Ilustrační snímek

Ilustrační snímek

V Benešově budou lékaři rodičky pozorovat i po odchodu z porodnice

  • 3
Nemocnice v Benešově spouští ojedinělý projekt Partnerství pro mateřství, který žádná jiná nemocnice v Česku nemá. Podstatou projektu je, že lékaři chtějí po porodu vědět, jak se matce daří. Pak mohou zlepšit péči.

"Dnes u nás ženy jen odrodí a zmizí. Nemáme pak o nich žádné informace," řekl ředitel benešovské nemocnice Milič Řepa. Rodičky jdou obvykle po šestinedělí ke svému gynekologovi na poporodní vyšetření, ale výsledky se k rukám porodníků nedostanou. A to je pro nemocnici podstatné.

Gynekologové, kteří se zapojí do projektu, teď vyplní lékařský formulář s výsledkem vyšetření a pošlou ho do nemocnice. V budoucnu by se mohl formulář vyplňovat na internetu.

Spolupráce s gynekology bude mít výhodu hlavně pro ženy, které přijdou do benešovské nemocnice porodit v budoucnu. Tím, že lékaři budou mít informace o poporodním zdravotním stavu matek, například o tom, jak se jim hojí jizvy, jestli matka začala kojit, budou moci upravovat léčebnou praxi a odstraňovat případné nedostatky v péči.

"Pro nás je podstatné, že můžeme reagovat. Když se nebudou hojit jizvy, budeme pátrat po tom, z jakého důvodu," podotkl Řepa.

Zapojit se může i padesát lékařů

S gynekology už mluvili. Uspořádali minulý týden seminář. "Není to špatný nápad. Vyplňujeme spousty nesmyslných formulářů pro pojišťovny, tak teď alespoň vyplníme něco, co bude mít smysl," řekl jeden z benešovských gynekologů. Ani ženám to zřejmě nebude příliš vadit.

"Když to bude jen v rukách lékařů, tak s tím problém nemám. Hlavně, že to třeba pomůže ostatním maminkám," podotkla šestadvacetiletá žena, která poprvé rodila v benešovské nemocnici minulý měsíc císařským řezem.

Nemocnice nabízí spolupráci všem gynekologům, kteří posílají rodičky právě sem. Chtějí z nich mít partnery.

"Jezdí k nám rodit i maminky z Prahy a jiných měst mimo Středočeský kraj. Může s námi klidně spolupracovat i padesát gynekologů. Pokud se ukáže, že nám pravidelně posílá formulář dvacet třicet lékařů, tak nám to stačí," míní Řepa, který s nápadem odstranit takto informační bariéry mezi lékaři a prohloubit spolupráci všech přišel.

V benešovské nemocnici se rodí i přes 1 300 dětí ročně.