Ačkoli nebezpečný úsek je uzavřen a na padající kameny upozorňují i značky,...

Ačkoli nebezpečný úsek je uzavřen a na padající kameny upozorňují i značky, procházejí tudy lidé oběma směry. Další kusy zvětralého kamení mohou podle odborníků spadnout na cestu takřka kdykoli. | foto: Jaroslav Pešice, 5plus2.cz

Turisty na cyklostezce ohrožuje kamení. Zákaz ignorují, bude objížďka

  • 23
Na cyklostezku na levém břehu Berounky spadlo několik tun kamení, další se přitom může kdykoli uvolnit. Lidé ale zákazové cedule přehlížejí, stezkou proudí v obou směrech. Řeší se náhradní trasa.

Jde tu o život. Na cyklostezku vedoucí na levém břehu Berounky spadlo několik tun uvolněné skály. Policisté místo záhy uzavřeli. Přes výstražné cedule tudy však stále proudí lidé.

„Pokud je někde zákazová značka, a přesto ji lidé nerespektují, jde jednoznačně o přestupek. Hrozí jim bloková pokuta v řádu několika set korun,“ varuje mluvčí berounské policie Marcela Pučelíková. Peníze jsou ale v tomto případě menší problém. Podle Josefa Mottla, vedoucího správy CHKO Český kras, kterou stezka vede, se dá čekat, že budou padat další kameny.

„Jde o více než půlkilometrový úsek, nad kterým se tyčí skály. Jsou vápencové a zjevně došlo ke zvětrání nejen části masivu, z něhož se už kus uvolnil, ale i okolních skalisek,“ popsal. Proto chtějí ochranáři rychle jednat, a to ve spolupráci s Agenturou ochrany přírody a krajiny (AOPK).

Jenže to, že cyklostezka protíná chráněnou oblast, do značné míry komplikuje nezbytné práce na zajištění jejího okolí.

„Zadali jsme požadavek na uvolnění finančních prostředků k zahájení průzkumných prací. Pokud se náš odhad potvrdí, bude třeba zpracovat dokumentaci, získat příslušná povolení včetně výjimek ze zákona o ochraně přírody, vyhotovit zadávací dokumentaci na sanaci oblasti, vypsat výběrové řízení na zhotovitele zakázky a samotnou sanaci provést,“ uvedl ředitel regionálního pracoviště AOPK Jaroslav Obermajer. Právě jeho úřad má dotčené území v chráněné lokalitě pod svou správou.

Postup by měl mít dvě fáze. V první odborníci místo ohledají a zmapují, druhou představuje samotné zajištění skalních útvarů proti dalšímu odlamování. Podle Mottla je nejprve třeba udělat takzvané skenování skalního povrchu, které slouží k zakreslení reálného stavu.

„Předpokládáme, že sanační práce se zřejmě začnou dělat až příští rok. Je to opravdu na delší dobu,“ konstatoval vedoucí správy rezervace. Podle odhadů by to mohlo zabrat i dva roky a nebude to zadarmo. „Geologický průzkum může vyjít až na několik set tisíc korun,“ odhadl náklady Mottl s tím, že částku na následnou sanaci si netroufá předjímat.

Vedle samotné funkce zajištění skal proti rozpadu bude roli hrát i estetika. „Je třeba najít řešení, které nenaruší ráz krajiny a zjednodušeně řečeno neublíží místu z estetického hlediska,“ pokračuje Mottl.

Sítě nechtějí

Za zcela nevhodné považuje použití ocelových sítí hojně užívaných v okolí silnic.

„Půjde pravděpodobně spíše o očištění a zajištění skalních bloků jinou cestou než je síťování. Probereme to se společností, kterou vybereme,“ vysvětluje Mottl. Chodcům i cyklistům je teď stezka zapovězená.

„Zájemcům lze doporučit druhý břeh řeky Berounky nebo variantu cesty z Berouna po levém břehu, kdy je třeba před skalami odbočit a pokračovat do Hostími podél Kačáku,“ navedl turisty představitel CHKO.

O umístění cedulí upozorňujících na ohrožení padajícím kamením se už postarali Berounští ve spolupráci s kolegy ze Srbska.

„V místě, kde se vjíždí na stezku, je velká cedule se zákazem vstupu pro pěší i pro cyklisty. Jsme neustále ve spojení jak s CHKO, tak s Berounem. Máme naplánovanou schůzku, na které budeme za dva týdny řešit další postup,“ doplňuje starostka Srbska Svatava Biskupová. To, zda místo budou častěji kontrolovat strážníci, mluvčí policie nepotvrdila.

Prioritou je náhradní trasa. Povede z Berouna po pravém břehu řeky. „Právě to řešíme i s majiteli tamních pozemků, abychom je upozornili na úpravy a získali jejich souhlas. V ideálním případě by bylo dobré zpevnit povrch štěrkem.“

Jakmile bude cesta hotová, obec doplní značení. „Máme připravené další cedule, na nichž chceme informovat o zprovoznění pravobřežní cesty. Najdou na ní rovněž mapu a doporučení, že do Hostími i Svatého Jána pod Skalou se dá dojít i po zelené značce,“ podotkla Svatava Biskupová.

Podobné informace se lidé dozvědí i z berounské strany. „Chodci a cyklisté jsou na dopravních značkách informováni o nebezpečí a o možnosti úsek obejít po pravém břehu Berounky,“ komentoval situaci berounský starosta Ivan Kůs.

„Společně se Srbskem máme zájem na co nejrychlejším znovuotevření cyklostezky. Nebezpečí, které nyní hrozí, však není malé a nelze je podcenit,“ uvedl Kůs.