Podblanickým geoparkem mají vést i nové cyklostezky.

Podblanickým geoparkem mají vést i nové cyklostezky. | foto: Jan Hocek, iDNES.cz

U Vlašimi vznikne národní geopark s cyklostezkami a vodním domem

  • 0
V kraji blanických rytířů chtějí ochránci přírody vybudovat národní geopark. Na ploše 627 kilometrů čtverečních se totiž nacházejí zajímavé přírodní krásy, vyskytují se tu vzácné květiny i zvířata. V rámci geoparku by měly vzniknout i nové cyklostezky a také unikátní vodní dům.

"Asi půl roku jsme seděli nad mapou a vymýšleli hranice. Většinu zajímavostí velice dobře známe a osobně jsme je navštívili," řekl Karel Kříž z Českého svazu ochránců přírody Vlašim.

Karel Kříž

Krajinu okolo bájné hory Blaník zná podle něj každý díky pověsti o blanických rytířích. Málokdo už ale ví, že tam před mnoha lety praskla zemská deska a na povrch se dostalo mnoho drahých kovů a zvláštních hornin, jako třeba zlato, stříbro, rubín, tuha nebo antracit - druh černého uhlí.

"Jsou tady desítky různých dolů a lomů, část z nich chceme zpřístupnit veřejnosti," uvedl Kříž. Hlavními "pilíři" geoparku budou pak zemské zlomy, blanická brázda nebo hadcové ostrovy.

"Hadec je vzácná hornina, která se vyskytuje pouze na určitém území. V její blízkosti žijí specifické rostliny a živočichové," popsal jednu ze zajímavostí Kříž.

Geopark u Vlašimi

Rozloha: 627 km2

Vyhlášení: 2012 - 2013

Zajímavosti:

* Zlatodůl Roudný

* Vodní nádrž Želivka a vodní dům Hadcové ostrovy
- vzácná hornina hadec, na kterou se váží specifické druhy rostlin a živočichů

* Opuštěné doly a lomy

Zdroj: ČSOP Vlašim

V blízkosti vodní nádrže Želivka, která bude také součástí geoparku, by měl vzniknout unikát. Takzvaný vodní dům, ekologické a návštěvnické centrum. Místní obyvatelé i návštěvníci totiž vnímají zákaz vstupu do pásem hygienické ochrany nádrže negativně a často se cítí omezováni. Ve vodním domě se lidé dozvědí, jak vlastně funguje zdroj pitné vody a proč je třeba ho chránit.

Všechny zajímavosti se musí popsat

"U nás nic takového zatím nikdo nevymyslel, i když v zahraničí už vodní domy mají," uvedl ochránce přírody. Další zajímavostí je jeden z největších zlatých dolů v republice, zlatodůl Roudný. "Tady chceme vybudovat naučnou stezku. Rádi bychom otevřeli důlní štoly, přece jen to byl za Rakouska-Uherska jeden z nejvýznamnějších zlatých dolů," vysvětlil Kříž.

Na území připravovaného geoparku se nacházejí stovky různých zajímavostí. "Každou z nich musíme podrobně popsat a vysvětlit, jakým způsobem ji zpřístupníme. To by mělo trvat tak dva roky. Pak zasedne zvláštní komise a rozhodne, zda toto území může dostat značku národní geopark," vysvětlil Kříž. Jediný mezinárodní geopark v Česku je v současné době Český ráj.

V geoparku budou fungovat i nové cyklostezky, geostezky a také si tu užijí příznivci "geocachigu", což je zábava na hranici hry a turistiky. "Geocaching je vlastně umístění malé krabičky na místo, které je nějak zajímavé. Hráči si pak ze speciálních webových stránek stáhnou jeho souřadnice a pomocí navigačního systému ho v přírodě hledají," vysvětlil ochranář z Vlašimi.