Návrh kostela v Čerčanech architekta Michaela Klanga.

Návrh kostela v Čerčanech architekta Michaela Klanga. | foto: OS Tři

V Čerčanech se staví unikátní kostel. Bude sloužit třem církvím

  • 2
Nový kostel se ve Středočeském kraji začal stavět po desítkách let. Stát bude v Čerčanech. Unikátní je tím, že bude stát přímo u hospice, tedy vedle centra, kam lidé přicházejí důstojně umírat. Kromě toho bude sloužit třem církvím.

Že by jeden kostel umožňoval bohoslužby hned několika církvím najednou, není běžné. Kostel Nejsvětější Trojice, který se začal stavět u hospicu v Čerčanech na Benešovsku, bude otevřený hned třem.

Trojka je zároveň symbolické číslo. Hospic provozuje Občanské sdružení Tři, které sdružuje tři církve - římskokatolickou, českobratrskou evangelickou a husitskou. Trojboká bude i věž kostela.

"Kaple v léčebnách či nemocnicích, kde je možné více vyznání, existují, ale o kostelích nevím," uvedl mluvčí Arcibiskupství pražského Aleš Pištora.

"V Evropě je časté, že kostely nejsou uzavřené jinému vyznání. U nás to bude mimořádný případ. V Čerčanech je to díky hospici, který už nyní toleruje různé víry," uvedl architekt Michael Klang, který kostel navrhoval.

V minulosti vypracoval například projekt rekonstrukce pražského Divadla Hybernia a také několika kostelů. Tento je ale první, který se postaví.

Skloubit prostor pro tři církve bylo pro architekta náročné

"Kostel nebyl ve Středočeském kraji postaven už víc než osmdesát let. Komunitní dům s kostelem, který by kromě veřejnosti sloužil také pacientům hospice, v České republice nemá obdoby," upozornila ředitelka hospice Tereza Dvořáková.

Kostel je netradiční i pro architekta Klanga. "Už samotný hospic je výjimečný. Kostel je atypická stavba, bylo to náročné na liturgii," popsal Klang. Obtížné bylo zejména skloubit požadavky církví.

Na projektu pracoval Klang dva roky. Nejzajímavější je podle něj trojboká věž. Uvnitř budou také tři hlavní zvony a zvonkohra.

Klang navrhoval za svou praxi tři kostely, kromě čerčanského zůstaly ale všechny ostatní pouze na papíře. Měly stát na Moravě, na jejich realizaci ale nikdy nedošlo. "Jsem rád, že se kostel v Čerčanech začal stavět. Těším se, až bude hotový," řekl architekt.

Na to si ale počká několik let. Sdružení má stavbu kostela v plánech od počátku. Přestože hospic funguje už dva roky, kostel se "pohnul" až teď. Důvodem jsou peníze. Náklady na jeho výstavbu budou kolem 50 milionů korun. Ty bude sdružení postupně střádat od dárců.

"Na investice nemůžeme použít peníze, které máme na provoz, služby a péči. To je samostatná kapitola. Na kostel jsme museli nashromáždit dary od sponzorů a nadací," uvedla zástupkyně ředitelky hospice Eva Machová. Aby mohli začít, museli projekt rozdělit na etapy.

Pacienti přijedou k modlitbám i s postelí

Téměř hotová je základová deska. V první etapě se postaví přízemí, kde budou sály a učebny. Zajímavostí bude, že kostel pro 60 lidí bude mít prostor i pro deset pacientů na lůžku. Uvažuje se také o samostatném balkonu, který by věřícím zajistil soukromí. Kostel bude propojený přímo s budovou hospice, aby pacienti nemuseli chodit ven.

Protože je hospic závislý na dotacích, stavba může trvat tři roky až pět let. "Za tu dobu, co funguje, si udělal jméno, lidé ho znají a dárců přibývá," vysvětlila Machová. Například v poslední sbírce vybrali přes 2 miliony korun.

S nedostatkem peněz se čerčanský hospic potýká od začátku. Zády se k němu otočilo vedení kraje. Dotace dostává od státu a od pražského magistrátu. "Jsou jednorázové, a tak každý rok bojujeme o přežití," dodala Machová. Roční provoz stojí víc než 25 milionů korun.

Hospic přijal za dva roky své existence 600 pacientů. V budoucnu by v jeho areálu měla vzniknout i škola.