Do geoparku Barrandien by mělo patřit také Prokopské údolí. | foto: Ondřej Němec, MAFRA

U Prahy vzniká Barrandův geopark, trilobity tam představí rangeři

  • 1
Cenné území mezi Prahou a Zdicemi se může brzy stát geoparkem. Pokusí se dostat i na seznam UNESCO. Ve znaku ponese ulitu vyhynulého mořského mlže. V některých oblastech budou k dispozici průvodci, kteří představí největší zajímavosti, jako jsou trilobiti.

Srdcovka česká je sice vyhynulý živočišný druh popsaný francouzským badatelem Joachimem Barrandem, ale pro skupinu vědců a nadšenců opravdu symbolizuje srdeční záležitost. Ulita mořského mlže se právě pro svůj tvar stala znakem budoucího Geoparku Joachima Barranda.

„Usilujeme o to, aby přírodně i kulturně mimořádně zajímavá oblast jihozápadně od Prahy získala podobný statut jako dalších šest území v Česku,“ představuje za Společnost Národního muzea vysněný projekt Jiří Kvaček.

Jako jeden z iniciátorů s kolegy geology, paleontology a zástupci dalších přírodovědných oborů navázal na snahu Agentury Koniklec. Myšlenku vyhlášení geoparku na rozsáhlém území středních Čech formulovala skupina geologů a příznivců Českého krasu a Barrandienu na počátku milénia.

Co je Barrandien

  • Barrandien se táhne od jihozápadního cípu Prahy na Berounsko. Oblast proslavil francouzský vědec Joachim Barrande, který se věnoval paleontologickému výzkumu oblasti. Území proslulo nálezy zkamenělin. Navrhovaný geopark má zahrnovat i stávající chráněná území jako Český kras či Křivoklátsko.
  • Do komplexu geoparku patří například Vraní skála, naleziště zkamenělin Biskoupky, naleziště trilobitů Skryje-Luh, jezírka na Zbirožském potoce, zřícenina hradu Valdek, hrad Točník, Tetínské skály, lom na Kobyle, Koněpruské jeskyně, hrad Karlštejn, lomy Amerika, skanzen Solvayovy lomy, Chrustenická šachta, Barrandovské skály, keltské opidum Zbraslav, Radotínské skály, Modřanská rokle, Prokopské údolí či Divoká Šárka.

„Nositelkou praktických činností k vyhlášení geoparku se stala právě Agentura Koniklec. Obecně prospěšná společnost založená v roce 1992 připravila rozvojové projekty geoparku a dlouhodobě podniká kroky k jeho propagaci,“ vysvětluje Jiří Kvaček s tím, že projekt podporuje také ministerstvo životního prostředí a Středočeský kraj.

„Území je klasickou oblastí s výjimečně zachovalými fosiliemi a zároveň místem s několika mezinárodními geologickými profily,“ upozorňuje radní pro oblast životního prostředí a zemědělství Ivo Šanc (STAN). Hejtmanství aktuálně uzavřelo se Společností Národního muzea memorandum o spolupráci a společném postupu na cestě k založení geoparku na území takzvaného Barrandienu.

„Právě podpora krajského úřadu je pro nás velkou nadějí. Bohatství budoucího parku není jen stávajících sedm desítek geologických lokalit, ale i muzea, geologické expozice pod širým nebem, veřejně přístupné jeskyně, důlní skanzeny, geoexpozice a řada zajímavostí kulturně-geologické povahy,“ podotýká vedoucí paleontologického oddělení, kurátor paleobotanické sbírky mezozoika a kenozoika Národního muzea, který se domnívá, že geopark po vyhlášení zaujme ještě více turistů.

Cílem je zapsání do UNESCO

Od počátku by v některých oblastech měli být zájemcům k dispozici průvodci. Za poplatek provedou skupinu turistů konkrétní lokalitou a představí jim největší zajímavosti. Třeba legendární trilobity.

„Vlastně půjde o takové rangery, kteří ale zatím budou jen někde. Na Berounsku třeba u Karlštejna či Koněpruských jeskyní, blíž ku Praze pak v Prokopském údolí,“ představuje myšlenku průvodců-rangerů Jiří Kvaček.

S krajem v zádech věří, že se geopark brzy podaří prosadit.

„V současné době hledáme člověka, který by se mohl věnovat myšlence naplno. Je jedno, zda půjde o někoho z vědecké branže, nebo člověka spjatého s hejtmanstvím. Je ale nutné, aby komunikoval se zástupci místních akčních skupin i obcí,“ říká Kvaček. Detaily prý je ještě nutné doladit, nicméně je podle jeho slov vše na dobré cestě.

„Uzavřením memoranda se Středočeský kraj, Geopark Joachima Barranda a Společnost Národního muzea zavážou k tomu, že budou podporovat, vyvíjet a rozvíjet spolupráci při budování založení geoparku, jeho zařazení do mezinárodní sítě geoparků UNESCO a že se budou pravidelně setkávat ke vzájemnému informování o naplňování cílů tohoto společného projektu,“ uvedl k vzájemné dohodě Ivo Šanc.

V Česku už pojmenování geopark nese šest zajímavých oblastí. Lidé je najdou třeba v Českém ráji či v Železných horách. Pod názvem Egeria se na západě republiky rozkládá přeshraniční česko-bavorský geopark, další lze navštívit v okolí vrchu Blaník.

Aby se podobným přízviskem mohl pyšnit také středočeský Barrandien, je třeba posvěcení takzvané rady geoparků při ministerstvu životního prostředí.

„Rádi bychom se o vyhlášení geoparku pokusili co nejdříve. Optimistický odhad je půl roku až rok,“ předpokládá Jiří Kvaček. A jak říká, následně by chtěli území dát mezinárodní věhlas.

„Naším cílem je zapsání Barrandienu na seznam mezinárodní sítě geoparků UNESCO,“ dodává.