Ilustrační foto

Ilustrační foto | foto: Lukáš Procházka, MAFRA

Část Pražanů ušetří, většina si za teplo, vodu i elektřinu připlatí

  • 3
Pohled na účtenky za vodu, teplo nebo elektřinu letos Pražany nepotěší. Část odběratelů napojených na plyn a kotelny sice ušetří, ale většina Pražanů si za teplo připlatí. Platba za vodu se také mírně zvýší, kvůli výstavbě nové čistírny odpadních vod.

Útěchou však obyvatelům Prahy může být to, že se ceny zvyšují plíživě, elektřina nezdraží každému a někdo se dokonce letos zahřeje levněji.

Nepříjemně může překvapit případný růst poplatků za svoz odpadů či zvýšení daně z nemovitosti – to mají v rukou politici a záleží na tom, jak se znovu poskládá rozhádaná magistrátní koalice.

Platby za vodu se zvyšují v podstatě o inflaci především kvůli tomu, že metropole potřebuje postavit novou linku čistírny odpadních vod na Císařském ostrově.

Za kubík vody budou Pražské vodovody a kanalizace účtovat 79 korun, letos stálo stejné množství 77,7 koruny. Průměrná čtyřčlenná rodina denně vytočí a prosplachuje 425 litrů, nově ji to ročně bude stát zhruba 12 253 korun, tedy řádově o dvě stokoruny více v porovnání s loňskem.

„Cena vody v metropoli nadále zůstává pod celorepublikovým průměrem,“ uvedl Tomáš Mrázek, mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací. Zdražení obhajoval tím, že odpovídá kromě inflace také předpokládanému snížení spotřeby vody.

Voda v Praze sice podražuje po malých částkách, avšak již několikátý rok po sobě.

Kvalitnější rozvody tepla šetří

Podobně plíživě vzrůstají i ceny tepla. Vloni to lidé poznali podle toho, že průměrnou rodinu teplo (spotřeba kolem 30 gigajoulů ročně) stálo zhruba o 60 korun měsíčně víc. Pro letošek Pražská teplárenská oznámila mírnější zdražení, o 3,3 %. Navíc se bude týkat jen bytů vyhřívaných ze systému z Pražské teplárenské soustavy, což společnost vysvětluje zvýšením nákladů na údržbu a opravy tepelných sítí.

Naopak domácnosti napojené na plynové zdroje v Holešovicích nebo kotelny v oblasti Libuše a Komořan účty potěší, protože jejich cena klesne o 4,7 procenta. To po přepočtu pro běžnou rodinu znamená, že za dvanáct měsíců ušetří na teple řádově jedenáct set korun.

I v oblasti dolních Holešovic cena klesne zhruba o dvě procenta kvůli tomu, že společnost Pražská teplárenská v minulých letech přepojila na kvalitnější horkovodní rozvody.

Drahé kabely pod zemí

Cena elektřiny se v zásadě skládá ze dvou položek - regulované, která se na účtenkách rodin projevuje asi ze šedesáti procent, a neregulované, kterou si určuje Pražská energetika sama. Tu první položku Energetický regulační úřad v listopadu zvedl o 2,5 procenta.

„Tento nárůst je spojen s rozsáhlými investicemi do energetické sítě v Praze, která má zásadně odlišný charakter od ostatních regionů České republiky. Naprostá většina sítě je vedena v kabelových tunelech, v kolektorech a pod zemí, a to je mnohokrát nákladnější než běžné venkovní vedení,“ vysvětlil mluvčí Pražské energetiky Petr Holubec. Položku za silovou elektřinu, což je zbývajících asi čtyřicet pět procent, PRE naopak zlevnila v základním tarifu Spektrum o 11 procent.

„V třípokojovém bytě se spotřebou 1 800 kWh, kde lidé elektřinou netopí, neohřívají vodu a ani na ní nevaří, což je v Praze běžné, dosud rodina platí 744 korun měsíčně. Pokud podepíší tarif Spektrum, bude měsíční platba v roce 2016 činit 716 Kč,“ vypočítal Holubec. Tuto možnost však bude mít v metropoli jen část domácností, které v minulých letech nevyužily již jiné časově limitované slevové balíčky nabízené dodavateli elektřiny.

Další zdražení závisí na koalici

Praha, co se týče základních plateb, patří mezi laciné české regiony. To se však může změnit alespoň tam, kde má na ceny vliv magistrát.

Ten zatím sice nezdražil například svoz odpadu, daň z nemovitosti nebo základní jízdenky městské hromadné dopravy, ale minimálně část politiků uvažuje nad tím, že je zvedne. Vylepšili by tím příjmy rozpočtu hlavního města, který je v posledních letech napnutý.

Například zástupci hnutí ANO a ODS nechtějí zdražovat, avšak řada ostatních stran už propočítává možnosti, že by zvýšila daň z nemovitosti. Ta patří v Praze mezi nejnižší v porovnání s ostatními českými městy. U komunálních odpadů argumentují zastupitelé tím, že na jejich svoz metropole ročně doplácí řádově stamiliony korun. Dražší jednotlivé jízdenky MHD by pak třeba podle zelených dolehly hlavně na turisty a mimopražské návštěvníky, pravidelným cestujícím místo toho nabídli už letos v létě podstatně levnější roční kupon.

Výsledek těchto jednání o cenách bude záležet na složení nové koalice. Novou radu chce sestavit TOP 09, Trojkoalice, piráti a ODS, jejich představitelé se zatím na zdražování základních položek jako odpady či daň z nemovitosti nedohodli. Lístky MHD by se ze současných 24 a 32 korun zdražily řádově o koruny.

Pražské ceny v roce 2016

Voda
Vodné a stočné v roce 2016 vzroste o 1,73 procenta. Jeden kubík vody vyjde nově na 79 korun. Průměrná čtyřčlenná rodina za vodu ročně zaplatí 12 253 korun (přibližně o 208 korun více než vloni).

Teplo
Pražská teplárenská oznámila zdražení 3,3 procenta pro odběratele ze systému Pražské teplárenské soustavy. Naopak sleva 4,7 procenta se bude týkat domácností napojených na plynové zdroje v Holešovicích nebo blokové kotelny v oblasti Libuše a Komořan, slevu 2 procenta dostanou některé rodiny z dolní části Holešovic.

Elektřina
Regulovaná složka pro rok 2016 zdraží o 2,5 procenta. Neregulovaná složka ceny se v drtivé většině domácností řídí tím, jaký slevový balíček rodina podepsala. Od roku 2011 využívá těchto možností asi 60 procent rodin. Nově Pražská energetika nabízí v tarifu Spektrum slevu 11 procent. To pro průměrnou rodinu znamená, že místo 744 korun měsíčně zaplatí 716 korun.

Plyn
Neregulovanou složku ceny nebude Pražská plynárenská zvyšovat. Nabízí slevové balíčky 11 procent na tři roky nebo 6,5 procenta na dva roky.

Poplatky za psy
Základní sazba
: první pes 1 500 korun ročně, každý další 2 250 korun. Držitel psa v rodinném domě v Praze 1 až 15 a Praze 17 platí za jednoho psa 600 korun ročně, za dalšího 900 korun. V rodinném domě v Praze 16, dále 18 až 22 stojí první pes 300 korun ročně, každý další dvojnásobek.

Nájemné
Pro období 2015/2016 městská rada rozhodla, že výši nájemného měnit nebude. Maximální možné nájemné je 89,57 až 147,91 korun za metr čtverečný.