Adam Podhola (stojí druhý zleva) pořádá se svými přáteli hostinu pro tisíc lidí

Adam Podhola (stojí druhý zleva) pořádá se svými přáteli hostinu pro tisíc lidí na pražském Václavském náměstí. | foto: Archiv projektu

Týdenní nákup v neděli vyhazujeme, říká organizátor hostiny pro tisíc lidí

  • 17
V úterý v poledne se na pražském Václavském náměstí bude konat netradiční akce. Skupina mladých lidí pořádá hostinu pro tisíc strávníků. Kdokoliv se může přijít zdarma najíst a zároveň se dozví o tom, jak a kde se v Čechách plýtvá jídlem.

V centru Prahy se bude podávat zeleninové kari ze surovin, které by skončily v popelnici. A to jen kvůli jejich estetickým nedostatkům nebo blížící se době expirace. Happening nazvaný Hostina pro tisíc přibližuje jeho organizátor, šestadvacetiletý student Adam Podhola.

Pořádáte hostinu a zároveň chcete mluvit o plýtvání jídla, jak to jde dohromady?
Vlastně docela dobře. Já a moji kamarádi jsme se nechali inspirovat filmem Z popelnice do lednice. Jsou v něm reportáže z celého světa, kde se mluví o tom, že denně se po celém světě vyhodí tuny potravin, leckdy kvůli absurdním důvodům. Například, že mrkev není dost rovná nebo dost dlouhá. Supermarkety jí prostě kvůli těmto "nedostatkům" vyhodí do koše. A to je přeci škoda. Na tohle zbytečné plýtvání upozornil před pár lety britský aktivista Tristram Stuart, který v roce 2009 zorganizoval hostinu pro pět tisíc lidí v centru Londýna. Potraviny pocházely ze supermarketů nebo od farmářů. Buď nesplňovaly kritéria, která prodejce má, nebo se blížily datu spotřeby. Tyhle hostiny se pořádají po celém světě, v Amsterdamu, v Barceloně a zanedlouho bude taky v New Yorku. Řekli jsme si, že se taky zapojíme a upozorníme na plýtvání, které tady v Čechách zatím nikdo moc neřeší.

Co jste si připravili pro tisíc strávníků?
Bude to zeleninové kari, což je směs zeleniny a koření. S výběrem jídla nám pomáhal šéfkuchař z pražské restaurace Rybárna. Sestavil plán, kolik čeho potřebujeme a jak dlouho se to bude vařit. A pak už jsme věděli, že sháníme třeba metrák cibule nebo padesát kilo květáků. Mysleli jsme samozřejmě i na to, jak jídlo připravíme. Pomáhá nám s tím hotelová škola v Klánovicích, v noci z pondělí na úterý společně uvaříme tisíc porcí, které rozdáme v úterý zdarma na hostině. Jídlo se bude podávat na talířích, které jsme získali z veřejné sbírky. Kdokoliv mohl přinést talíř do některého ze sběrných míst, které byly po pražských kavárnách. Jeden majitel porcelánky nám dokonce věnoval tisíc talířů.

Jaký bude program na hostině?
Zítra v poledne začneme v dolní části Václavského náměstí vydávat první porce jídla. Na akci přijdou zástupci supermarketů, farmáři, dorazí taky kuchař Roman Vaněk, autor pořadu Peklo na talíři, který se dlouhodobě snaží o to, aby lidé přemýšleli o kvalitě a někdy spíš nekvalitě toho, co jí. Chceme mluvit o tom, jak úsporně nakupovat a skladovat potraviny. Myslím, že to bude zajímavé pro každého, kdo přijde. Chceme také apelovat na supermarkety a na farmáře, ať nevyhazují přebytečné jídlo. Plýtvání se ale týká také řady domácností. Většina z nás si nakoupí jídlo týden dopředu a v neděli zjistí, že to nestíhá spotřebovat a jídlo vyhazuje.

Projekt Think Big

Think Big je celoevropský program skupiny Telefónica, který pomáhá na svět nápadům mladých lidí, kteří chtějí něco vytvořit nebo změnit ve svém okolí. Mladým lidé získají pro realizaci projektů nejen potřebou finanční podporu, ale i vzdělání a telekomunikační vybavení.

Logo Think Big, nadace společnosti Telefónica O2

V ČR řídí program Think Big Nadace Telefónica a ročně tak podpoří přes 300 projektů.

Kdo vlastně akci organizuje?
Základ našeho týmu tvoří deset mladých lidí, pomáhají nám ale desítky dalších dobrovolníků, kteří se podílejí na přípravě hostiny i na organizaci. Loni jsme si vymysleli tenhle projekt a přihlásili jsme ho do programu Think Big od Nadace Telefónica. Podařilo se nám získat finance a tak jsme mohli zaplatit propagaci celé akce, například jsme vytvořili letáky, kde jsou praktické rady, co dělat s přebytečným jídlem. Naší hostinu jsme chtěli původně uspořádat na náměstí Míru, ale bohužel to nedopadlo. Jednali jsme s vedení Prahy 2 několik měsíců, nějak vůbec nepochopili náš záměr. Zamítli ho, prý to je propagace supermarketů. Nakonec se zadařilo až na Praze 1, starosta Lomecký nám vyšel vstříc, do týdne jsme měli jeho záštitu a dostali jsme zábor sto metrů čtverečních za symbolický pronájem. Myslím, že podstatné bylo i to, že jsme pro naši akci získali záštitu OSN a také nám hodně pomáhá Potravinová banka.

Čím se tato instituce zabývá?
Potravinová banka je zatím bohužel skoro neznámá neziskovka, které chceme pomoct s propagací, protože dělá spoustu užitečných věcí. Propojuje dodavatele, například supermarkety a desítky charitativních organizací. Když má dodavatel přebytky potravin, může je dát potravinové bance. Ta je pak rozveze do charitativních organizací, měsíčně nakrmí zhruba deset tisíc lidí. Koordinaci 70 dodavatelů a odběratelů pražské potravinové banky řídí jedna jediná paní, v důchodovém věku, zcela zdarma.

Potravinová banka

Nezisková organizace, která zdarma shromažďuje potraviny od dodavatelů. Tyto potraviny buď nevyhovují kritériím prodejce nebo se blíží datu spotřeby. Potravinová banka potraviny skladuje a přiděluje je humanitárním nebo charitativním organizacím, které poskytují potravinovou pomoc potřebným lidem. Má pobočky v Ostravě, Liberci a v Litoměřicích.

A jak vám konkrétně Potravinová banka pomohla?
Poskytli nám spoustu užitečných kontaktů na dodavatele a také základní informace o tom, kde nejčastěji dochází k plýtvání jídlem. Chtěli jsme zjistit přesnější údaje, ale tady v Čechách vlastně nikdo žádný průzkum na toto téma nedělal. Když jsme hledali dodavatele pro naší hostinu, oslovili jsme vedení několika hlavních supermarketů. Většina nás odmítla, asi se báli, že to pro ně bude negativní reklama. Jenže je to právě naopak, chceme ukázat, že supermarkety myslí i na ostatní, že jsou solidární. Nakonec jsme se dohodli s firmami Tesco a Makro.

Jaké máte další plány?
Naše hostina rozhodně není jednorázová akce. Chystáme manuál pro dodavatele, aby věděli, na koho se obrátit, pokud chtějí darovat potraviny. Myslím, že by nás mohla inspirovat třeba Kanada, konkrétně situace v Ottawě. Tohle město je menší než Praha a jejich potravinová banka vydá denně jídlo pro 40 tisíc lidí, vypomáhají tam tři tisíce dobrovolníků. U nás by to šlo jistě taky, ale to vše záleží na ochotě pomáhat. Doufáme, že naše akce motivuje dodavatele a další dobrovolníky, aby se zapojili do pomoci ostatním.