Záchranáři mají denně v kraji kolem 300 výjezdů. Stále častěji se setkávají s...

Záchranáři mají denně v kraji kolem 300 výjezdů. Stále častěji se setkávají s nadávkami a útoky. | foto: František Vlček, MAFRA

Zdravotnici udeřil a vytrhl jí chomáč vlasů. Útoky jsou stále častější

  • 0
Středočeští záchranáři častěji při své práci čelí fyzickým i slovním útokům od lidí, kterým jedou na pomoc. Při jednom z posledních případů zbil násilník zdravotnici tak surově, že je v pracovní neschopnosti. Agresoři si ale troufají i na policisty.

Zdravotní sestra spěchá se svými kolegy v houkající sanitce před Obecní úřad v Lysé nad Labem. Na zemi tam leží muž. Když odchází do sanitky po vlastních nohách a když po něm chce žena doklady, smýká s ní o stěnu vozu, několikrát ji udeří pěstí do hlavy a ještě jí nadává.

"Násilník zhmoždil ženě krční páteř, hlavu, zranil jí pravé rameno a koleno. Navíc jí vytrhl chomáč vlasů," popsala incident Tereza Vojtová ze Zdravotnické záchranné služby Středočeského kraje.

Některá letošní napadení

Muž v Příbrami měl epileptický záchvat. Byl pod vlivem alkoholu a odmítal transport. Další muž, který u pacienta byl, se snažil záchranáře vykázat ze svého pozemku. Byl také opilý, zdravotnici napadl. Se zraněnou rukou skončila v pracovní neschopnosti.

Kutnohorští záchranáři zasahovali u muže, který pobíhal se sekerou po domě a vyhrožoval fyzickou likvidací všem, které potkal. I když u akce asistovalo osm policistů, muži se z domu podařilo uprchnout.

Záchranáře na Kutnohorsku lidé přivolali k pacientovi, který na ně přes plot házel kamení. Nikdo nebyl zraněn.

Na Kladensku zdravotníky napadal opilý muž. Vše zvládli policisté ještě předtím, než došlo ke zranění

Kdyby zdravotnici nepřispěchal na pomoc řidič, mohla dopadnout ještě hůř. Muže přitom zdravotníci dobře znají. "Jde o chronického pacienta, jehož dodržování léčby je diskutabilní. Den před incidentem jsme u něj zasahovali dvakrát," pokračovala Vojtová.

Muž opakovaně odmítá vyšetření a nechce si lehnout na nosítka. Stejné to bylo i v den, kdy na ženu zaútočil.

"Napadenou a psychicky otřesenou kolegyni museli ošetřit lékaři na neurologii v Praze. Je v pracovní neschopnosti," dodala Vojtová.

Agresivního pacienta pomohla převézt do nemocnice v Kolíně policie. "Muž se dopustil trestného činu ublížení na zdraví," upřesnila policejní mluvčí z Nymburka Petra Potočná.

"Hrozí mu až pět let za mřížemi. Kdyby ženě způsobil těžkou újmu na zdraví, může jít do vězení až na dvanáct let," upřesňuje Potočná.

Letos se jedná už o sedmý případ fyzického napadení středočeských záchranářů. Většina z nich se shoduje, že agrese pacientů nebo jejich blízkých stoupá.

"Verbální vulgarismy se u pacientů dějí v drtivé většině případů pod vlivem alkoholu nebo drog. Jsou bohužel pravidlem," dodala Vojtová.

Další opakovaně útočící skupinou lidí jsou psychiatričtí pacienti. Časté je především slovní napadání. Hlavním terčem jsou dispečeři na tísňové lince 155.

"Když se měly dispečerky rozpomenout na konkrétní případ, nešlo jim to. Je jich tolik, že jim to splývá," poznamenala Vojtová.

Nejhorší jsou víkendy, svátky a léto

Nejnáročnější jsou letní měsíce, páteční a sobotní služby a svátky. Často volají lidé pod vlivem alkoholu a někteří si pletou záchranku s taxíkem. Chtějí odvézt z restaurace domů nebo si chtějí jen povídat.

"Když je vyzveme, aby neblokovali linku, začnou dispečerky i slovně napadat," poznamenala mluvčí.

V jednom z posledních případů volal muž z chatové oblasti kousek od Prahy, že si zranil oko. Chtěl převézt do pražské nemocnice v Krči.

Operátorka muži vysvětlila, že záchranáři musí dodržovat jistou spádovost a Krč je pro ně příliš daleko. A že sanitní vůz samozřejmě vyšle, ale že ho převeze do jiné, nejbližší nemocnice. Muž se naštval, začal dispečerku urážet a zavěsil.

"Za večer a noc volal ještě pětkrát. Nakonec jsme k němu sanitu poslali, ale pán byl doma zamčený. Otevřela až policie," doplnila Vojtová.

Podnapilý muž se však předtím nezdráhal dispečerce vynadat a použít vulgární slova.

Vyptávání není zbytečné

Stává se také, že lidé při přivolávání sanity znervózní, když od nich dispečerka chce údaje o místě a popis toho, co se stalo. Připadá jim to jako nesmyslné vyptávání.

Dispečeři však odpovědi potřebují znát. I kvůli tomu, aby člověka navedli na správný a někdy rozhodující postup první pomoci.

Před pár dny se stalo, že starší muž podepsal v nemocnici reverz. Když se mu ten samý den přitížilo, jeho syn zavolal záchranku a trval na tom, že v sanitce pojede i on. To ovšem ze zákona není možné.

Výjimkou je doprovod malých dětí. Muž to odmítal pochopit a začal operátorku slovně napadat.

Samostatnou kapitolou jsou případy, kdy si lidé pletou linku 155 s linkou erotickou. Myslí si, že když na druhém konci telefonu sedí žena, mohou mít sexuální narážky.

Lidé se častěji nezdráhají napadnout i policisty. "Dopouštějí se násilí proti úřední osobě s trestem až čtyři roky za mřížemi. Tento trest hrozí i tehdy, když násilník policistu nezraní. Za ublížení hrozí až šest let a při těžkém zranění dvanáct let," doplnila policistka Petra Potočná.