Přístroje, jimiž vědci měří v pražském metru kvalitu ovzduší

Přístroje, jimiž vědci měří v pražském metru kvalitu ovzduší | foto: Matěj Havránek

Ve stanici metra Muzeum vědci měřili kvalitu vzduchu

  • 0
Jak kvalitní je vzduch v místech, kudy denně proudí tisíce lidí? Odpověď má přinést výzkum, do nějž se zapojili vědci z několika zemí Evropy. V Česku se tento týden testovalo pomocí přístrojů v pražském metru, ve stanici Muzeum na přestupu mezi stanicemi A a C.

Testování vzduchu probíhalo ve stanici metra Muzeum od minulé neděle a skončilo v pátek ráno. Vědci kvůli tomu instalovali do stanice moderní přístroje a monitorovací systémy.

"Jsou to unikátní vědecké přístroje ve stádiu prototypu. Smyslem bylo provést zkoušky uvedených přístrojů v reálných podmínkách pražského metra," upřesnila mluvčí pražského dopravního podniku Aneta Řehková.

Podle ní se ale cestující nemají v souvislosti s kvalitou dýchaného vzduchu ničeho obávat. "Ovzduší v pražském metru je zcela nezávadné, trvale a velmi důsledně odvětrávané v závislosti na meteorologických podmínkách," doplnila.

Výsledky výzkumu poslouží ke zdokonalení monitorovacích systémů biologických látek v ovzduší prostorů s vysokou koncentrací lidí jako jsou například letiště, nádraží a další. 

Testování je zařazeno do evropského výzkumného projektu Twobias. Měření je prováděno Státním ústavem jaderné, chemické a biologické ochrany. Ve výzkumném týmu jsou odborníci z Francie, Kanady, Norska, Švédska a České republiky.