Značky přikazující na magistrále snížit řidičům rychlost.

Značky přikazující na magistrále snížit řidičům rychlost. | foto: Radek Cihla, MAFRA

Ústavní soud zrušil rozsudky, podle nichž měla Praha odhlučnit magistrálu

  • 166
Ústavní soud zrušil rozsudky přikazující Praze odhlučnit magistrálu v ulici 5. května v Michli. Vyhověl tak městu, které si stěžovalo na dřívější rozhodnutí městského a následně i Nejvyššího soudu. Hluk v okolí komunikace dlouhodobě trápí místní obyvatelé, kteří se na soud obrátili už v roce 2006.

Lidé, kteří žijí v ulici 5. května, s žalobou týkající se nadměrné hlukové zátěže v okolí magistrály u nižších soudních instancí uspěli. Ústavní soud teď však vyhověl stížnosti města a předchozí rozsudky zrušil a kauzu vrátil zpět k projednání k Městskému soudu v Praze.

Město na základě stížností místních lidí původně navrhovalo, že vybuduje u rušné části komunikace osm metrů vysokou protihlukovou stěnu. Zdejší obyvatelé ale zablokovali vydání stavebního povolení. Podle nich nemohla totiž navržená stěna situaci kolem magistrály vyřešit. Prý by snížila hluk jen v prvních třech patrech domů. Navíc by se hluk pravděpodobně odrazil na druhou stranu silnice, kde by byla situace ještě horší.

Praha se následně pokusila řešit hlukovou zátěž v okolí magistrály snížením povolené rychlosti ze 70 na 50 kilometrů. To ale složitou situaci vyřešit nepomohlo. Nespokojení řidiči navíc proti zmíněnému opatření otevřeně protestovali (podrobnosti najdete zde).

Ve sporu jde konkrétně o úsek mezi Vyskočilovou a Michelskou ulicí. Podle původního rozsudku mělo město snížit hluk v okolí domů na zákonem stanovené limity 60 decibelů ve dne a 50 decibelů v noci. Uvnitř domů nesměl hluk překročit hodnoty 45 decibelů přes den a 35 decibelů v noci.

Rozsudek je pro Prahu těžko vykonatelný, řekl advokát

Spor má přitom poměrně komplikovaný vývoj. Obvodní soud pro Prahu 1 žalobu místních obyvatel nejprve zamítl. Městský soud ale následně verdikt obvodního soudu změnil a žalobě obyvatel v plném rozsahu vyhověl. Rozsudek posléze potvrdil i Nejvyšší soud.

Po středečním rozhodnutí Ústavního soudu ale znovu platí původní rozhodnutí obvodního soudu. Zároveň ale ústavní soudci nařídili, aby záležitost opět projednal městský soud.

"Magistrát je sice majitelem komunikace, ale ani jako její vlastník nemůže ovlivnit konkrétní dění na této silnici. Není v jeho silách provoz účinně regulovat, omezovat či zakazovat," uvedla pro iDNES.cz odůvodnění rozsudku mluvčí Ústavního soudu Jana Pelcová.

Advokát Prahy František Gebauer u soudu navíc zdůraznil, že rozsudek městského soudu by byl jen těžko vykonatelný. Snížení rychlosti na magistrále požadovanou změnu k lepšímu nepřineslo. "Zatunelování této komunikace pod zem nepřipadá podle znalců v úvahu, protože tam prochází metro a tak dále," uvedl advokát.

Nyní se v ulici 5. května testuje speciální asfaltová směs, která je schopna snížit hlučnost o pět až deset procent. Na části komunikace je směs už položená (více čtěte zde). Podle Gebauera nelze však prý předjímat, kdy se podaří pokrýt celou silnici.

Magistrát se k vývoji kauzy v současné době vyjadřovat nehodlá. "Počkáme si na definitivní konec soudního jednání a teprve na základě finálního výsledku budeme postupovat dál," řekla iDNES.cz mluvčí města Tereza Krásenská.

,