Hrad Křivoklát

Hrad Křivoklát | foto: Křivoklátské okruhy

Křivoklát poprvé otevře i v neděli, na výlet lákají rozhledny a pochod

  • 0
Jak strávit nadcházející víkend v Praze a středních Čechách? MF DNES přináší několik tipů na výlety po regionu. Například hrad Křivoklát letos poprvé otevře návštěvníkům své brány i v neděli.

1. RAKOVNICKO: Na Křivoklát zvou už i v neděli

Sloganem Jaro vítězí - máme otevřeno vyzývá křivoklátský kastelán Luděk Frencl návštěvníky k prohlídce gotického hradu. Od ledna do konce března bývá otevřeno jen o sobotách, ale kvůli teplu začínají s předstihem i nedělní prohlídky - už tento víkend. Otevřeno je tak jako v sobotu od 12 do 15 hodin.

2. MĚLNICKO: Stezkou podél řeky a skal

Po levém břehu Vltavy vede mezi Nelahozevsí a Kralupy nad Vltavou malebná Dvořákova stezka. Pojmenována je po hudebním skladateli Antonínu Dvořákovi, jenž tudy chodíval. Kouzlo stezce dodává zejména blízká řeka a četné pískovcové skály, které ji lemují.

3. BEROUNSKO: Z nádraží k zámku a ještě dál

Klub českých turistů z Prahy pořádá zítra třetí ročník pochodu S Pohodou jarní přírodou z Berouna do Berouna.

Jednotlivé trasy jsou 15, 25, 35 a 50 kilometrů dlouhé a vedou z Berouna po pravém břehu Berounky přes Zdejcinu, Stradonice a Nižbor do Karlovy Vsi a zpět kolem zámku Leontýn přes Lísek zpět do Berouna.

Start je na vlakovém nádraží v Berouně od 6.30 do 11 hodin a cíl v restauraci pivovaru Berounský medvěd.

4. MLADOBOLESLAVSKO: Zapomenutá místa na skalách

Drábské světničky jsou poněkud pozapomenutým skalním městem s úchvatným výhledem na Pojizeří.

Zbytky středověkého hradu, který později obnovili husité, a světničky byly pro svou ochrannou funkci využívány ještě v době druhé světové války. Nalézají se na vrcholu skalního masivu nedaleko Mnichova Hradiště a stojí za výlet.

5. KUTNOHORSKO: Do zámeckého parku

Ačkoliv zámek Kačina ještě do jara neprocitl, zámecký park je už otevřen. V oboře, která je starší než zámek sám, je naučná stezka dlouhá dva kilometry. Na 23 informačních panelech se návštěvníci dozvědí vše o místní fauně a flóře.

6. NYMBURSKO: Po stopách Bohumila Hrabala

V regionu tento týden odstartovaly velkolepé oslavy 100. výročí narození Bohumila Hrabala. Místa spojená s tímto slavným spisovatelem je možné si prohlédnout během putování Po stopách Bohumila Hrabala.

V osmnácti zastávkách návštěvníci poznají vilu rodiny Hrabalových, Muzeum Bohumila Hrabala i Nymburk, vydat se mohou i do Kerska a Sadské.

7. BENEŠOVSKO: Blaník: atmosféra i bez rytířů

Celé Posázaví je k víkendovým výletům jako dělané. O tom prvním jarním je možné vyrazit třeba na památnou horu Blaník.

Rytíři sice z hory zřejmě nevyjedou, ale místní krajina, která je nejmenší chráněnou krajinnou oblastí v Česku, má neopakovatelnou atmosféru i bez obrněných jezdců na koních.

8. KLADENSKO: Kde promlouvá historie

Jednou z nejstarších budov na území bývalých zemí Koruny české je hradiště Budeč. Toto památné místo, spojované už od 10. století s rodem Přemyslovců, se nachází u Zákolan nedaleko Prahy.

Na místě, kde archeologické nálezy dokládají osídlení již od sedmého století před naším letopočtem, dnes stojí rotunda sv. Petra a Pavla a přilehlý hřbitov. Místo je pohodlně dostupné vlakem i autobusem.

9. PŘÍBRAMSKO: Koukat na svět z výšky

Nikde jinde v kraji není víc rozhleden než na Příbramsku. Výhled na Brdy nebo také daleko na Šumavu nabízí desítka věží, třeba u zříceniny Vrškamýk, nad Orlovem u Příbrami nebo u Podbrdského muzea v Rožmitále pod Třemšínem.

10. OKOLÍ PRAHY: Hrad starý jen desetiletí

Klášter v Hájku pochází z druhé poloviny 17. století, po válce byl táborem nucených prací pro mladé kleriky a poté vojenským skladištěm.

Od 90. let se postupně rekonstruuje a konají se v něm pravidelné mše. Tady na vás dýchne historie.

Jen o pár kilometrů dál po téže silnici leží obec Červený Újezd, kde stojí stejnojmenný hrad. Nejde ovšem o historický objekt, ale o novostavbu z let 2001 až 2002, která víceméně věrně napodobuje středověký hrádek či tvrz.

,