíc korun a zjistili 1 424 správních deliktů. Jedná se zhruba o padesátiprocentní nárůst oproti stejnému období v minulém roce,“ popisuje ředitel pražské městské policie Eduard Šuster.

Zlepšení kontroly nepřinášejí, pokuty jsou bez účinku

Otázkou však zůstává, do jaké míry se městu podaří větším množstvím kontrol počet nepoctivců eliminovat. „Ti taxikáři, kteří okrádají své klienty, si z kontrol nic nedělají. Jedna pokuta je rozhodně neodradí od toho, aby přestali podvádět a začali se chovat poctivě,“ řekl MF DNES zdroj, který se problematikou dlouhodobě zabývá, nechtěl však uvést své jméno.

Jednání selhávají

Vztahy mezi magistrátem a taxikáři se v létě vyhrotily. Vedení metropole požadovalo zpřísnění pravidel pro řidiče taxislužeb. Podle primátorky je třeba především upravit zkoušky. Taxikáři by podle ní měli ovládat alespoň částečně cizí jazyk a slušně se oblékat. Krnáčová také navrhuje uzavřít Pařížskou ulici pro vozy taxi. Proti tomu řidiči protestují. Navíc si stěžují, že město slíbilo do konce roku stanovit maximální cenu, za kterou mohou vozit klienty. To se nestane. Taxikáři proto pohrozili městu stávkou.

Také úředníci z magistrátu a strážníci připouštějí, že jsou do určité míry bezbranní. Konkrétně co se týče vymáhání pokut. Magistrát sice od roku 2002 do konce toho minulého udělil sankce za 213 milionů korun, dosud však řidiči zaplatili pouhých 21 milionů.

Další 122 milionů korun bylo předáno exekutorům, kterým se zatím z této sumy podařilo vymoci sotva čtvrtinu. O další miliony se magistrát soudí nebo je již odepsal.

Skutečnou páku na nepoctivé taxikáře má podle úředníků v současné době policie spolu s celní správou. Ty totiž mohou nepoctivým řidičům udělit kauci, a to až do výše 100 tisíc korun. Pokud řidič nemá na zaplacení, může mu být zabaveno i auto, což by mohl být pro nepoctivé taxikáře zásadní problém.

Jenže jak policisté, tak celníci se kontrol řidičů taxi účastní jen minimálně. Město proto usiluje, aby se v rámci novely zákona o silniční dopravě rozšířily pravomoci strážníků a také magistrátních úředníků. Pokud bude jeho snaha úspěšná, mohli by udělovat kauce stejně jako státní policisté.

„Tento nástroj v boji proti nepoctivým taxikářům nám zásadně pomůže,“ říká Šuster. Úředníci by navíc mohli dostat možnost zabavovat taxikářům průkaz.