Na možnou těžbu zlata v Mokrsku upozorňovali místní lidé i minulý týden, když

Na možnou těžbu zlata v Mokrsku upozorňovali místní lidé i minulý týden, když do Příbrami přijel prezident Zeman. | foto: Radek Bartoníček, MF DNES

Starostové z Povltaví protestují proti plánům těžit zlato u Mokrska

  • 5
Starostové z Povltaví chtějí zabránit možné těžbě zlata v malé obci Chotilsko na Příbramsku. Zástupci kanadské těžební společnosti Astur Bohemia totiž požádali o umožnění průzkumu zdejšího ložiska. Obce v oblasti Mokrska proto žádají ministerstvo životního prostředí, aby firmě průzkum nedovolilo.

Těžební společnost Astur Bohemia by ráda v Chotilsku prozkoumala zlaté ložisko na místním kopci Veselý vrch.

"Je to jedno z největších a nejdůležitějších ložisek zlata v Evropě," oznámili představitelé firmy a radnici ujišťovali, že jejich hlavním cílem je domluva s místními lidmi. "Chceme navázat spolupráci, ze které by měla prospěch obec, místní obyvatelstvo i my. Buď se to povede, nebo ne," řekli.

Že nešlo jen o náhodnou návštěvu, bylo jasné z toho, že zahraniční společnost zároveň požádala ministerstvo životního prostředí o povolení tohoto průzkumu. Od té chvíle se rozjel kolotoč jednání, protestů i sepisování petic, ve kterých místní lidé dávají najevo, že si nepřejí, aby někdo na krajinu v jejich regionu sáhl.

"Nic pěknějšího než naše příroda tady neexistuje, jsme absolutně proti jakémukoliv průzkumu a následné těžbě," vysvětlil starosta Chotilska Jiří Šťástka, podle kterého jsou pod protestním dopisem podepsaní starostové dvanácti obcí od Štěchovic přes Sedlčany až po Dobříš. "Dotýká se to nás všech, a nejenom nás. Jezdí sem na chaty obrovské množství lidí z Prahy, jakákoliv těžba by mohla vést ke katastrofě," myslí si starosta.

Průzkum zatím nikdo nepovolil, záležitost však uzavřená není

Právě Šťástka ve čtvrtek nesl otevřený dopis na ministerstvo životního prostředí jako zástupce místních obyvatel, kteří chtějí, aby úřad zamezil firmě začít s průzkumem.

Ministerstvo zatím udělalo "půlkrok" k takovému rozhodnutí, řízení totiž nezastavilo, ale pouze přerušilo. "Jinou možnost jsme ani neměli. Společnost nedodala některé důležité dokumenty, například stanovisko Středočeského kraje nebo popis toho, jakým způsobem by se případně zlato těžilo," sdělila mluvčí ministerstva životního prostředí.

Když MF DNES zjišťovala stanovisko kanadské společnosti, dozvěděla se, že firma v nejbližších měsících žádné zásadní kroky podnikat nehodlá. Což ovšem neznamená, že by od svého záměru ustoupila.

"Majitel společnosti, pan Pinkowski, počká na další vývoj klidně dalších pět i deset let, nikam nespěchá. Věří tomu, že postupně může lidi přesvědčit o smyslu průzkumu a případně i těžby," řekla geoložka Olga Bubníková, která s kanadskou firmou spolupracuje.

Podle ní je teď zásadní, jak nová Poslanecká sněmovna naloží s připravovaným horním zákonem a jak bude vypadat "surovinová politika státu". Pokud tyto dokumenty umožní těžbu zlata a zruší současný zákaz kyanidového loužení, které se při těžbě zlata používá, potom bude firma dál usilovat o průzkum.

"Ve světě existují místa, kde se těží zlato a nijak to neohrožuje místní obyvatelstvo," tvrdí Bubníková.

Starosta Chotilska s ní však nesouhlasí. "Nedovedu si představit, že by někdy u nás nějaká těžba probíhala. Nechme tyto zásoby zlata dalším generacím," radí Šťástka.