Pohled na odval jámy číslo 15 od obce Jerusalem

Pohled na odval jámy číslo 15 od obce Jerusalem | foto: Dokumentace k řízení EIA

Správce nedá povolení k odtěžení největší radioaktivní haldy u Příbrami

  • 0
S odtěžením haldy číslo 15, která je u Příbrami nejrozsáhlejším pozůstatkem uranové těžby v regionu, nesouhlasí její správce, státní podnik Diamo. Důvodem je údajně málo šetrný způsob těžby a s tím související pravděpodobná vysoká prašnost.

Se společností Ekototalbau CZ, která by z haldy chtěla těžit (psali jsme o tom zde), Diamo neuzavře smlouvu, což pro ni v podstatě znamená, že svůj záměr nemůže uskutečnit.

Proti plánům firmy na využití hlušiny v areálu šachty číslo 15 mezi Příbramí a Milínem se bouřili místní lidé. Společnost tvrdí, že těžba se v okolí odvalu zásadně neprojeví. Poukazuje naopak na to, že se odtěžením haldy sníží radonová zátěž.

V haldě je ukryto asi 12,8 milionu tun kameniva a zhruba 640 tun uranu. Povolení se vydává na 20 let a za tu dobu by se halda vysoká přes 60 metrů měla snížit na polovinu.

„Ve středu jsme k tomu přijali stanovisko, že s takovým způsobem zásahu na odvalu číslo 15 nebudeme souhlasit. To znamená, že v podstatě ta firma v tento moment tam nemá šanci nějakým způsobem zasáhnout,“ uvedl řekl ředitel státního podniku Diamo Tomáš Rychtařík.

„Nepředpokládáme, že bychom s nimi v takovéto situaci vstoupili do smluvního vztahu. Takže tím to pro ně v principu končí,“ dodal.

Minulý týden se ještě vedení podniku takto striktně nevyjadřovalo. „Dospěje-li proces do vyřešení všech potřebných povolení od správních úřadů, je možno přistoupit ze strany Diamo k jednání o smlouvě nebo smlouvách upravujících prodej suroviny a řešení smluvních vztahů k případné činnosti zpracovatele na našich pozemcích,“ sdělil v půli minulého týdne iDNES.cz ředitelův náměstek pro výrobu Marian Böhm.

Pokud jde obecně o situaci kolem uranových hald u Příbrami, zastává ředitel Diama jiný názor - považuje je jednoznačně za zátěž pro region. Diamo podle něj nechá zpracovat materiál, který by posoudil možnost jejich odstranění.

„Zaujmeme stanovisko, nakolik bychom v rámci vlastní činnosti a které haldy postupně odstranili a co dál. Samozřejmě podle veškeré legislativy,“ uzavřel Rychtařík.

,