Makovského ulice v Praze Řepích (Ilustrační snímek)

Makovského ulice v Praze Řepích (Ilustrační snímek) | foto: Milan Bauma

Otázka za otázkou. Úřad v Řepích zahlcuje „stalker“, syn političky

  • 32
Přes 200 otázek za necelé dva měsíce poslal zvědavý občan na radnici v Praze - Řepích. Radnice v nadsázce hovoří o svém "stalkerovi - pronásledovateli". Tím je syn místní političky. Úředníci jsou jeho dotazy zahlceni, na všechny ale musí ze zákona odpovědět.

Sociální demokrat Martin Vaic, ve skutečnosti není stalker. Nicméně je to člověk, který úředníkům už dvaapadesát dní ztrpčuje život. Vaic posílá na radnici balíčky dotazů podle paragrafu 106 o svobodném přístupu k informacím a úřad na ně musí odpovídat. Přikazuje mu to zákon.

Do středy dostali 38 dopisů s celkem 202 otázkami. To vše od 3. června, tedy za necelé dva měsíce. "Jako občana mě zajímá, co se na radnici děje," říká Vaic, jehož matka Marie Vaicová (ČSSD) před pár týdny odešla z postu místostarostky. A politické neshody jsou podle starostky Jitky Synkové z ODS důvodem přílivu žádostí, které paralyzují úřad.

Neshody vyvrcholily kvůli cenám pozemků

Ve vedení radnice Prahy 17 se spory objevily před několika týdny, tedy přibližně v době, kdy úředníkům začaly chodit dotazy podle paragrafu 106 o svobodném přístupu k informacím.

Tehdejší místostarostka Marie Vaicová (ČSSD) začala veřejně prohlašovat, že městská část bude kupovat pozemky pro výstavbu domu pro seniory s pečovatelskou službou o sedm milionů dráž – za 46,6 milionu korun místo za 39,9 milionu.

Nižší částku prý dojednala ona sama s majitelem pozemků, firmou Bonako. Starostka Jitka Synková (ODS) kvůli nejasnostem prodej na posledním červencovém jednání zastupitelstva zastavila.

O ceně půdy podle ní vyjednávala právě Vaicová, která předložila vedení Řep návrh, kde se objevovala pouze suma 46,6 milionu korun.

Podle informací MF DNES Vaicová na jednání rady i na jednání zastupitelstva připravila návrh, podle něhož měla městská část kupovat pozemky za 46,6 milionu korun – tuto částku sama dojednala a pak ji sama kritizovala.

Ve stejné době také Vaicová jednala s opozicí o vytvoření nové koalice ve vedení radnice. Nevyšlo jí to.

Funkci místostarostky pak položila. Odmítá, že by se pokusila na radnici o "převrat".

Syn bývalé místostarostky Martin Vaic (ČSSD) naposílal radnici za 52 dní celkem 202 otázek, na které úředníci podle zákona musí odpovídat. Odkládají kvůli tomu práci

"Podle zákona musíme na dotazy odpovídat do patnácti dnů. Úředníci jsou zahlceni," říká starostka. Dokonce i tajemníkovi Lubomíru Němejcovi došla trpělivost.

"Dotazy jsou plošného charakteru – žádosti o kopie všech objednávek, žádost o seznam všech veřejných soutěží a soutěžících. Takto nekonkrétní otázky skutečně mohou ochromit úřad," varoval.

Zpracování některých otázek může trvat i několik hodin, zahrnuje třeba práci v archivu.

Jen pro srovnání: celý magistrát dostal loni 438 dotazů podle paragrafu 106. Praha 1 jich evidovala padesát a letos šedesát. A Praha 7 v roce 2012 vyřídila 30 žádostí. "Letos jich zatím máme třináct," dodal mluvčí Prahy 7 Martin Vokuš.

V Řepích vše začalo v pondělí 3. června. Na úřad tehdy přišly od Martina Vaice hned tři balíčky s celkem sedmnácti otázkami. Zajímal se o projekt místního sportovního centra nebo o to, proč nejsou ve výročních zprávách zveřejněny stížnosti. Za dva dny dostala radnice další porci dvaceti otázek. Během třiadvaceti červnových dní našli úředníci ve schránce celkem 178 žádostí. Zatím poslední, 202. dotaz otevřeli ve čtvrtek.

Většina otázek se týkala výběrových řízení třeba na nákup laviček a vánoční výzdoby nebo zateplení školy. Sám Vaic připouští, že je aktivnější než jiní občané. "Běžné to asi není, nicméně když potřebuji vědět, jak úřad funguje, protože si myslím, že vše není úplně transparentní, tak využívám svých občanských možností," vysvětluje.

A dokonce je ochotný za to platit nemalé sumy. Místostarosta Martin Marek spočítal, že do této středy naúčtovali Vaicovi za odpovědi už 18 tisíc a tři sta korun. Za složitější dotazy si totiž může radnice nechat práci zaměstnanců zaplatit.

On, starostka, a dokonce i tajemník jsou přesvědčeni, že lavina "stošestek" je politicky motivovaná. "Dotazy začaly chodit v okamžiku, kdy začali připravovat puč a možná hledali důvod, proč by nám ČSSD mohla vypovědět koaliční smlouvu," říká Synková.

Těsně před odchodem z řepského úřadu totiž Vaicová oslovila opozici a nabídla jí novou koalici, která by vystřídala současné vedení radnice.

"O tom, co dělá syn, vím. Je to v pořádku, protože má jako občan nárok na informace, když se k nim nedostane," reagovala ve čtvrtek Vaicová. Na rozdíl od tajemníka věří, že úředníci nejsou dopisy jejího syna zahlceni.

Ona i Vaic odmítají podezření, že jim jde o politické cíle. "Je to občanská aktivita," opakuje Vaic a zdůrazňuje, že se bude bránit proti každému, kdo o něm hovoří jako o stalkerovi.

A výsledek? Bezmoc

Tajemník požádal zastupitele, aby problém řešili. "Prosím, abyste napomohli svým vlivem tomu, aby nedocházelo k výše zmíněným excesům," napsal v dopise. Nic jiného dělat nemůže.

Radnice se lidem, kteří je zatěžují často zbytečnými žádostmi podle §106, nemohou bránit. "Je to poměrně častý jev. Do návrhu novely zákona, která je nyní na vládě, jsme chtěli zařadit opatření, které by tomu zabránilo, ale návrh neprošel," uvedl mluvčí ministerstva vnitra Pavel Novák. A tak Řepy musí dál odpovídat, dokud to aktivního občana Vaice neomrzí. Nebo mu nedojdou peníze.