Šest exemplářů jasoně červenookého, který patří k nejpřísněji chráněným druhům....

Šest exemplářů jasoně červenookého, který patří k nejpřísněji chráněným druhům. Je zcela zakázáno s ním obchodovat. | foto: Celní správa

Balíky z ciziny ukrývaly motýly a brouky včetně vzácného jasoně

  • 6
Motýli, brouci, mušle. Zakázaný obsah v podobě usušených chráněných živočichů objevili minulý týden celníci z pražského letiště uvnitř čtyř zásilek z Ruska a Thajska. Mezi nimi i šest exemplářů nejpřísněji kriticky ohroženého jasoně červenookého.

Malé bílé papírové trojúhelníčky s velmi vzácným motýlím obsahem ukrývala na první pohled nenápadná hnědá obálka opatřená ruským razítkem. Usušení živočichové však putovali do Česka i v dalších třech balíčcích.

„Kontrolou bylo zjištěno, že zásilky obsahují 191 motýlů a 32 brouků v sušeném stavu, čtyři lastury mušlí zév o velikosti sedmnáct a třiadvacet centimetrů. Všechny exempláře byly dovezeny bez povolení,“ informovala mluvčí letištních celníků Šárka Miškovská.

Transport a prodej chráněných živočichů reguluje úmluva o mezinárodním obchodu s ohroženými druhy volně žijících živočichů a planě rostoucích rostlin (CITES).

„Nelegální dovoz exemplářů odhalili ruzyňští celníci na celní poště v Praze 5,“ upřesnila mluvčí.

Celníci kvůli identifikaci předali nález pracovníkům České inspekce životního prostředí. Ti určili, že jedna ze zásilek obsahovala šest exemplářů jasoně červenookého.

„Ten je na seznamu nejpřísněji chráněných živočichů podle mezinárodní úmluvy CITES. Patří mezi druhy, kterým hrozí vyhubení nebo jsou tak vzácné, že jakýkoliv obchod s nimi by ohrozil přežití celého druhu,“ objasnila Pavla Sibřinová z České inspekce životního prostředí (ČIŽP)

Jasoň červenooký

Žije v alpínských ekosystémech, zejména na horských skalnatých stráních, vyskytuje se v Evropě i velké části Asie. Rozpětí jeho křídel může dosáhnout i 8,4 centimetrů.
Zdroj: Wikipedia

K vývozu a dovozu zadržených druhů motýlů a mušlí jsou potřeba originální povolení. 

„Nyní vyzveme adresáty k doložení dokladů. Pokud je nepředloží, budou motýli i lastury zabaveni a stanou se majetkem státu,“ doplnila mluvčí ČIŽP Radka Burketová.

Úředníci případ dále prověřují. „Dovoz nejpřísněji chráněných živočichů je možno kvalifikovat jako trestný čin neoprávněného zacházení s chráněnými volně žijícími živočichy a planě rostoucími rostlinami,“ upozornila mluvčí celníků.

Vypátrat odesilatele však v podobných případech nebývá vůbec snadné. Pokud by se to povedlo, může pachateli, pokud není součástí organizované skupiny, hrozit až tříleté vězení.