Veterináři při kontrole v Mezihoří objevili koně, kteří měli vystouplé kosti a...

Veterináři při kontrole v Mezihoří objevili koně, kteří měli vystouplé kosti a žili v nevyhovujícím ustájení. | foto: Krajská vet. správa

Veterina žádá odebrání týraných koní. Mají se dobře, oponuje majitel

  • 8
Odlehlý areál za vesnicí Mezihoří na Benešovsku skrývá pětici vyhublých, týraných koní. Podle veterinářů jsou v tak špatném stavu, že podali návrh k odebrání zvířat do náhradní péče. Majitel pochybení odmítá, koně se podle něj mají dobře.

Vypadají vyhuble, mají lysiny po těle a většinu času se tísní v bývalém kurníku. Tak žije pětice koní a jedno hříbě v obci Mezihoří na Benešovsku. Podle místních obyvatel se koně v odlehlém areálu bývalé bažantnice za vesnicí dlouhodobě nemají dobře.

Zásadní nedostatky na místě nedávno zjistili také veterináři, kteří se proto rozhodli k rázným krokům. Stav koní označili za týrání a žádají jejich odebrání majiteli. Ten pochybení odmítá a s odebráním zvířat nesouhlasí.

„Momentálně jsme podali návrh obci s rozšířenou působností k odebrání zvířat do náhradní péče,“ potvrdil MF DNES ředitel Krajské veterinární správy pro Středočeský kraj Otto Vraný.

„Byli jsme tam na kontrole, stav koní nadále není v pořádku. Majitele jsme vyzvali k doložení některých věcí, opětovně to odmítá,“ doplňuje Zdeněk Císař z krajské veterinární správy.

Veterinární správa nemůže koně přímo odebrat, ale podává návrh příslušné obci s rozšířenou působností, což je v tomto případě Benešov. Tamní odbor životního prostředí obdržel dopis veterinární správy teprve v úterý. Zatím proto všechna zjištění veterinářů nemohl posoudit.

Benešovští úředníci se však týraná zvířata majiteli hned odebrat nechystají. „Povedeme správní řízení, nejprve chceme sami celou situaci posoudit, jednat s majitelem a pochopitelně se podívat na místo,“ říká vedoucí odboru životního prostředí Městského úřadu Benešov Tomáš Heřmánek.

Případy týrání koní v kraji

Podle veterinářů je týrání zvířat v kraji spíše výjimečné. Je znám případ z listopadu 2012, kdy ve Chvojenu u Benešova bylo nalezeno 65 koní ve špatném stavu.

Pár dnů po kontrole je jejich majitel odvezl neznámo kam. V roce 2013 veterináři řešili případ desítek zubožených koní v Rousínově na Rakovnicku, jejichž majitel byl značně zadlužený. Koně byli nakonec prodáni zájemcům v dražbě.

Podle jeho slov se radnice stavem koní v Mezihoří zabývá již delší dobu a při jejich opakovaných kontrolách v minulosti nebyl stav koní tak špatný, aby bylo třeba zvířata okamžitě odebírat, a také měli zajištěný přístup k potravě i vodě. Nechtějí proto postupovat unáhleně.

Veterinární správa si však stojí za tím, že by koně měli být odebráni. „K tomuto kroku jsme přistoupili na základě odborného posouzení situace,“ podotýká Vraný. Pro případ, že by město Benešov k odebrání koní nepřistoupilo, vedou veterináři s majitelem koní paralelně správní řízení, kde ukládají majiteli konkrétní opatření.

„Koně se mají dobře“

Majitel ale veškerá pochybení odmítá, podle něho se koně mají dobře. Jeho sousedé z Mezihoří si také nemyslí, že by koně týral záměrně, spíše jej považují za podivína. „Jednou jsem s ním mluvil a měl takové podivínské názory, ale nemyslím si, že by neměl ta zvířata rád,“ říká Pavel Bartík, starosta obce Soběhrdy, jejíž součástí je i Mezihoří.

„Sám jako člověk bych byl rád, kdyby se to vyřešilo, nikdy není dobře, když jsou někde týraná zvířata,“ uvedl starosta.

„Byl jsem se tam podívat, ti koně žijí v bývalém kurníku, kde čouhá potrhané pletivo, okousaná prkna, koním vystupují kosti a mají lysiny na těle. Určitě to není ideální stav. V minulosti jeho koně také několikrát utekli, přitom by stačilo, aby je majitel pustil na pastvu,“ říká pod podmínkou anonymity jeden z obyvatel nedaleké obce. Podobný názor mají i veterináři, kteří případ řeší už rok, od loňského května. Tehdy našli koně v otřesném stavu, navrhli je majiteli odebrat a udělili mu pokutu. „Byli podvyživení a vyhublí,“ upřesňuje Císař.

Majitel tehdy slíbil nápravu a zdálo se, že skutečně svůj přístup změní. Koně vypustil alespoň na louky, aby se napásli. „K objektu patří také pastviny a je s podivem, že koně majitel zavíral,“ říká Císař.

V červnu si pak veterináři poznamenali, že majitel svůj přístup opravdu změnil, koním se dařilo výrazně lépe. Kvůli nedostatečnému oplocení začali utíkat, až opět skončili zavření v bažantnici. Po poslední kontrole v letošním roce je veterináři opět nalezli ve špatném stavu. „Chovatel komunikuje, ale proti každému zjištění se odvolává, ke všemu podává námitky, nepřipouští si, že by bylo něco špatně,“ dodává Císař.

„Koně jsou zcela v pořádku,“ řekl MF DNES chovatel Stanislav Skočovský. Skočovský se v minulosti zabýval šlechtěním koní a v roce 2009 měl chov koní v Běchovicích. Propaguje filozofii, že koně se o sebe postarají sami. „Koně línají, tak jsou hubenější a vypadají špatně. Kdyby byli ošetřovaní v boxech ve stájích, je to něco jiného, ale oni jsou venku. Jsou v dobré kondici, nemohou být tlustí jako jiní koně,“ odmítá pochybení Skočovský.

Že mají koně lysiny jen na některých místech těla, vysvětluje také svérázně. „Odírají se třeba o strom, protože kůň dýchá celým tělem a po zimě shazuje srst,“ říká Skočovský. Tvrdí, že koně pouští na pastvu každý den. „Nemohu vám říci, kdy je pouštím, chodíme někam dál,“ řekl Skočovský.

„Někdo mě chce zničit, je to na objednávku,“ tvrdí. Jenže ̈, když veterináři porovnají fotografie z doby, kdy zvířata nemohla ven a měla vyhublá těla i vystouplé kosti, s tím, kdy byla vypuštěna na pastvu, je zjevný obrovský rozdíl.