Kolbenka slaví 120 let. Někdejší průmyslová chlouba zeje prázdnotou

  19:30
Továrna ČKD ve Vysočanech, které se říká „Kolbenka“, oslavila ve čtvrtek 120 let od svého založení. Jejím zakladatelem byl český průmyslník a vynálezce Emil Kolben. V dobách největšího rozmachu byla továrna světově uznávaným závodem. Nyní jsou haly prázdné, nebo jsou z nich sklady.

Továrnu založil český průmyslník a vynálezce Emil Kolben 9. června 1896 poté, co zakoupil ve Vysočanech prázdný pozemek nedaleko vlakového nádraží. Do roku 1910 bylo vysočanskou továrnou vyrobeno na deset tisíc elektrických strojů a dodáno na sedmdesát kompletních velkých elektráren. | foto: archiv ČVUTČTK

Rychlý rozkvět, světový věhlas, poničení bombami za druhé světové války, znárodnění komunistickým režimem i několik požárů. Areál elektrotechnické továrny Kolben a spol., která byla později známá jako Českomoravská-Kolben-Daněk (ČKD), toho za dobu své existence zažil hodně. Od založení vysočanského závodu uplynulo sto dvacet let.

Továrnu založil český průmyslník a vynálezce Emil Kolben 9. června 1896 poté, co zakoupil ve Vysočanech prázdný pozemek nedaleko vlakového nádraží. Původní továrnu tvořila v počátcích jen malá dřevěná strojní dílna s pětadvaceti zaměstnanci a jedna administrativní budova. Ty byly umístěny v nejzápadnější části současného areálu ČKD.

Od začátku se v závodě vyráběly hlavně elektromotory různých velikostí, alternátory, dynama a pohony strojních zařízení. Později se přidaly například také turbíny do vodních elektráren a areál se začal rychlým tempem rozrůstat.

Emil Kolben měl totiž asi ty nejlepší předpoklady pro to, aby vybudoval prosperující elektrotechnický podnik na světové úrovni.

Po studiích vycestoval do Evropy a nějaký čas působil ve Spojených státech amerických jako šéfinženýr u společnosti Edison General Electric Company a úzce přitom spolupracoval přímo se slavným vynálezcem Thomasem Alvou Edisonem.

„Zkušenosti získal i jako spolupracovník Nikoly Tesly a dokázal je využít v domácím prostředí,“ doplňuje historička Jiřina Chrastilová.

Díky tomu měl Kolben přehled v nejmodernějších technologiích, které také úspěšně zaváděl do vlastní výroby. Jako první v českých zemích například použil přepravní a montážní jeřáby s elektrickým pohonem. Jeho firma proto rostla doslova s každou zakázkou. A to nejen ekonomicky, ale i svojí rozlohou.

„Umístění továrny bylo vybráno velmi chytře, neboť územní rezerva pro následné rozšiřování směrem k východu byla takřka neomezená,“ uvádí Kateřina Bečková z Muzea hlavního města Prahy.

Emil Kolben

Emil Kolben se narodil v roce 1862 ve Strančicích u Prahy. Jeho rodina byla židovského původu. Vystudoval elektrotechniku a strojnictví na německé vysoké škole technické v Praze a studium dokončil v roce 1887 s vynikajícími výsledky. Díky nim mu bylo nabídnuto stipendium na studijní pobyt v zahraničí. Nejprve se vydal do Evropy a roku 1888 odplul i se svojí ženou Malvínou do USA.

Tam působil jako spolupracovník Nikoly Tesly a Thomase Alvy Edisona. Edison pak Kolbena pro jeho úspěchy dokonce přijel do Vysočan i osobně navštívit. Během druhé světové války byl Emil Kolben kvůli svému židovskému původu zbaven všech funkcí v ČKD a v roce 1943 byl deportován do Terezína, kde zemřel. Při holokaustu zahynulo 26 členů jeho rodiny.

Podnikatelského génia dnes připomíná například pamětní deska ve stanici metra Kolbenova. Další deska se nachází i ve vysočanské radnici.

První desetiletí Kolbenovy továrny tak připomínalo příslovečný americký sen, podle kterého se může každý svou pílí dopracovat k úspěchu. Do roku 1910 vysočanský závod vyrobil deset tisíc elektrických strojů a dodal 70 kompletních zařízení do velkých elektráren. A vzestup podniku nezpomalil ani blížící se mezinárodní konflikt. Bylo jen potřeba trochu pozměnit výrobu.

„V době první světové války, kdy přešla výroba továrny na zbrojní sortiment, došlo k dalšímu nezbytnému rozšíření a v továrně pracovalo dva a půl tisíce dělníků,“ popisuje Bečková.

Po válce se závod dále zvětšoval. Ke „Kolbence“ se připojila libeňská První českomoravská továrna na stroje a vznikl nový subjekt - Českomoravská-Kolben. K další fúzi pak došlo v roce 1927, kdy se připojila ještě Akciová společnost Strojírny, která původně nesla název BreitfeldDaněk. Zrodil se závod se slavnou zkratkou ČKD, tedy Českomoravská-Kolben-Daněk.

Od turbín k tankům

Za hospodářské krize ve třicátých letech se ČKD zaměřila například na výrobu letadel nebo elektrifikaci Slovenska. Rozvoj závodu zastavila až německá okupace v březnu roku 1939. A zakladatele továrny čekal osud přímo tragický.

Kvůli svému židovskému původu se musel Emil Kolben vzdát všech svých funkcí v podniku a veškerý majetek jeho rodiny byl nakonec zkonfiskován.

Továrnu pak využívali Němci pro výrobu válečné techniky. Ze závodu vyjížděly ve velkém například německé stíhače tanků Hetzer. Během jediného roku bylo v pražských Vysočanech sestaveno celkem 1 977 bojových vozidel. To zaregistrovali i Spojenci, kteří v březnu roku 1945 nad „Kolbenku“ vyslali bombardéry B-24, aby německou válečnou výrobu omezili (více najdete zde).

S koncem druhé světové války čekal podnik stejný osud jako většinu průmyslových závodů v republice, tedy jeho znárodnění.

„Do ČKD bylo po znárodnění začleněno množství firem z celé republiky a skupina působila ve více než 40 výrobních oborech,“ říká Lukáš Beran z Výzkumného centra průmyslového dědictví Fakulty architektury ČVUT.

ČKD se stala jedním z největších průmyslových závodů komunistického Československa. Přesto, že podnik zaměstnával asi padesát tisíc lidí, komunistické vedení přestalo inovovat a význam závodu nakonec začal upadat. Po roce 1989 byla společnost ČKD Praha neúspěšně privatizována a holding se rozpadl na řadu firem - některé zkrachovaly a další získaly nové majitele. Slávy z přelomu 19. a 20. století už areál nikdy nedosáhl.

Pusté haly a sklady textilu

Historická západní část areálu, jejíž součástí byly nejstarší montážní haly a původní slévárna, se do dneška nedochovala. I dnes je ale patrná například dvojice podélných železobetonových etážových staveb, kolmých na Kolbenovu ulici. Střed areálu v současnosti tvoří především budovy postavené do roku 1953.

I přesto, že je část bývalého areálu ČKD památkově chráněná, bývalé tovární budovy dlouhodobě chátrají a zejí prázdnotou. Některé z více než padesáti budov areálu využívají vietnamští obchodníci jako sklady, jiné se objevují v zatím nerealizovaných developerských projektech. Podle odborníků má přitom „Kolbenka“ značnou historickou hodnotu.

„Jde vlastně o poslední takto rozsáhlý historický průmyslový areál v Praze,“ upozorňuje Beran.

V poslední době ovšem areál ve Vysočanech přitahuje spíše nepříjemnosti. V srpnu loňského roku se například vznítil sklad textilu vietnamských obchodníků. Hasiči tehdy požár krotili dvacet hodin a shořelo při něm zboží v hodnotě 270 milionů korun. Ani ne o půl roku později - v prosinci se situace opakovala. V suterénu jedné z hal opět hořel textil.

Kolbenku zachvátil požár v srpnu 2015:

23. srpna 2015

  • Nejčtenější

Tvrdý zákrok a msta v tunelu. Prasárna, Flynn u mě skončil, řekl sparťan Kempný

16. března 2024  23:09

Běžela 34. minuta. Sparta získávala proti Liberci převahu, když najednou útočník Severočechů Oscar...

Pardubice rozhodly šest vteřin před koncem, Sparta vyhrála v prodloužení

16. března 2024  14:50,  aktualizováno  22:29

Také druhé zápasy čtvrtfinále hokejové extraligy nabídly dramatickou a velmi vyrovnanou podívanou....

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Vydřené výhry favoritů. Sparta slaví na nájezdy, Pardubice rozhodly v nastavení

15. března 2024  17:50,  aktualizováno  22:52

Do boje o titul v pátek poprvé vyrazili ti největší favorité. Oba uspěli. Čtvrtfinále hokejové...

Auto zastavilo, aby dalo chodcům přednost, policisté ve vedlejším pruhu projeli

11. března 2024  16:13

Video z palubní kamery osobního vozu, které zachycuje možný přestupek policejního auta, se objevilo...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sparta - Hradec Králové 2:1, domácí utnuli černou sérii, rozhodl Kuchta

17. března 2024  17:09,  aktualizováno  20:03

Nejdřív to dřelo, bolelo, ale postupně se sparťanští fotbalisté rozehráli. I bez tří potrestaných...

VIDEO: Střílej po mně! Kameraman natočil téměř celý útok v centru Prahy

Premium Ve čtvrtek zemřelo rukou střelce Davida K. 14 obětí, 25 lidí je zraněných, z toho deset lidí těžce. Jedním z prvních na...

Máma ji dala do pasťáku, je na pervitinu a šlape. Elišku čekají Vánoce na ulici

Premium Noční Smíchov. Na zádech růžový batoh, v ruce svítící balónek, vánoční LED svíčky na baterky kolem krku. Vypadá na...

Test světlých lahvových ležáků: I dobré pivo zestárne v obchodě mnohem rychleji

Premium Ležáky z hypermarketů zklamaly. Jestli si chcete pochutnat, běžte do hospody. Sudová piva totiž dopadla před časem...

Kriminalisté vyšetřují vraždu ženy na Mělnicku, ve vazbě je její partner

18. března 2024  17:03

Kriminalisté vyšetřují vraždu v Kostelci nad Labem na Mělnicku. Obětí je čtyřiačtyřicetiletá žena....

Policie hledá patnáctiletou dívku z Čelákovic, večer se nevrátila z Prahy

18. března 2024  16:17

Pražská policie od víkendu pátrá po patnáctileté Barboře z Čelákovic. Dívka v nedělních večerních...

Pražská Libuš se konečně dočká důstojného náměstí, vybuduje ho před radnicí

18. března 2024  15:45

Městská část Praha - Libuš plánuje vytvoření centra obce, které dosud chybí. Využije k tomu prostor...

Místo oběda myši a plísně. Pražské restaurace dostaly loni přes 500 pokut

18. března 2024

Premium V české metropoli se loni zvýšil počet restaurací a dalších stravovacích zařízení, ve kterých...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!

Nutný výchovný pohlavek, souhlasí Bouček i Havlová s přerušením projevu na Lvu

Moderátor Libor Bouček ostře zareagoval na kauzu ohledně délky proslovu režisérky Darji Kaščejevové na předávání cen...

Švábi, vši a nevychované děti. Výměna manželek skončila už po pěti dnech

Nová Výměna manželek trvala jen pět dní, přesto přinesla spoustu vyhrocených situací. Martina ze Znojma se pokoušela...

Vyzkoušeli jsme podvod z Aliexpressu. Může vás přijít draho, i po letech

Nakoupili jsme na Aliexpressu a pěkně se spálili. Jednu USB paměť, dvě externí SSD a jeden externí HDD. Ve třech...

Chtěli, abych se vyspala s Baldwinem kvůli jeho výkonu, říká Sharon Stone

Herečka Sharon Stone (66) jmenovala producenta, který jí řekl, aby se vyspala s hercem Williamem Baldwinem (61). Měla...

Byla to láska na první pohled, říká hvězda Gilmorek o manželství s modelkou

Milo Ventimiglia (46), představitel Jesse ze seriálu Gilmorova děvčata nebo Jacka Pearsona ze seriálu Tohle jsme my, je...