Miloš Zeman v cyklu Expremiéři | foto: Česká televize

Od prezidenta Zemana se odvracejí i v Kolíně. Místě, kde se narodil

  • 488
Chtěli mu zde vybudovat expozici v muzeu. Při prezidentských volbách tu měl lepší výsledky než kdekoliv jinde ve Středočeském kraji. Po událostech posledních dnů ale Miloš Zeman ztrácí body už i v rodném Kolíně. Lidem vadí jeho vystupování.

„Já jsem chodil na stejnou základní školu jako Miloš Zeman a svůj hlas jsem mu dal. Teď bych ho už asi nevolil,“ přiznává Martin Rejtar z Kolína.

A není sám.

Zemanovo vystupování z posledních týdnů kritizují i ti, kteří ještě nedávno patřili k jeho skalním podporovatelům.

Zemanovy „kauzy“

  • Miloš Zeman na sebe výrazně upozornil už pár měsíců po zvolení do prezidentského úřadu, když se byl spolu s dalšími státníky slavnostně poklonit korunovačním klenotům na Pražském hradě. Při ceremonii vrávoral.

Hrad spekulace o prezidentově opilosti dementoval s tím, že jde o lehčí virózu. 

  • „Jste agentka Talibanu, nebo al-Káidy?“ Takový žert mířil loni v červnu na reportérku německé televize, která se Zemana ptala na osud dvou českých dívek unesených v Pákistánu.

Na konci rozhovoru položil prezident svou velkou ruku na drobné rameno reportérky a rozloučil se slovy Allahu Akbar (Alláh je velký). Komentátoři Zemanovu reakci ohodnotili jako absolutně nevhodnou. 

  • Zkur***i, ho*no, ku*da – vulgární výrazy, které Zeman použil začátkem listopadu v Hovorech z Lán, jsou jedním z jeho posledních „výstřelků“.

Například remix, který ze Zemanových sprostých slov vznikl a visí dva týdny na serveru YouTube, už vidělo přes 1,2 milionu lidí.

Rada pro rozhlasové a televizní vysílání ve středu oznámila, že Český rozhlas, Česká televize a televize Nova porušily zákon, protože sprostá slova prezidenta odvysílaly v plném znění. „... dost se divím tomu, že si rada osvojuje právo posuzovat, co je a co není vulgarismus,“ komentoval rozhodnutí Zeman.

Třeba krajský náměstek a starosta Cerhenic na Kolínsku Marek Semerád chtěl ještě loni vybudovat v Kolíně Zemanovi muzeum.

Ta myšlenka tehdy vzbudila rozruch a dnes už se příčí i samotnému Semerádovi.

„Jsem autor toho nápadu, za sebe mohu říci, že po posledních výkonech prezidenta republiky jsem já osobně ztratil chuť cokoliv podobného jako expozici budovat,“ přiznal včera MF DNES.

Přitom ještě před pár měsíci o Zemanovi hovořil jako o svém příteli, před čtyřmi lety mu udělil čestné občanství v Cerhenicích, a když loni přijel prezident do malé obce v rámci své třídenní návštěvy kraje, nechal pro něj starosta postavit monstrózní pódium s projekčním plátnem.

„Čtu právě knihu o životě Charlese de Gaulla, který pořádal hovory z Elysejského paláce. Kdyby tehdy řekl něco podobného, co Miloš Zeman, tak by to francouzským národem také pěkně otřáslo,“ naráží Semerád na nedávné Zemanovo extempore v rozhlasovém pořadu Hovory z Lán.

Loni předával Zemanovi vysvědčení, teď se diví

Na prezidentovu loňskou návštěvu vzpomíná i Dušan Zahrádka, ředitel kolínské obchodní akademie, kde Miloš Zeman v roce 1963 maturoval.

„Když sem přesně před rokem přijel, předával jsem mu jeho maturitní vysvědčení. On má o věcech obrovský přehled, nadání rétora a při debatě s žáky skvěle argumentoval a svá tvrzení dokázal podpořit i čísly,“ vzpomíná ředitel.

Po roce se však situace mění. „Jeho vulgárnímu vystoupení prostě nerozumím, nechápu, proč tak mluví. Ani my ve škole si taková slova nemůžeme vůči studentům dovolit, a to jsme na mnohem nižší úrovni,“ komentuje Zahrádka s tím, že ho prezident zklamal.

Co říká vox populi

Také kolínský hlas lidu zní celkem jednoznačně, jak se MF DNES tento týden přesvědčila:

Zeman a Kolín

Miloš Zeman se narodil 28. září 1944 v Kolíně, navštěvoval místní základní školu a později i střední ekonomickou školu.

Od roku 1963 pracoval ve strojírnách Tatra Kolín, později se přestěhoval do Prahy.

V Kolíně výrazně uspěl v loňských prezidentských volbách. Zatímco v celém kraji získal těsnou většinu 50,95 procenta, tady ho podpořilo 58,37 procenta voličů.

„Dneska mluví každý sprostě, mně tohle nevadí. Ale něco mu asi ruplo v hlavě,“ myslí si Kolíňačka Hana Žembová.

„Nejvíc mě naštvalo to jeho vyjadřování, když už, tak by měl raději mlčet. Když se míň mluví, někdy je to dobře, on to přísloví mluviti stříbro asi nezná. Teď to není jen jeho ostuda, ale ostuda všech. Miloše Zemana bych nevolil,“ říká rozhodně Jiří Novák, řidič z Kolína.

„Jak se předvedl v rádiu, to byla velká ostuda. Je dobře, že mu lidi ukázali, že takhle ne,“ myslí si Tomáš Michník z Velimi u Kolína.

„Jako původní profesí učitel nemám rád vulgarismy jakéhokoliv druhu. To, co řekl pan prezident v rádiu, bylo velmi nevhodné a mě osobně to velice překvapilo. Proč takto mluvil, to nevím,“ odpovídá na dotaz MF DNES také kolínský starosta Vít Rakušan.

Prezident použil vulgární slova v rozhlasových Hovorech z Lán:

2. listopadu 2014

„O vajíčko si koledoval“

Pondělní demonstraci v Praze, při níž na Zemana i zahraniční státníky létala vejce, považuje za ostudu. „Každý výraz agrese je věc špatná. Je ale otázka, kdo začal příkop mezi lidmi a prezidentem vykopávat. Politik před volbami určitě společnost rozděluje, po volbách by se měl chovat tak, aby komunitu, za kterou je zodpovědný, spojoval. A to platí od starosty nejmenší obce až po prezidenta,“ podotýká Rakušan.

A Semerád, i když je tentokrát k prezidentovi nezvykle kritický, má přesto snahu ho alespoň trochu bránit: „Je to svéráz, který si nedokáže nic nechat vymluvit. Ale je to podle mě i výběrem jeho blízkých spolupracovníků,“ míní náměstek středočeského hejtmana.

„Demonstrace v Praze ostuda nebyla, patří to k demokracii. Je to forma protestu, respektuji to a musím říci, že si o to pan prezident koledoval,“ dodává.

A ještě jednou se v anketě MF DNES objevuje slovo ostuda: „Pan Zeman je díky svému chování velká ostuda pro český stát. Trochu ho znám, pocházím z Českého Veselí na Vysočině, kde je prezident velká celebrita a lidé jsou na něho pyšní. Tam se jeho podpora nezmění, takhle se mluví v každé hospodě,“ myslí si Kolíňák Milan Jambor.

,