Lukrativní posty za zásluhy v politice se přidělují i ve Středočeském kraji.

Lukrativní posty za zásluhy v politice se přidělují i ve Středočeském kraji. | foto: koláž, MF DNES

Posty za zásluhy přidělují i ve středu Čech. V Bruselu či nemocnici

  • 2
Lukrativní místa za politické zásluhy existují i v nižší politice. Takzvané trafiky mají na krajské úrovni jen trochu jinou podobu. Svědčí o tom například případ nynějšího náměstka hejtmana Marka Semeráda, který od roku 2008 až do loňska zastupoval střední Čechy v Bruselu. Najdou se však i další.

Marek Šnajdr, Ivan Fuksa a Petr Tluchoř. To jsou jména středočeských exposlanců, kteří v souvislosti s výměnou mandátu za jiná lukrativní místa sedí nyní ve vazbě.

Zajímavá místa s odpovídajícím ohodnocením se však přidělují i na krajské úrovni.

Středočeští "trafikanti"

Marek Semerád (ČSSD)
jako spojenec Davida Ratha získal post vyslance kraje v Bruselu, nyní nám. hejtmana pro živ. prostředí

Johana Novotná (ČSSD)
za Rathovy éry vedoucí krajského oddělení veřejných zakázek, nyní ve vedení kolínské nemocnice

Marek Šnajdr (ODS)
po rezignaci na post poslance získal místo v dozorčí radě společnosti Čepro, v souvislosti s tím je nyní ve vazbě

Ivan Fuksa (ODS)
po rezignaci na post poslance získal místo v ČSA, také ve vazbě

Petr Tluchoř (ODS)
i on skončil ve vazbě v souvislosti s rozdělováním trafik

Filip Bušina (dříve ČSSD)
za Ratha investiční náměstek středočeských nemocnic

Třeba jako v případě nynějšího náměstka hejtmana Marka Semeráda (ČSSD), který od roku 2008 až do loňska zastupoval střední Čechy v Bruselu. Po celou tu dobu jeho angažmá tehdejší opozice označovala za jasnou trafiku z rukou exhejtmana Davida Ratha (do roku 2012 ČSSD). O Semerádovi se hovořilo jako o jeho blízkém spojenci.

"Označení trafika mne uráží. Mám dvě vysoké školy, mou práci v Bruselu hodnotili všichni kladně a musela ji schválit celá krajská rada," hájí se Semerád.

Pokud je trafikou jeho post, pak už je jí podle něj úplně všechno. Jenže právě kvůli vzájemnému spojení Rath - Semerád se nové vedení kraje ihned po exhejtmanově zatčení snažilo Semeráda v Bruselu zbavit.

I oslovení odborníci popisují typickou krajskou trafiku právě takto - nově zvolení politici dosadí na dobrá místa své lidi. Případně najdou místo těm, kterým se nepovedlo uspět ve volbách.

"Varovné je navíc to, že se takové jednání pokládá za normální věc. V komunální politice asi nejvíc. I v krajské takové případy ale jsou," tvrdí Jiří Fiala z Transparency International.

Politolog Kamil Švec podotýká, že v krajích se trafikám daří i proto, že nejsou tak do očí bijící, protože nemají celostátní přesah. "Místa pro prominenty mají vždy podobu toho, kde daná samospráva může působit. V případě krajů to tak jsou například posty ve vedení nemocnic nebo právě zastoupení v cizině," doplnil Švec.

Za učebnicový příklad lze podle obou expertů v kraji považovat dosazení Filipa Bušiny (do roku 2009 ČSSD) na post investičního náměstka středočeských krajských nemocnic. "Vždyť ten člověk neměl v té době ani vysokou školu," uvedl Fiala.

Bušinovo jméno spadá také do éry Davida Ratha. "O žádnou trafiku nešlo. Pracoval jsem jedenáct hodin denně a za práci pro všechny nemocnice bral šedesát tisíc hrubého," hájí se Bušina.

Rathovy lidé mají stále vliv

O místě za zásluhy se dá spekulovat i v případě někdejší Rathovy vedoucí oddělení veřejných zakázek Johany Novotné. Na čas z kraje zmizela, ale nyní sedí jako ekonomická náměstkyně v kolínské nemocnici. Podle opozice jde o důkaz, že Rathovi lidé mají v kraji stále svůj vliv.

Praxe obsazování pozic svými blízkými lidmi není však cizí ani současnému hejtmanovi Josefu Řihákovi (ČSSD). Opozice i vlastní strana mu vytýká řadu personálních kroků - například dosazení bývalého policisty Emila Mašanky na místo šéfa odboru investic.

Mašanka přitom odložil vyšetřování sporného prodeje příbramské polikliniky, k němuž došlo v době Řihákova starostování. Na tiskovém oddělení kraje pracuje Řihákův bývalý mluvčí z Příbrami Jiří Kubík.

"Na úřadě je takových protekčních míst daleko více," řekl MF DNES zdroj z úřadu, který nechce zveřejnit jméno.

Řihák jakoukoliv takovou kritiku odmítá. "To mi pořád bude někdo předhazovat jména dvou lidí na kraji, kteří se mnou mají spojitost? Vždyť sem nastoupily desítky jiných lidí. Já už k tomu nemám co podotknout, vyjádřil jsem se už dříve," uvedl Řihák. V minulosti uvedl, že personální obsazení nemůže ovlivnit, protože je záležitostí ředitele krajského úřadu.

Bývalí radní Bendla - vládní poradci, ale se schopnostmi

Svého člověka si s sebou do funkce ministra zemědělství přivedl i exhejtman Petr Bendl (ODS).

Při obsazování funkce prvního náměstka na ministerstvu sáhl po svém někdejším náměstkovi z kraje - Vilému Žákovi. Žák zároveň sedí od roku 2008 v dozorčí radě Povodí Vltavy. Na všechny tyto funkce má podle oficiálního životopisu potřebné vzdělání, studoval zemědělství i ekologii.

"Viléma Žáka jsem do funkce jmenoval, protože jej považuji za jednoho z nejlepších a nejzkušenějších odborníků na tuto problematiku, které znám," napsal MF DNES Bendl. O nástupu Žáka rozhodovaly podle něj odborné znalosti, v žádném případě známost s kýmkoliv.

Poměrně vysoko se z krajské politiky vyšvihl i další bývalý Bendlův náměstek, Karel Vyšehradský (ODS). Od roku 2011 radil premiérovi Petru Nečasovi s dopravními tématy a obranou.

"K tomu jsem se dostal jednoduše. S Petrem Nečasem jsem seděl v komisi strany, která se věnovala otázkám bezpečnosti. Léta jsem pracoval na ministerstvu obrany. A s dopravou mám zase zkušenosti z kraje," řekl.