U MindFlexu musí hráč provést kuličku drahou pomocí své koncentrace. Když...

U MindFlexu musí hráč provést kuličku drahou pomocí své koncentrace. Když uklidníte mysl, kulička letí nahoru a naopak. | foto: Václav Nývlt, Technet.cz

Týden vědy a techniky ukáže laboratoře akademiků i jaderný ústav v Řeži

  • 1
V pátek začne v Praze festival Týden vědy a techniky. Od 1. do 15. listopadu dá vědcům v pražských laboratořích, studovnách, pracovnách i kavárnách možnost bavit sebe i laiky. V sídle akademie na Národní třídě se otevře science centrum, které seznámí s vědou dospělé i děti. Vstupné je zdarma.

Geocaching je hra, při níž se používá GPS navigace a jejíž účastníci hledají skrytou schránku nazvanou keš. Brzy může na internetové encyklopedii přibýt nový termín: stratocaching. Taková hra se zatím v Česku nehrála, její premiéra se však uskuteční již záhy. A kdo chce, může být u toho. Zájemci jsou zváni na expedici na půl cesty do vesmíru, do výšky čtyřiceti kilometrů nad Zem.

"Stačí v rámci festivalu navštívit expozici Technet.cz na Akademii věd na Národní, kde bude představen expediční modul Dropion. Ten se později při letu rozpadne ve stratosféře na části, které se jako javorová semínka snesou zpět na Zem i se vzkazy návštěvníků," vysvětluje princip hry Radek Rejchrt, který má na starosti propagaci 13. ročníku festivalu Týden vědy a techniky. Více se o projektu dočtete v článcích na technet.idnes.cz.

Právě tento festival je důvod, proč Akademie věd odkládá v období od 1. do 15. listopadu vážnou tvář. "Sídlo akademie bude návštěvnicky nejatraktivnější, protože tu otevřeme science centrum. Je to ideální místo, kde se mohou s vědou seznámit dospělí i děti," vybízí Rejchrt k návštěvě ty, kteří se jinak vědecké půdě raději s úctou vyhnou.

Návštěvníci nahlédnou i do kuchyně kriminalistiky

Jenže věda vůbec není nezáživná či strašidelná změť vzorců, výpočtů a grafů. Chcete důkaz? Co třeba taková malá vražda? "Příběh zavražděného trenéra je součástí expozice Kriminalistického ústavu a Ústavu chemických procesů. Seriály, kde se to hemží kriminalistickými metodami, připomínají spíš kouzla, u nás lidé pochopí, že za vším jsou jen jednoduché chemické a fyzikální pochody," líčí Rejchrt.

Návštěvníci si budou moci také vyzkoušet, nakolik radioaktivní je jejich snubní prsten nebo mobilní telefon. "Možná budou lidé překvapení, až zjistí, že velmi přesný přístroj vystopuje radioaktivitu i ve zcela mírumilovných předmětech. Ale není třeba se bát," zdůrazňuje Radek Rejchrt.

Pro vědecké fajnšmekry se v pátek 8. listopadu výjimečně otevřou i ústavy v Řeži nedaleko Prahy. To jsou ty, které mají k dispozici dva výzkumné jaderné reaktory.

"Je to natolik citlivé místo, že vstup je možný pouze s rezervací a na občanský průkaz," upozorňuje Rejchrt. Ostatně rezervaci nabízí festival téměř na všechny přednášky, filmové projekce nebo workshopy. "Rezervace je nutná, počet míst bývá omezen," dodává Rejchrt.