Těžaři chtějí těžit plyn z břidlic na Berounsku. (Ilustrační snímek)

Těžaři chtějí těžit plyn z břidlic na Berounsku. (Ilustrační snímek) | foto: CHKO Český kras

Beroun se brání těžbě z břidlic, v březnu uspořádá konferenci

  • 5
Odpůrci těžby břidlicových plynů se sjedou do Berouna. Berounsko je totiž jednou z lokalit, kterou si těžaři vyhlédli. Tamním obyvatelům ani radnici se to nelíbí, bojí se znečištění podzemních vod. Poslanci zároveň vládě předkládají zákon, který tuto těžbu v Česku zakazuje.

O těžbu břidlicového plynu pomocí metody hydraulického štěpení projevila na území Českého krasu před rokem zájem firma Hutton Energy. Od té doby se společnost snaží od ministerstva životního prostředí získat povolení k průzkumným vrtům.

Setkává se však s odporem ochránců přírody, velké skupiny českých geologů či samotných obyvatel dotčených obcí, kteří s průmyslovou činností v chráněné krajinné oblasti nesouhlasí. Všichni se proto sdružili v koalici Stop HF.

"Největší problém této metody je v tom, že používá i při zkušebních vrtech tuny chemikálií, které jsou navíc často toxické. Proto hrozí kontaminace spodní vody, která by byla ve složitém podloží Českého krasu téměř jistotou," řekl mluvčí koalice Stop HF Jiří Malík, podle kterého byla škodlivost metody vědecky prokázána.

Hydraulické štěpení

Metoda těžby používaná v Polsku či v Americe, podle odpůrců i tam působí devastaci přírody. Francie a Bulharsko ji zakázaly.

Metoda spočívá v pumpování vody a chemických látek do podzemí.

V Česku mají soukromé firmy zájem o těžbu touto metodou na Berounsku, Trutnovsku, Valašsku a na jižní Moravě.

Zástupci těžařů s tím nesouhlasí. Tvrdí, že metoda je prověřená, chemikálie jsou od zásob vody při těžbě bezpečně odděleny a používané látky nejsou nijak nebezpečné.

Chtějí vytvořit světovou koalici

Koalice Stop HF nyní sezvala do Berouna odpůrce hydraulického štěpení z celého světa. Při mezinárodní konferenci, která se uskuteční od 6. do 8. března, chtějí účastníci, mezi nimiž bude řada aktivistů i vědců, vytvořit světovou platformu odporu proti užívané metodě.

"Konference bude otevřená i zájemcům z řad veřejnosti. Už nyní máme potvrzeno deset států, další jsou v jednání. Přiletí lidé z Afriky i Austrálie," upřesnila berounská starostka Šárka Endrlová, která nad akcí spolu s hejtmanem Josefem Řihákem a s europoslancem Pavlem Pocem převzala záštitu.

Starostka upozornila, že pozvánku k účasti nedostali zástupci žádné těžařské firmy. "Těžaři vedou svou vlastní, lobbistickou kampaň. Konference je akcí sympatizantů iniciativy, kde vyjádříme jasný nesouhlas s hydraulickým štěpením," doplnila.

Při odborném programu vystoupí třeba exministr životního prostředí, ekolog Bedřich Moldan, nebo uznávaný geolog Oldřich Fatka z Karlovy univerzity. Konferenci doprovodí i výstava fotografií z území, které v Americe zdevastovala právě těžba hydraulickým štěpením.

"Míst, kde se potýkají s následky této těžby, jsou po světě stovky. V Americe, Německu, Polsku," vypočítal Malík.

Zákaz těžby projedná vláda

A koalice naplánovala i další doprovodné aktivity. Na koncertě Za živou vodu, jenž si vzal na starost obyvatel Karlštejna Janis Sidovský, vystoupí 7. března Leona Machálková, Jitka Zelenková nebo Vojtěch Lavička se skupinou Benga Show.

Vystoupení bude ve společenském domě Plzeňka a moderovat jej bude herec pražského divadla Ypsilon Petr Vacek, který s kolegy o den později sehraje na Karlštejně představení o vyhnání Hydry. Diváky budou studenti a účastníci výšlapu na hrad, na který se hromadně vydají v devět ráno od nádraží v Berouně.

Politici Michal Hašek a Richardem Dolejšem ve spolupráci se Stop HF vypracovali připomínky k hornímu zákonu, který by po své novelizaci měl metodu hydraulického štěpení v Česku úplně zakázat. Jejich návrh nyní míří do vlády.

Česká geologická služba pak vypracovala pro český stát už dvě odborné zprávy.

"Tato surovina, která by se dala využít jako netradiční zdroj energie, je úplně nová. Stát by měl využít zkušenosti z ciziny a provést seriózní hodnocení rizik, která by případná těžba přinesla," vysvětlil už dříve spoluautor zpráv Juraj Franců. S metodou štěpení nemá u nás podle něj nikdo zkušenost.