V sídle pražské Technické správy komunikací zasahuje policie

V sídle pražské Technické správy komunikací zasahuje policie | foto: V sídle pražské Technické správy komunikací zasahuje policie, iDNES.cz

V kauze TSK by si firmy za úplatky koupily hlavně informace, říká právník

  • 1
Nové semafory, modernizace Těšnovského tunelu nebo kabely v metru. To jsou zakázky, u nichž exšéf pražských Technických služeb Ladislav Pivec podle policie žádal po uchazečích úplatky. Ze spisu to zjistil Český rozhlas, který si zadal i právní analýzu případu.Ta ukazuje, že za své peníze by firmy získaly hlavně výhodu znalostí o již používaných technologiích.

Analýzu pro Český rozhlas zpracoval Nadační fond proti korupci, který ji zároveň v pátek uveřejnil na svém webu. Právník fondu Miroslav Cák v ní vysvětluje, že zakázka požadovala vždy přesnou kompatibilitu, a tak ji mohla vyhrát jen firma se správnými technickými informacemi.

Exředitele policie spojila s pěti zakazkámi

  • Modernizace technologického zařízení v Těšnovském tunelu
  • Doplnění sběru dopravních informací pro řízení dopravy
  • Doplnění a úprava infrastruktury systému řízení městského silničního provozu
  • Modifikace režimu řízení městského silničního provozu z nadřízené úrovně včetně rozšíření preference veřejné hromadné dopravy osob
  • Modifikace technologie řízených křižovatek za účelem zvýšení bezpečnosti dopravy

Pozn. red: dalších 25 zakázek policie podle Českého rozhlasu ještě dále zkoumá

Zjednodušené přirovnání. Chci postavit dům, ale nemůžu začít kopat základy, dokud nemám od souseda technické výkresy k společnému plotu, který on kdysi stavěl. Když mě soused nemá rád, výkresy mi nedá a já nic nepostavím,“ popisuje Cák.

A právě to se podle právníka u zmiňovaných zakázek dělo. Do tendru přihlášené firmy nedostaly veřejně kompletní informace o stávajícím řešení.

„TSK se vždy hájilo tím, že dokumentace je příliš velká a nedá se tak dát na profil zadavatele,“ uvádí Cák ve zprávě.

Možné ale nebylo ani dojít si pro podklady třeba s USB klíčem. „To by totiž podle TSK „znevýhodnilo“ ty, co si pro dokumentaci s USB klíčem nedošli. TSK následně vysloveně odmítl, že by potřebnou dokumentaci elektronicky poskytl,“ popsal právník.

A dodal, že existuje důvodné podezření, že „favorizovaní dodavatelé“ tuto dokumentaci samozřejmě neformálně k dispozici měli.

„Z otázek uchazečů na zadavatele je přitom patrné, že si na postup jedna firma stěžovala, ale z veřejných zdrojů není možné určit, o koho šlo,“ uzavírá ve zprávě Cák.