Za třináct minut se dostane Dušan Plodr do 83. patra. Letos uspěl v konkurenci

Za třináct minut se dostane Dušan Plodr do 83. patra. Letos uspěl v konkurenci šedesáti zemí z celého světa. | foto: František Vlček, MAFRA

S batohem kamení běhá nahoru a dolů, trénuje na hasičské závody

  • 1
Nandá si kameny do batohu, vyhlédne si násep, kopec či dvacetipatrovou budovu. Do každé ruky popadne desetikilovou činku a běží. Nahoru a dolů. Třeba patnáctkrát. Tak trénuje jednatřicetiletý berounský hasič Dušan Plodr, který získal v říjnu na světových hasičských hrách bronzovou medaili.

"I když těch tréninků ve volném čase moc není, spíš pár do měsíce," přiznal Plodr, který se před třemi týdny vrátil z australského Sydney.

V letošních světových hasičských hrách tam získal bronzovou medaili v běhu do 83. patra věže Sydney Tower. V kompletním vybavení, které včetně helmy, kabátu, kalhot a dýchacího přístroje na zádech váží 24 kilogramů. Za třináct minut zvládl 1 492 schodů včetně přeběhu na druhou stranu budovy.

"Pár desítek pater běžíte, pak prostě jdete po dvou"

Za sebou nechal několik set hasičů z celého světa - soutěže se účastnilo šedesát zemí. "Vlastně to není běh v pravém slova smyslu," vysvětlil Plodr. "Dvacet třicet pater běžíte, pak jde spíš o zrychlený výstup. V každém případě jdete po dvou, abyste neztráceli tempo," dodal. 

Na takovýto výstup se podle něj v našich podmínkách trénuje špatně - podobně vysoká budova u nás není a přímý výběh nic nemůže napodobit. Cestou dolů si totiž odpočinete.

Světové hasičské hry

Letošních světových hasičských her se zúčastnilo 60 zemí, dohromady několik tisíc lidí.

Ve výstupu do 83. patra Sydney Tower v plné výzbroji se na třetím místě umístil reprezentant České republiky Dušan Plodr z berounského hasičského sboru. 

Čeští hasiči přivezli bronz i ze štafety a také z "královské" disciplíny her - týmové soutěže.

Do reprezentace jsou čeští hasiči nominováni na základě republikových soutěží v TFA (tzv. železný hasič).

Nejnáročnější soutěž v Česku je Iron Man na Pankráci v Praze.

"Extrémní" soutěžení začalo Plodra bavit poté, co se zkusmo zúčastnil jedné z akcí. "Skončil jsem osmý a na další akci druhý. Tak jsem začal," podotkl.

A závodí nejen v extrémních výstupech, ale také například v překážkové dráze nebo ve štafetě. Ze štafety si z Austrálie dovezl spolu s dalšími českými reprezentanty rovněž bronz.

Členem české reprezentace hasičů je dva roky. "Vzhledem k nedostatku peněz není reprezentace nijak dotovaná a každý z nás, a je nás asi deset, si peníze na cestu na zahraniční soutěž sháníme na vlastní pěst," poznamenal Plodr. "Mě třeba podporuje krajský úřad, vedení středočeských hasičů a také město Králův Dvůr."

Letos byl v Česku desátý

Česká reprezentace se při mezinárodních soutěžích setkává s mnohonásobnou přesilou z "bohatších" zemí. "Ze Singapuru nebo Hongkongu dorazí klidně desítky až stovky účastníků," poznamenal Plodr.

Na druhou stranu v jiných zemích nejsou podle něj hasičské soutěže na regionální úrovni, jaké se u nás konají téměř v každé obci, příliš obvyklé.

"Naše reprezentace je například výběr z celé republiky. Z Brazílie nebo Německa často jezdí týmy, z nichž jsou všichni z velkých měst, jako je Sao Paulo nebo Berlín."

V kondici se Plodr udržuje permanentně především díky dvěma hodinám fyzické přípravy, které každou čtyřiadvacetihodinovou službu u berounských hasičů musí jako každý jiný absolvovat. "Pokud to nenaruší výjezd, můžeme si skočit do posilovny, jinak běháme po areálu nebo do schodů," řekl.

Soutěží, tak běžných pro týmy českých dobrovolných hasičů, se účastní odmalička - začínal v rodné Chyňavě na Berounsku, kde je stále členem místního sboru.

Kromě toho jezdí pravidelně na "nejtvrdší" hasičskou soutěž v Česku Iron Man, která se koná jednou za rok v Praze na Pankráci. Zdejší budova má 26 pater. "Letos jsem byl desátý, moc se mi to nepovedlo. Měl jsem větší ambice," dodal třetí nejrychlejší hasič světa.