Nové žárovky mají šetřit nejen peníze domácnostem, ale také přírodu. (Ilustrační snímek)

Nové žárovky mají šetřit nejen peníze domácnostem, ale také přírodu. (Ilustrační snímek) | foto: Profimedia.cz

Výběrem správných žárovek ušetřete tisíce korun ročně

  • 7
Éra wolframových žárovek po 133 letech definitivně skončila. Jejich slabinou bylo, že z přijaté energie dokázaly přeměnit na světlo pouhých 5 %. Zbytek "padl“ na teplo. Místo nich si musíte pořídit jiné světelné zdroje, podstatně dražší, avšak úspornější.

Až vám "dosvítí“ stará zásoba žárovek, nezbude nic jiného než se vydat za nákupem úsporných typů. Klasické wolframové žárovky se už nesmějí vyrábět. Někde je ještě seženete, ale nebude to dlouho trvat. Evropská unie si od toho slibuje snížení spotřeby v domácnostech o 10 až 15 procent, a tedy nižší zátěž přírody při výrobě elektřiny.

Podívejte se na náhrady za klasické žárovky

Náhrady za klasické žárovky jsou sice dražší, avšak mají nejen delší životnost, ale hlavně nižší spotřebu energie, a to o 25 až 90 procent (podle zvoleného typu). Podle zástupce poradenské společnosti eSvětlo.cz Roberta Hladila by díky menší energetické náročnosti úsporných zářivek měla domácnost ročně ušetřit až 4 000 korun. Pokud se v novém sortimentu žárovek nedokážete orientovat, zajděte za nákupem do některé specializované elektroprodejny a nechte si poradit.

Co prozrazuje kalkulačka úspor
Náklady na 10 000 hodin provozu100W žárvkaKvalitní
úsporná žárovka
Spotřebováno kWh1 000 kWh210 kWh
Cena za kWh celkem v Kč4 546,20 Kč954,70 Kč
Cena za nákup zdrojů10 ks x 10 Kč = 100 Kč1 ks x 200 Kč
Náklady celkem4 646,20 Kč1 154,70 Kč

Co znamená záměna jedné 100W klasické žárovky za kvalitní úspornou zářivku s průměrnou dobou životnosti 10 000 hodin.
Zdroj: www.energetickyporadce.cz

Srovnání spotřeby jednotlivých zdrojů světla
klasickáhalogenovákompaktní
úsporná
LED
žárovka
Spotřeba60 W52 W12 W9 W
Životnost1 rok2 roky12 let25 let
Cena za nákup potřebného
množství světelných zdrojů
za 25 let
250 Kč600 Kč270 Kč500 Kč
Náklady na elektřinu
za 25 let*
6 810 Kč5 902 Kč1 643 Kč1 232 Kč
Celkové náklady
za 25 let**
7 060 Kč6 502 Kč1 632 Kč1 521 Kč

* Průměrná cena elektřiny v roce 2012 – 4,54 Kč/KWh
** Suma, která udává jak platbu za elektřinu, tak za nákup žárovek nebo zářivek
Zdroj: www.eSvětlo.cz

V PRE poradí s vytápěním i svícením

Chtěli byste si domů pořídit tepelné čerpadlo a nevíte, co to obnáší. Nebo chcete vyměnit spotřebič a nevíte, zda se vám vyplatí investovat do nových, úspornějších. Pomoci vám může návštěva Centra energetického poradenství PRE, které sídlí v Praze, v Jungmannově ulici 747/28. Najdete tu spoustu funkčních exponátů, nespočet kalkulaček výpočtů a můžete se poradit i s odborníky.

Rozhodně tu nejsou jen tabule s nudnými nic neříkajícími grafy. Jde o expozici, která je rozdělena do jedenácti tematicky zaměřených celků, přičemž každý z nich je zpracován tak, aby se návštěvník rychle zorientoval v dané problematice. Můžete si prohlédnout například část orientovanou na vytápění, ohřev vody, klimatizace a větrání s rekuperací tepla.

Nechybí ani téma osvětlení, tepelné ztráty a izolace, obnovitelné zdroje energie, moderní domácnost nebo je možné se jen poradit o úsporách či nechat si posoudit distribuční sazbu na odběr elektřiny. Nechybí ani funkční exponáty vysvětlující princip funkce, jako například tepelné čerpadlo, světlovod a jiné.

Důležité informace

Kde: Jungmannova 747/28
(palác TeTa), Praha 1

Kdy: pondělí až pátek
10:00 až 18:00 hodin

Tel.: 840 550 055
(volba č. 5)

e-mail: poradce@pre.cz

www.energetickyporadce.cz

facebook: energetickyporadce

Kromě toho se můžete přesvědčit, jak důležitý je výběr správného spotřebiče, k čemu jsou dobré energetické štítky, a také tu najdete spoustu výsledků. Je tu také výstava spotřebičů testovaných ve spolupráci PRE a Testu MF DNES, jako jsou topinkovače, rychlovarné konvice, domácí pekárny či tyčové mixéry.

V sekci tepelných ztrát si můžete sami za pomoci interaktivní kalkulačky spočítat, kolik ušetříte nebo "protopíte" a za jak dlouho se vám vrátí investice do izolace objektu či výměny oken.

Stálé expozice jsou doplněny krátkodobými výstavami aktuálních témat nebo technologických novinek, například inteligentní oblečení, historie výpočetní techniky, ruční akumulátorové hobby nářadí nebo výstava e-mobility.

Vyznejte se v označení

W = Watt
Množství spotřebované energie. Jednotkou energie je watt (W). Například 60W žárovka spotřebuje mnohem více elektřiny než žárovka 11W. Množství wattů neudává, kolik světla získáte – pouze kolik energie je spotřebováno. Abyste zjistili, kolik světla žárovka vydává, podívejte se na množství jednotek kandela a lumen.

Lm = Lumen
Množství vytvářeného světla. Lumen udává množství světla, které svítí do všech směrů. Čím více světla, tím více lumenů.

Převod wattů na lumeny
100 W = 1 340 lumenů, 75 W = 930 lumenů, 60 W = 710 lumenů, 40 W = 410 lumenů, 25 W = 220 lumenů

Cd = Kandela
Kandela udává množství světla, které svítí jedním směrem (např. reflektorové žárovky). Čím více světla, tím více kandel.

K = Kelvin
Kelvin je jednotkou teploty světla. Jinými slovy vyjadřuje, jak načervenalé (hřejivé) nebo namodralé (studené) světlo je. Čím vyšší je počet kelvinů, tím je světlo modřejší (studenější).

IP = stupeň ochrany podle norem IEC
Veškeré osvětlení do koupelen nebo venkovních prostor potřebuje ochranu před poškozením pevnými (prachovými) částicemi a vodou. Stupeň ochrany IP používá dvojčíslí, v němž první číslice udává stupeň ochrany proti vniknutí pevných částic a druhá stupeň ochrany proti vodě. Čím vyšší hodnoty, tím lepší je ochrana osvětlení.

Zdroj: Hornbach, IKEA