Zahloubené popelnice u žižkovského vysílače měly chodníky zkrášlit. Pod odpadky

Zahloubené popelnice u žižkovského vysílače měly chodníky zkrášlit. Pod odpadky příliš působivě nevypadají. | foto: Čtenář MF DNES

Pražané nemají kam třídit odpadky, popelnice zneužívají obchodníci

  • 45
Přestože je v hlavním městě k dispozici mnoho popelnic určených na tříděný odpad, Pražané ho nemají kam dávat. Většinu prostoru v těchto kontejnerech totiž zabírají odpadky od malých podnikatelů, kteří by za ně měli zvlášť platit. Potrestat je přitom není snadné.

Hromada kartonů, prázdných skleněných či plastových lahví povalujících se přímo na ulici. Někde uprostřed toho nepořádku stojí barevné kontejnery na tříděný odpad. Takhle vypadají některá místa v Praze i několikrát v týdnu. Upozorňují na to čtenáři MF DNES.

Popelnice ve Zborovské zdobí hromada prázdných lahví od alkoholu. Zřejmě je tu odložili z některé z blízkých restaurací.

"V celé ulici není kam vysypat papír, sklo ani plasty, protože kontejnery doslova praskají. Trvá to od doby, co tu bydlíme - rok a půl," popisuje situaci ve Zborovské ulici jeden ze čtenářů, který zaslal i fotografii.

Pražské služby, které odvážejí tříděný odpad, svozy průběžně upravují. "Změny četnosti provádí naše společnost na podnět městských částí, které schvaluje magistrát," uvedla Miroslava Egererová z Pražských služeb.

Kontroly kapacity provádějí jak Pražské služby, tak úředníci. A všichni se shodují na jednom. Ani kdyby vyváželi denně, přeplněným kontejnerům na některých místech nezabrání.

Třídění odpadu v Praze

Procentuální údaje srovnávají množství odpadu, který vytřídili Pražané v letech 2005 a 2011:

Plast +36 %

Do kontejneru na plasty nepatří mastné obaly se zbytky potravin nebo čisticích přípravků, obaly od žíravin, barev a jiných nebezpečných látek, podlahové krytiny či novodurové trubky. Ostatní plasty vhazujte sešlápnuté.

Papír +18 %

Do papíru nepatří celé svazky knih (vhazovat pouze bez vazby, ve větším počtu patří na sběrný dvůr), uhlový, mastný nebo jakkoliv jinak znečištěný papír, použité dětské pleny patří do popelnice

Sklo +72 %

Nepatří tam keramika a porcelán, autosklo, zrcadla nebo třeba drátované sklo, zlacená a pokovená skla. Vratné zálohované sklo vracejte zpět do obchodu. Šetříte tím životní prostředí i vlastní peníze.

Nápojové kartony +328 %

Do popelnice na nápojové kartony nepatří měkké sáčky, například od kávy a různých potravin v prášku. Samozřejmě ani papír. Neodhazujte sem rovněž nápojové kartony obsahující zbytky nápojů a potravin.

Zdroj: Pražské služby

"Nejproblematičtější místa jsou ta, kde je hodně restaurací, stánků či malých obchodů, které zneužívají stanoviště tříděného odpadu určeného pouze pro občany hlavního města k likvidaci vlastního, tedy živnostenského odpadu, a nemají to zaplacené. Je to náš věčný boj," přiznává Egererová.

Na pátrání po vinících nejsou lidi

Týká se to třeba Prahy 3, kde je těchto malých obchůdku mnoho. Radnice navíc na některá místa nedávno instalovala zapuštěné kontejnery. Ty nelze otevřít a větší krabice se tak do nich nevejdou. Obchodníci je nechávají ležet vedle kontejnerů.

Městská policie je v těchto případech často bezradná. "My bychom museli někoho přímo přistihnout, v takovém případě bychom mu udělili pokutu dle vyhlášky o čistotě," říká mluvčí městské policie Jana Přikrylová.

To se ale většinou nepovede, protože když někdo takové jednání nahlásí, viník je zpravidla pryč dříve, než hlídka stihne přijet. Postih za nelegální ukládání odpadu mohou udělit také odbory životního prostředí jednotlivých městských částí. Ty se ale často potýkají s nedostatkem lidí.

"Nemáme lidi na to, aby chodili a kontrolovali jednotlivé obchodníky. Navíc je problém dokázat, že odpad patří jim," krčí rameny Otokar Karásek z odboru životního prostředí Prahy 3. Viník je tak dopaden spíše náhodou.

"Kolega jednou šel a viděl paní, jak pokládá vedle popelnice velké krabice. Tak ji nafotil a na té krabici byl i název firmy. Tady bylo snadné prokázat přestupek," říká Karásek a pokračuje.

"Když se najde hromada lahví například vedle hospody, lze si vyžádat faktury za alkohol a ptát se obchodníka, kde lahve skončily. Obchodníci si totiž mohou u města svoz tříděného odpadu zaplatit a vyhazovat je legálně." Za tyto přestupky úředníci obvykle hříšníky pokutují v řádu několika tisíců. Maximální pokuta je 20 tisíc korun.