SLEDOVANÝ. Jiří Štyler figuroval na seznamu nepohodlných, které měla sledovat agentura ABL Víta Bárty.

SLEDOVANÝ. Jiří Štyler figuroval na seznamu nepohodlných, které měla sledovat agentura ABL Víta Bárty. | foto: Dan Materna, MAFRA

Postavili se proti dosavadním politikům, teď aktivisté v Praze uspěli

  • 0
Kvůli bojům proti radnici ho kdysi měli sledovat dokonce detektivové z agentury ABL, nyní je aktivista Jiří Štyler horkým kandidátem na starostu Prahy 11. V sedmé městské části už má dokonce jistou pozici v čele radnice Jan Čižinský.

Když před lety vyplula na světlo kauza sledování „nepohodlných“ politiků z Jižního Města, nitky tehdy směřovaly k detektivní agentuře ABL Víta Bárty a vedení radnice Prahy 11.

Mezi sledovanými tehdy figurovalo i jméno tamního aktivisty Jiřího Štylera. ABL na něj údajně měla shánět kompromitující materiály. Tato kauza je dnes sice prakticky zapomenutá, zdaleka však není zapomenuté Štylerovo jméno.

Po volbách se naopak začalo skloňovat stále častěji, a to v souvislosti s otázkou, kdo bude příštím starostou Jižního Města.

Hnutí pro Prahu 11, za které kandidoval jako jednička, s více než dvaatřiceti procenty hlasů hladce zvítězilo. Vystudovaný strojař Štyler se stal automaticky nejžhavějším kandidátem.

„Pokud se skutečně stanu starostou, začnu tím, že prověřím kroky předchozího vedení,“ říká. A nejde jen o zmíněné sledování, s radnicí Prahy 11 se Štyler v minulosti nesčetněkrát dostal do křížku.

Sám prý nemá rozklíčované, co za volebním úspěchem stálo, ale předpokládá, že hnutí získávalo body v místech, kde se postavilo proti developerům. Jeden příklad za všechny - podařilo se mu zastavit výstavbu téměř stometrového mrakodrapu na Litochlebském náměstí.

Ten tam i přes protesty místních chystala společnost Tweelingen, jejíž nejasná vlastnická struktura už od počátku vyvolávala rozpaky. Jediný, komu neznámý vlastník nevadil, bylo paradoxně vedení městské části, které Tweelingenu prodalo pozemky.

Bojoval proti drahé radnici, vyhrál volby

Podobný volební úspěch jako Hnutí pro Prahu 11 zaznamenalo například uskupení Žižkov (nejen) sobě v Praze 3 nebo sdružení Praha 7 Sobě Jana Čižinského.

Tento učitel dějepisu a latiny přitom kandidoval už ve volbách v letech 2006 a 2010. V obou případech neúspěšně. Letošní volby mu však tyto dva pokusy vynahradily, Praha 7 Sobě získalo přes 43 procent hlasů.

Podobně jako Štyler byl i Čižinský nepřehlédnutelnou postavou lokální politiky. Například stál za zorganizováním úspěšného referenda, které Prahu 7 zavázalo, že za novou budovu radnice nesmí vynaložit více než půl miliardy. Přitom vedení městské části původně chtělo utratit nejméně dvojnásobek, což by znamenalo investici okolo pěti milionů korun na úředníka.

Spolu s Ondřejem Mirovským, lídrem Koalice Pro 7, také upozornili na machinace s obecními byty, které si mezi sebou rozdělovali politici, úředníci a jejich příbuzní.

Čižinský nyní usedne do křesla starosty, sedmá městská část je první pražskou radnicí, kde vznikla koalice. Vítězné hnutí Praha 7 sobě se podle očekávání domluvilo na spolupráci s Koalicí PRO 7.

V 29členném zastupitelstvu v Praze 7 bude mít koalice pohodlnou většinu 19 hlasů.