Mobilní Metro.cz

U Botiče našli desítky mrtvých ryb

U Botiče našli desítky mrtvých ryb | foto: Štefan Duna, Metro.cz

V Botiči uhynuly ryby, pravděpodobně kvůli horku a úniku splašků

Vydáno 04.07.2016 Metro.cz
Od Michle dále po proudu Botiče plavaly ryby břichem vzhůru. „Desítky mrtvých ryb jsou v Botiči, pravděpodobně jde o ekologickou havárii,“ upozornil Štefan Duna v ­pátek deník Metro.

„Od deseti hodin probíhal sběr uhynulých ryb, byly odebrány vzorky vody, ale bohužel příčina úhynu není známa. Voda se vizuálně jeví čistá. Případ předáme České inspekci životního prostředí,“ řekla Martina Buchtíková, specialistka vodních toků z­ odboru ochrany prostředí­ magistrátu.

Co škodí rybám

Poslední dvě zimy byly poměrně teplé. Nezamrzala voda a ryby se neukládaly ke spánku.

Ryby bez zimního spánku“ jsou náchylnější k bakteriózám či virózám.

Za úhyn nejčastěji může několik faktorů: teplo, neustálé kolísání tlaku, nízké průtoky, nahromadění ryb a přívalové deště.

Když se zvýší voda, jdou ryby do mělčin, které normálně nejsou přístupné.

Jakmile voda odteče, zůstávají v mělčinách a bez přítoku vody rychle spotřebovávají kyslík.

„Jednou z příčin jsou pravděpodobně bouřky a přívalové deště, které do potoka spláchly nějaké znečištění,“ dodává Petra Fišerová z Lesů hl. m. Prahy, které situaci společně s magistrátem řeší. Zatím se odhaduje, že na Botiči uhynula asi stovka ryb, část totiž ode dna vyplave později.

Před týdnem uhynulo podobným způsobem sto kilo ryb na Rokytce. „V Botiči a ­Rokytce je to jednoznačná příčina, únik splašků z kanalizace díky přívalovým dešťům. To znamená kyslíkový deficit, příliš organických látek a při tom, jak je voda prohřátá, tak se kyslík spotřebovává rychleji a na rybu toho moc nezbývá,“ vysvětluje pravděpodobnou příčinu Jindřich Vintr z­ Českého rybářského svazu.

Oba potoky jsou považovány za problematické. Rokytka je velmi dlouhá a protéká téměř celou Prahou. Botič zase protíná poměrně starou zástavbu.

„Zjistit příčinu znečištění je hodně komplikované, protože těch znečišťovatelů můžou být v Praze tisíce. Často to bývá nějaká porucha. Čili vysledovat, kdo je vlastně původce, je sisyfovská práce,“ dodává Vintr.

Letos si první přívalové deště vyžádaly za oběť na pět set kusů okounů, kteří jsou citlivější, v ­pražské nádrži Asuán.

Sdílet článek

Komentáře