Vyplácet dávky v podobě stravenek začaly už před lety některé pražské radnice. (Ilustrační snímek)

Vyplácet dávky v podobě stravenek začaly už před lety některé pražské radnice. (Ilustrační snímek) | foto: Karel Pešek, MF DNES

Vyplácení dávek ve stravenkách se osvědčilo, ztížilo zneužívání peněz

  • 9
Pražské úřady práce budou vyplácet dávky hmotné nouze ve formě poukázek podobných stravenkám. Tuto praxi zavedly v minulosti kvůli zneužívání dávek některé pražské radnice. A protože se osvědčila, chtějí v ní úřady práce, na které loni v prosinci vyplácení dávek přešlo, pokračovat.

Potřebujete pomoc od státu, protože jste příliš chudí a neuživíte se sami? Dobře, ale dáme vám ji v takové podobě, abyste ji nemohli propít nebo prohrát v automatech. Takový přístup zavedly v roce 2007 některé pražské radnice a dávky hmotné nouze vyplácely vybraným osobám v poukázkách.

Jde o lístky podobné zaměstnaneckým stravenkám, za něž si lze koupit potraviny, léky, oblečení nebo obuv a hygienické potřeby. Městským částem se osvědčily, úřady práce chtějí proto na tuto praxi navázat: "Nyní takto vyplácejí dávky pracoviště pro Prahu 2 a 5 a připravujeme rozšíření i na ostatní pražská pracoviště," řekl mluvčí úřadu práce Jiří Reichl.

Hmotná nouze

* Stav, kdy člověk není schopen vydělat si na živobytí.
* Výše dávky se posuzuje podle příjmů, nákladů na bydlení a počtu osob a dětí v domácnosti.
* Podpora může dosahovat až několika tisíc korun měsíčně.
* Poukázkou může být vyplaceno až 65 procent dávky.

O tom, že zavedení výplat poukázkami se vyplatilo, svědčí některé zkušenosti radnic. Dodavatelé jim prý každý rok vraceli část peněz, které úřady za poukázky platily. Lidé, kterým je radnice rozdaly, je totiž k nákupům nevyužili.

"Pravděpodobně měli ještě jiné příjmy a dávky hmotné nouze včetně poukázek vůbec nepotřebovali," uvedla Adéla Veverková z úřadu Prahy 6. V druhé městské části takto firma vracela úřadu ročně asi čtyři procenta vynaložených nákladů.

Radnice přitom opatření neuplatňovaly plošně, sociální pracovníci vytipovali pouze osoby, které podezřívali, že dávky zneužívají. Podíl v rozmezí mezi 35 a 65 procenty jim pak vyplácely pomocí poukázek.

"Poskytovali jsme je v hodnotách 50 a 100 korun, klienti dostali seznam provozoven, kterých bylo 130 na území celé Prahy. Do sítě se pak postupně zapojovaly i velké řetězce," uvedla starostka Prahy 2 Jana Černochová.

Gambleři našli cestu: Dej mi kilo, dám stravenky za dvě

Veverková z dejvické radnice doplnila, že po zavedení tohoto systému klesl počet lidí, kteří dávky hmotné nouze pobírali. "Někteří považovali za velmi ponižující místo hotovosti používat v obchodech poukázky a raději požádali o ukončení evidence na úřadu práce a odnětí dávek hmotné nouze," dodala.

Podobnou zkušenost má i Martina Kučerová ze sociální agentury. "Někteří lidé si připadají omezováni, protože nemají možnost s penězi nakládat podle své vůle. Třeba je nemohou dát dětem jako kapesné," míní.

Gabriela Melková z agentury pro sociální začleňování zase zdůrazňuje, že je třeba ke každému přistupovat individuálně a rozhodně nezavádět poukázky plošně.

Ani tento systém však nezabránil některým lidem, aby dávky propili a prohráli. Byli například ochotni je pod cenou vyměnit za hotovost. Podle radnic to však není důvod k rušení systému, protože těmto lidem cestu ke zneužívání dávek alespoň výrazně zkomplikovaly.