Střední škola fotografická, filmová a televizní v obci Skalsko

Střední škola fotografická, filmová a televizní v obci Skalsko | foto: Archiv obce Skalsko

Obviněný učitel prodával drogy studentům, věří policie. Škola se bojí zániku

  • 26
Policie se domnívá, že učitel Střední filmové školy ve Skalsku na Mladoboleslavsku Michal Hiřman prodával drogy na tamním internátě. Z jejich držení už ho obvinila, učiteli hrozí až pět let vězení. Vedení vzdělávacího ústavu se obává, že může přijít o studenty.

Obavy, že by aféra mohla dovést školu až k zániku, mají studenti, rodiče i učitelé. Obviněný Michal Hiřman, u kterého našla policie drogy, je zároveň synem ředitele školy.

„Zajistili jsme přes třicet gramů žlutobílé krystalické látky, pravděpodobně šlo o pervitin, a také látku odpovídající sušenému konopí, byly zaslány na expertizy,“ sdělila mluvčí mladoboleslavské policie Lenka Sikorová.

Michal Hiřman redakci MF DNES nepopřel, že u sebe drogy měl. „Je pravda, že se u mě nějaké látky našly, ale obvinění, že jsem to prodával na škole, je úplně scestné,“ řekl Hiřman, který vyučoval předmět spojený s počítači. „Naopak jsem se zapojil do toho, aby to ze školy zmizelo, respektive, aby všichni, kteří bydlí v okolí a mají k drogám přístup, věděli, že na školu s tím nesmějí,“ tvrdí obviněný učitel.

„Chtěl jsem o tom dokonce natočit i dokument. V Mladé Boleslavi se totiž drogy prodávají pod dohledem kamer a je to všem úplně jedno. Mám přítelkyni, která se léčí ze závislosti a rozhodla se pro léčbu díky mně. Přesvědčuji každého závislého, aby se šel léčit,“ přednesl Hiřman MF DNES poměrně svéráznou „obhajobu“ s tím, že on sám na drogách závislý není.

Střední škola fotografická, filmová a televizní

Sídlí v zámku ze 17. století uprostřed lesů v obci Skalsko. Škola má 33 studentů a asi 15 pedagogů, kromě toho je zde i internát, kde mnozí studenti dlouhodobě pobývají. Školu založil a řídí už zhruba 10 let filmař a dokumentarista Pavel Hiřman. Studovat tam lze maturitní obor Užitá fotografie a média, který zahrnuje například i studium dramaturgie a scenáristiky, zvuku, střihu či režie a reklamní a propagační tvorby. Škola každý rok přijímá pouze 15 studentů, kteří musí projít přijímacím řízením včetně talentových zkoušek.

Policie nyní hodlá prozkoumat, zda drogy ve škole už skutečně nejsou. „Budeme se tím dál zabývat, máme předvolané i další svědky k výslechu,“ říká mluvčí Sikorová.

Skandál kromě vyšetřování policie rozdmýchává také několik let staré video zaslané do médií, které školu popisuje jako drogové doupě. Policejní vyšetřování ale v minulosti žádné podezření neprokázalo.

Aféra vzniklá v době, kdy se žáci devátých tříd základních škol rozhodují, kde budou ve vzdělávání pokračovat, může způsobit odliv nových zájemců o studium. „Je to ten nejčernější scénář, ale ta hrozba tu je. Bohužel to přišlo právě ve chvíli, kdy se nám začalo dařit, škola má stále lepší zvuk a naši studenti jsou úspěšní,“ lituje zástupce ředitele Lukáš Berndt.

„Mrzí mě, že to na školu hází tak negativní světlo,“ říká student Václav Vágner. Pokud rodiče potenciálních studentů uvěří, že ve škole jsou dostupné drogy, a nepřihlásí se kvůli tomu dostatek zájemců, mohla by být v krajním případě i zrušena. Jde totiž o soukromou školu, která je závislá na školném. Rodiče mají strach, aby kvůli tomu nemuseli své potomky umisťovat jinam.

„Syn říkal, že se letos hlásí dost zájemců, ale po tomto skandálu nevím, jestli tam opravdu půjdou. Syna škola velmi baví, nerada bych jej dávala jinam,“ říká matka jednoho ze současných studentů.

Ti svou školu hájí. „Za studenty mohu prohlásit, že ve škole žádné drogy nejsou,“ uvádí student Šimon Fuksa, který je zároveň předsedou zdejšího studentského parlamentu. Přiznává ale, že v minulosti byli někteří studenti z užívání drog podezřelí.

Ředitel: Jde o mstu vyloučeného studenta

Také podle ředitele Pavla Hiřmana se v areálu žádné drogy nevyskytují a celou kauzu považuje za osobní mstu. „Vše vyvolal bývalý student, který byl kvůli absolutní nečinnosti vyloučen, a proto má nyní zájem pomlouvat a škodit. Je to negativní příklad toho, s čím se občas potýká každá škola,“ říká Hiřman.

„Syn Michal, který je podezřelý z toho, že se zřejmě podílel na nezákonné činnosti, dostal okamžitě k 1. prosinci výpověď z pracovního poměru,“ dodává Hiřman, který zároveň kritizuje policii, že informovala o případu, jenž podle něho není dostatečně prokázaný.

„Je to pomluva. Vůbec to nemá souvislost se školou, ale s člověkem, který tady pracoval,“ dodal ředitel školy.

Policie si však stojí za svým a naopak poukazuje na fakt, že ve vzdělávacím zařízení policisté například hledali osoby v celostátním pátrání. „Naposledy v létě jsme tam zadrželi člověka v souvislosti s drogami a neplacením alimentů,“ sdělil MF DNES dobře informovaný policejní zdroj.

Podle ředitele Hiřmana šlo o najatého dělníka, který neměl se školou nic společného. „Byl u nás jako prázdninový brigádník kvůli rekonstrukci. Pracoval dobře, ale zabydlel se zde a odmítal na konci prázdnin odejít. Několikrát jsem na něj musel volat policii. Dokonce lezl do oken po fasádě, dá se předpokládat, že ten měl problémy s drogami,“ dodal ředitel.