Vizualizace nové bytové čtvrti Riverpark Modřany, jejíž stavbu v Praze chystá...

Vizualizace nové bytové čtvrti Riverpark Modřany, jejíž stavbu v Praze chystá společnost Karlín Group. | foto: Karlín Group

V pražských Modřanech má do pěti let vyrůst nová čtvrť pro dva tisíce lidí

  • 14
Developerská firma Karlín Group postaví u Vltavy v Modřanech na pozemku bezmála o velikosti Václavského náměstí novou čtvrť za 1,6 miliardy. Sedm budov, jejichž vytápění mají obstarat tepelná čerpadla, zřejmě vyroste v sousedství záplavové zóny do pěti let.

Pozemky, na nichž chce developer „Riverpark Modřany“ vystavět, nyní zabírají skládky a dožívající sklady po někdejší průmyslové výrobě. Plochu ze západu ohraničuje železniční trať podél Vltavy, z druhé strany ulice Mezi Vodami.

Do sedmi stovek bytů se dle propočtů developera v budoucnu nastěhuje přes dva tisíce lidí. Mimo bydlení se v domech počítá s místem pro obchody, kavárnu i mateřskou školu pro 120 dětí.

Developer věří, že stihne začít stavět příští rok. Demolice stávajících objektů a následné budování dle návrhu slovinského ateliéru Bevk Perović potrvá pět let a spolkne 1,6 miliardy korun.

Většina pozemků bude přístupná nejen pro obyvatele areálu, ale i pro lidi z okolí. „Domy jsou navrženy jako energeticky úsporné včetně ekologicky šetrných technologií. Ve variantě s využitím tepelných čerpadel se počítá i se zpětným získáváním tepla z odpadní vody či větráním s rekuperací,“ píše se v dokumentaci k řízení EIA.

Právě sedmdesát 140 metrů hlubokých vrtů, jejichž prostřednictvím by bylo možné ze země čerpat energii pro vytápění i ohřev vody, v létě pak pro ochlazování objektů, dělá vrásky vedení městské části Praha 12.

Co slíbil investor Praze 12

Investorem projektu je společnost E-Real Mirror. Pokud projekt dostane potřebná povolení, měl by se ve smlouvě s Prahou 12 zavázat k následujícímu:

Vybudovat na své náklady a převést do vlastnictví městské části mateřskou školu s venkovním hřištěm pro cca 120 dětí.

      • Převést do vlastnictví městské části prostory o výměře asi 30 až 40 metrů čtverečních například pro účely služebny strážníků, informačního střediska MČ a podobně.
      • Zbudovat veřejný park a prostranství, které by bylo přístupné široké veřejnosti a nikoliv pouze vlastníkům jednotlivých jednotek, a to tak, že by je měl převést do vlastnictví MČ s tím, že je MČ bude spravovat.
  • Bude vyhledávat nájemce a případně kupující jednotlivých komerčních prostor tak, aby bylo spektrum nabízených služeb co nejširší a zahrnovalo kromě jiných především lékařské služby, prodejnu potravin a dalšího spotřebního zboží.
  • Poskytnutí finančního příspěvku pro oblast školství, pro rozvoj veřejné infrastruktury a pro další veřejně prospěšné účely v MČ, a to ve výši stanovené usnesením zastupitelstva.

Radnice se strachuje mimo jiné kvůli možnému rozšíření znečištění spodních vod, v tamní půdě jsou totiž jako pozůstatek po výrobě podniku Chirana Modřany toxické chlorované uhlovodíky.

I toho se týkaly připomínky městské části k řízení EIA, během něhož úředníci posuzují dopad stavby na životní prostředí.

„Městská část Praha 12 považuje Riverpark Modřany za poněkud kontroverzní stavbu, která může mít negativní vliv na vzhled města i na jeho životní prostředí. Z tohoto důvodu požadovala podrobné posouzení stavby během řízení EIA,“ řekla iDNES.cz starostka Prahy 12 Daniela Rázková.

S touto námitkou se investor pokusil vypořádat doložením odborného posudku, v němž se píše, že při použití technologie bezjádrového vrtání a dodržení dalších postupů lze možnost negativního ovlivnění podzemních vod eliminovat.

Druhou variantou zůstává instalace plynových kotlů.

Pozemek sousedí se záplavovým územím

Plocha, na které se má stavět, navíc leží v těsném sousedství záplavového území stoleté vody.

„Záměr nepředpokládá vlastní protipovodňovou ochranu staveb. Tu tvoří násep železnice, který bude v místě průchodu doplněn mobilním hrazením,“ píše se v dokumentaci.

„Stávající ochrana území jako součást protipovodňových opaření hlavního města Prahy je dostatečná a byla v minulých letech prověřena. Sám projekt reaguje vhodným umístěním bytových jednotek,“ objasnila iDNES.cz mluvčí firmy Karlín Group Hana Samuelová.

S čím se však počítá, je úprava stávající dešťové usazovací nádrže, která bude jímat dešťovku i vodu z okrasných vodních prvků.

Investorovi, firmě E-Real Mirror, už sice patří většina pozemků, podstatná část parcel však zatím zůstává v majetku předsedy TOP 09 Karla Schwarzenberga. Plocha o dvou tisících metrech čtverečních s usazovací nádraží zůstane v majetku Prahy.

„K části pozemků mají akcionáři Karlín Group předkupní právo, větší část pozemků akcionáři se svými obchodními partnery již vlastní, menší část patří obchodním partnerům firmy a společný postup při realizaci rozvoje pozemků je ošetřen smlouvou o spolupráci,“ vysvětlila Samuelová.

Spolu se stavbou vzroste dopravní zátěž oblasti. V podzemních garážích vznikne bezmála tisícovka parkovacích míst, dalším šedesáti vozům vyhradí místo na povrchu.

Pozitivní přijetí projektu veřejností během jeho jarní prezentace v Modřanském biografu starostku překvapilo.

„O problematičnosti stavby svědčí i skutečnost, že k navrhovanému záměru vyslovil z důvodu zásadní změny krajinářského výrazu města nesouhlas Institut plánování a rozvoje města. Pro případ, že záměr získá kladné posouzení EIA, jedná městská část s investorem o benefitech pro budoucí i stávající obyvatele (viz box),“ doplnila starostka Rázková.