V Čelákovicích mají problémy s čistotou ovzduší, naměřili vysoké množství arzenu.

V Čelákovicích mají problémy s čistotou ovzduší, naměřili vysoké množství arzenu. | foto: AP

Čelákovice vyděsil arzen. Proč nepokračuje měření, divili se místní

  • 0
Nezvykle vysoký výskyt arzenu v ovzduší překvapil radnici i obyvatele Čelákovic poblíž Prahy. Zdroj jedovatého prvku není jasný, měření se proto bude opakovat.

Rakovina, onemocnění srdce a cév i potraty. Všechno to může přivodit zvýšené množství arzenu.

A právě proto lidi v Čelákovicích vyděsil průzkum, který si radnice nechala zpracovat - v čelákovickém ovzduší se objevilo víc arzenu, než dosahuje celoroční denní průměr na hydrometeorologických stanicích v průmyslové Ostravě. 

Průzkum trval jen dva týdny, pak byl dočasně přerušen. Co je zdrojem jedovatého arzenu, zatím není prokázáno. "Bylo by dobré vědět, odkud se ty hodnoty vzalo. Přestože jsou mírně pod zákonným limitem, neznamená to, že nemají vliv na zdraví," tvrdí pracovník Ústavu experimentální medicíny Jan Topinka, mimo jiné obyvatel Čelákovic.

Místní mají zatím jen nepodložené tipy. "Nemyslím si, že by měly vliv jen domácí zdroje topení, protože by vzrostly i hodnoty dalších látek. Na znečištění se zřejmě podílí i průmyslové podniky, především místní slévárna," říká Topinka.

Slévárna Tos-Met je skutečně nedaleko místa, kde se měření konalo. Zástupce firmy Petr Bek však spojení s výskytem nebezpečného kovu odmítá. "Arzen vůbec se slévárnou nesouvisí, neprodukujeme ho. Jednou ročně provádíme vlastní měření a plníme hodnoty, pro které máme vydané povolení," uvedl. 

V tom dává podniku za pravdu i krajský úřad. Továrna navíc letos žádá o nové povolení a slibuje snížení všech emisí.

Podle Topinky by mělo měření rozhodně pokračovat. Radnice ho přerušila kvůli možnému zkreslení výsledných dat. "Komise pro životní prostředí výběr místa nekonzultovala s městským úřadem. Nepředaly si informace, že se uzavře Sokolovská ulice a objížďka povede kolem měřicí stanice," vysvětlila starostka Zdeňka Tichá.

Přerušit měsíční měření, které poprvé sledovalo výskyt jednotlivých látek, podle ní doporučil i hydrometeorologický ústav.

Přesto rozhodnutí pobouřilo autory petice, která se analýzy ovzduší v lednu domáhala. "Máme obavu, jestli nejde o zametání problému pod koberec," říká Martin Šanda, jeden z autorů prohlášení, k němuž připojilo podpis více než dvě stě místních.

Tichá plánuje, že měření pokračovat budou. Přiznává však, že zatím neví kdy. "Vzniká skupina, která by měla za pomoci odborníků vytvořit koncepci, na co se při dalším měření zaměřit," uvedla s tím, že skupina se má poprvé sejít 19. května.