Převoz vzácných exemplářů na výstavu do Národního muzea provázela přísná...

Převoz vzácných exemplářů na výstavu do Národního muzea provázela přísná bezpečnostní opatření | foto:  Petr Topič, MAFRA

V Národním muzeu mohou lidé potěžkat zlatou cihlu a vidět vzácný dukát

  • 1
Potěžkat zlatou cihlu v hodnotě 10 milionů korun nebo si prohlédnout zlatý dukát ze 17. století, jehož se na světě dochovalo jen šest kusů. To mohou návštěvníci Národního muzea v Praze, kde začíná výstava Peníze. K vidění také bude největší briliant v českých sbírkách.

Výstava potrvá až do července příštího roku. Mezi největší skvosty budou patřit největší briliant v českých veřejných sbírkách a dosud nikdy nevystavený zlatý stodukát Ferdinanda III. 

Jedná se o nejcennější předměty ze sbírek Národního muzea. Zlatý stodukát Ferdinanda III. z roku 1629 je výjimečnou ražbou v celé české novověké mincovní historii, a to jak pro množství drahého kovu a neobvyklou velikost, tak i pro umělecké zpracování. Na světě je známo pouze šest exemplářů této mince.

K vidění bude také briliant o váze 24,1 karátů ze sbírek Přírodovědeckého muzea Národního muzea.

Unikátem výstavy je také uzanční zlatý slitek České národní banky o hmotnosti 12 476,50 g a ceně přibližně 10 milionů korun. Cihly se návštěvníci budou moci dotknout.

 K vidění pak bude i první vydání Smithova stěžejního díla Bohatství národů z roku 1776 z Národní knihovny ve Vídni.