Skládka odpadu v Žabčicích.

Skládka odpadu v Žabčicích. | foto: Radek Miča, MAFRA

Spor o třídicí centrum v Boleslavi rozetne soud. Přesto ho místní chtějí

  • 0
Už dnes mělo v Mladé Boleslavi stát centrum třídění odpadu a ulevit přeplněné skládce, jejíž životnost končí příští rok. Místní lidé měli mít svoz domácího odpadu zadarmo. Jenže na louce poblíž průmyslové zóny Plazy za městem se prakticky nekoplo. Dodavatele stavby poslalo město před soud.

Místní navíc dál platí, do konce ledna si musí na svoji popelnici na magistrátu vyzvednout nálepku a v dubnu jim radnice rozešle složenky k zaplacení.

Přitom vše vypadalo tak slibně. Už nyní měly stát nové budovy s třídicí linkou a zařízením na výrobu elektřiny a také peletek, jež měla podle předběžných dohod částečně vykupovat a spalovat mladoboleslavská teplárna Ško-Energo. Výběrové řízení na stavbu centra vyhrála společnost Geosan. Ta měla práce provést pro zadavatele investice firmu Compag, kterou z poloviny vlastní město Mladá Boleslav.

Geosan však nakonec po dlouhých přípravách loni od stavby ustoupil. Firma má přitom se stavbou podobných zařízení velké zkušenosti. Podle informací MF DNES je hlavním důvodem skutečnost, že by provoz centra nejspíš nevydělal tolik, aby se stavba zaplatila, natož aby byla výdělečná.

Stavba tak stojí a spor skončil u soudu. Město prozatím nemůže využít ani dotaci kolem 180 milionů korun, jež měla půlmiliardový projekt zčásti financovat. „To, že nebyl původní projekt realizován z důvodu nedodržení smluvních podmínek, vygenerovalo ztrátu pro společnost Compag za zmařenou investici. Tu Compag po dodavateli vymáhá soudně,“ potvrzuje mluvčí mladoboleslavského magistrátu Hana Koišová.

Firma Geosan spor nekomentuje. „V současnosti probíhá soud a do jeho ukončení se nebudeme k této věci vyjadřovat,“ řekla PR manažerka Geosanu Vlasta Končelová.

Peletky nepůjde spalovat

Firma Ško-Energo například potvrdila, že peletky, které by nové centrum produkovalo, by zřejmě nemohla vykupovat a spalovat. Podle jednatele firmy Jaromíra Vorla bylo hlavním kritériem, aby peletky obsahovaly maximálně 0,25 procenta chloru, to ale nebyl dodavatel schopný zaručit. Spalování takového materiálu by vedlo k ničení kotlů Ško-Energa a ke zhoršení vypouštěných emisí.

Město naopak odmítá, že by projekt byl špatně připravený, a chce v něm pokračovat, i když v „očesané“ podobě. „Upravený projekt bude ochuzen o peletovací lisovací linku a to je prakticky jediná výrazná změna projektu. Ostatní změny jsou dílčí a částečné. Ochuzení projektu o lisovací linku bude znamenat jiný způsob využití výsledného produktu zpracování odpadu jako topné palivo v elektrárnách či cementárnách,“ říká Koišová.

Nic to podle ní nemění na tom, že se komunální odpad bude maximálně třídit a jeho biologická složka se využije na výrobu plynu, elektřiny a tepla. Zbytkový odpad se má spalovat nebo odvážet na skládku.

A právě kapacita skládky v Michalovicích, kam míří odpad z Mladé Boleslavi a donedávna i z dalších míst okresu, je na hranici své životnosti. Ještě loni město varovalo, že její kapacita bude naplněna do konce tohoto roku. A to by byl pro obyvatele města velký problém. „Situaci intenzivně řešíme. Částečně jsme prodloužili životnost skládky do konce roku 2017 tím, že tam ukládáme méně odpadu výhradně z Mladé Boleslavi,“ dodala Koišová.

Podle informací MF DNES jsou přípravy na náhradní projekt již ve finální fázi a probíhá výběrové řízení na dodavatele stavby pomocí obálkové metody.

Jedním z favoritů tendru je podle dobře informovaných zdrojů z radnice liberecká společnost Syner, která pro město nedávno stavěla městský bazén. „Mohu ptvrdit, že jsme se zúčastnili soutěže, odevzdali jsme nabídku,“ uvedl mluvčí společnosti Syner Ondřej Paclt.