Třídírna odpadů (ilustrační foto) | foto: Policie ČR

Lidé v Mníšku se bojí, že plánovaná třídírna odpadů znečistí okolí

  • 0
Má to být projekt, který do městské kasy přinese až čtyři miliony korun ročně a zaměstná čtyři desítky lidí. Místní se ale bojí, že plánovaná třídírna odpadů v Mníšku pod Brdy znečistí tamní přírodu. Jedním z argumentů odpůrců je fakt, že firma postavila v areálu dva kotle načerno.

Poslední rok pracovali na tom, aby zabránili stavbě mechanicko-biologické úpravny odpadů ve svém městě. V boji s městem ani s krajem však lidé ze sdružení Zdravý Mníšek neuspěli. Soukromá firma UVR může v Mníšku pod Brdy nedaleko Prahy začít stavět.

Lidé však dál hlídají zakázku, o níž tvrdí, že je neprůhledná. Nyní protestují proti dvěma kotlům na lehké topné oleje. Kotle o výkonu dohromady sedm set kilowattů podle nich investor načerno instaloval v objektu vyhrazeném budoucí třídírně. Firma UVR na dotaz MF DNES, zda je informace pravdivá, neodpověděla.

Údaj však potvrzuje starosta Mníšku Petr Digrin. Firma si prý požádala o dodatečné stavební povolení.

"Když zjistí stavební úřad, že někde je černá stavba, nařídí ji odstranit a případně udělí pokutu. V průběhu toho si firma může požádat o dodatečné stavební povolení. A investor - UVR - to na sebe ale řekla sama. Přišla s tím, že kotle tam už má," říká starosta.

Nezastírá, že nad objektem, kde UVR provozovalo už několik let překladiště odpadů, nemá město příliš velkou kontrolu. Přitom přístup do areálu byla jedna z podmínek stavebního povolení pro vybudování třídírny.

Vedení města zatím neví, zda padne pokuta

Jedním z občanů, kterým se postup UVR nelíbí, je právník Ivan Trkan. Do Mníšku se s rodinou stěhoval kvůli čistému vzduchu a přírodě. "Stavební úřad by měl zahájit řízení o odstranění černé stavby a dát pokutu. Město má přece hájit zájmy občanů," zlobí se Trkan.

Bojí se, že do oleje mohou v soukromém areálu přilévat i nebezpečné odpady. Spolu s dalšími obyvateli města by uvítal raději kotelnu na ekologičtější plyn.

Starosta Digrin však znepokojení kolem kotlů odmítá. "Kotelna se týká striktně vytápění administrativních budov, rozhodně ne likvidace jakýchkoli odpadů. Dokonce i kraj napsal ke kotelně pouze doporučení, aby přešli z topných olejů na plyn. A doporučení to není závazné. My bychom si také přáli plyn," vysvětluje. Vše bude podle něj záviset na dohodě s firmou.

Nyní bude město jednat o tom, jaký postoj k nelegálně postaveným kotlům zaujme - zda zahájí správní řízení a pokutu udělí. "Řekl bych, že ji stavební úřad vyměří," odhaduje Digrin.

Protesty proti třídírně se v Mníšku táhnou již více než rok. Odpůrcům vadí, že k třídírně budou denně mířit desítky kamionů, které ve městě zvýší prašnost a hlučnost. Nelíbí se jim také technologie třídírny. O takto vytříděný odpad není podle Jany Herotové ze Zdravého Mníšku zájem. Protestující se rovněž bojí případného znečištění nedalekých zdrojů pitné vody.

Starosta, který třídírnu prosazuje, naopak tvrdí, že firma zaměstná čtyřicet lidí a že do rozpočtu města poplynou ročně tři až čtyři miliony korun.

"Třídírna bude mít regionální význam, mohou sem s odpadem jezdit i okolní obce," uvádí Digrin.

O třídírně se v Mníšku vede debata už dlouho. Podívejte se na názory jednotlivých stran sporu:

17. května 2013