Dalších 6 fotografií v galerii
Česká pobočka Microsoftu v nové budově Delta na Brumlovce má parádní terasu. Můžete tu odpočívat nebo si hrát. | foto: Archiv MicrosoftMetro.cz

Tobogán, kulečník i zahrada. Relaxaci na pracovišti najdete i v Praze

  7:48
Open space zvyšuje na pracovišti asociálnost, tvrdí nová studie. Mnoho firem už také od otevřených kanceláří ustupuje. Nová generace pracantů navíc od svých šéfů vyžaduje svobodu a dávku kreativity. A tak se kancelářský svět chtě nechtě mění.

Mít v práci kousek lesa, houpačku, stolní fotbálek, vyjít si na střechu a vydechnout si s pohledem na město. Nemluvíme hned o nějaké zašívárně, ale o místě, kde si lze užít trochu klidu, který marně hledáte v zavedených kancelářích typu open space.

„Mně se líbí to, že si můžu pokaždé sednout jinam. Když chci klid, zavřu se do malé zasedačky, jindy sedím pár hodin v takzvaném hubu, kde je větší koncentrace lidí. A přirozeně s těmi, kteří projdou kolem, vyřeším věci, které by jinak trvaly dlouho. Než bychom našli termín na schůzku...“ říká magazínu Metro Lenka Čábelová z firmy Microsoft.

Česká pobočka mezinárodního giganta se zařadila k průkopníkům kanceláří „digitálního věku“. Jednoduše řečeno chce udělat z pracovního prostředí místo, kde se lidem bude dobře dělat. A tím se posílí jejich efektivita.

V Microsoftu nemáte svůj pracovní stůl, stačí vám jedna uzamykatelná skříňka a laptop. Internet je všude ve vzduchu a pracovní dokumenty máte beztak na cloudu.

„Myslím, že během prvního týdne v nové kanceláři jsem potkala víc lidí než za celý uplynulý rok ve starém prostoru. Tam jsem vídala pořád jen ty, kteří měli stoly kolem mého. Občas mám hodně schůzek a pak si ráda zajdu nepřijaté hovory vyřídit do některého závěsného houpacího křesla,“ pokračuje Čábelová.

Přesčas je čas klidu

Máte z hlavy tlakový hrnec, že musí každou chvíli bouchnout? Nebo jste naopak tak unavení, že už v tom hrnci není vůbec žádná pára? Tak to vás vlastní firma vymačkala jako citron. Nemusí za to jen šéf, který vám nakládá.

Příčinou těžkostí v práci může být právě i prostředí. Mohou za to třeba otevřené kancelářské prostory, které už mnohé firmy považují za nemoderní. Zjišťuje se totiž, že velké plochy, kde jsou u sebe natěsno nacpané stoly a židle, mohou paradoxně působit stísněně.

To potvrzuje poslední studie, kterou před pár týdny zveřejnil list The Guardian. Píše se v ní, že open space zvyšuje u lidí podrážděnost, těžko se pak soustředí, vázne spolupráce, zhoršují se vztahy mezi spolupracovníky... Z toho vyplývá, že kanceláře, jak je známe, jsou už passé. Pryč s kancly s oddělenými kójemi, které vytvářejí pocit izolace a omezují komunikaci mezi lidmi. Pryč s otevřenými kancelářemi, které naopak neumožňují soustředit se.

Podle studie Microsoftu téměř pětina Čechů pracuje přesčas, aby nebyli rušeni. Open space či další nemoderní kanceláře dělají potíže i v cizině. Americkému Gallupovu ústavu z výzkumu vyšlo, že osm z deseti Američanů svoji práci přímo nesnáší. Sedmdesát procent Britů prý z neděle na pondělí nemůže spát. Počet sebevražd Japonců přičítaných nesnesitelnému pracovnímu tlaku je tak vysoký, že pro ně v japonštině zavedli nový termín – karošisatsu. Lingvističtí puntičkáři ze země vycházejícího slunce ještě vedle sebevraždy z přepracování karošisatsu pojmenovali také smrt z přepracování - karoši.

Hravé kanceláře

Nejnovějším trendem jsou hravé a kreativní kanceláře, jejichž účelem je podnítit kreativitu a spolupráci. Například mobilní operátor Vodafone nechal o podobě kanceláří a celé budovy rozhodovat samotné zaměstnance.

„Zvolili a odhlasovali jsme si názvy a tematiku jednotlivých zasedacích místností. V každém patře je jiná tematika – třeba cestování, sport a další. Zajímavostí je velká tabule na křídy, která je umístěná přes celou zeď v jednom z pater a je mimo jiné součástí interního programu Tisíc malých věcí – v tom oceňujeme každodenní počiny našich kolegů. Malé drobné věci, které pomáhají v práci ostatním nebo v kontaktu se zákazníky, dodavateli,“ říká mluvčí červeného operátora Veronika Exnerová.

V posledním patře mají relax zónu s terasou. Tady se lidé můžou odreagovat kulečníkem nebo stolním fotbálkem, u budovy je japonská zahrada. Podobně si libují zaměstnanci gigantu Google. Je to tam hodně barevné, což už je přece jasné podle loga vyhledávače. Mají tu houpačky, videohry a skvělý výhled na Prahu ze střechy. Zajímavá jsou jména jednotlivých zasedaček podle českých pohádkových postaviček. Schůzku si tak můžete dát v Amálce, Krtečkovi, Štaflíkovi nebo Bobkovi. To všechno vede k tomu, že se v takové firmě mohou lidé více projevit, říci svůj názor a nakopnout společnost mnohem dál.

„Firmy, které se takto chovají, vědí, proč to dělají. Předcházejí odchodu odborníků a kvalitní pracovní síly si váží,“ vítá podobný přístup psycholog Jan Kulhánek. Ve světě kvalitu pracovního prostředí pro zaměstnance dotáhl nejdále právě Google.

Kabina lanovky, ve které se konají pracovní schůzky, odpočinkový box v podobě iglú nebo zahrada, v níž je schovaná velká postel. A také tobogan, kterým se zaměstnanci sklouznou ráno na snídani zdarma. Tak vypadá vývojové centrum firmy v Curychu. Kde lidé splní svůj úkol, je zdejším šéfům jedno, stejně jako to, jestli přijdou do práce ve dvě odpoledne, nebo polovinu týdne stráví hraním kulečníku či cvičením na kytaru.

Důležité je, zda naplní vytyčené cíle a účastní se důležitých schůzek. Podobně to funguje i ve společnosti Salewa, která v italském Bolzanu vyvíjí outdoorové vybavení. Zaměstnanci obědvají na zatravněné střeše budovy jídla z místních surovin a během práce si mohou odskočit na největší umělou lezeckou stěnu v Itálii, kterou mají přímo na vnějším plášti budovy.

Relax je taky práce

Flexibilní pracovní dobu, kamarádské prostředí, více možností rozhodování a podílení se na chodu managementu, ale i místnosti, jejichž design navrhují samotní zaměstnanci, to teď tlačí i mnoho dalších velkých firem v Česku. Ale nejde jen o vtipná jména a veselé barvy. Microsoft má sice ve své nové budově v Praze také stůl na ping-pong, fotbálek, a dokonce i odhlučněnou zkušebnu, kde si s kolegy můžete zajamovat. Firma však vytvořila jakýsi ekosystém různorodých pracovních míst, aby si každý mohl vybrat podle toho, co zrovna potřebuje. Budova má tedy několik hubů čili společných prostor.

„Centrální poloha a otevřené schodiště přirozeně způsobuje, že se zde lidé průběžně potkávají a komunikují,“ doplňuje Lenka Čábelová z Microsoftu. Jeden hub je ve stylu přírody – se závěsnými křesílky, mají tu také vlastní hospodu, kde si s kolegy můžete dát po práci několik piv. Nebo můžete vstoupit do velké zkumavky a relaxovat... to jste ve vědeckém hubu. Takto uspořádanou kancelář hodnotí jako ideální také designér kanceláří Radek Mašinda.

Podle něj by pracoviště mělo mít k dispozici variabilní pracovní místa, která lze přizpůsobit pomocí různých doplňků a doplnit nastavitelnými paravány nebo příčkami, tak i méně formální zóny, kde zaměstnanci mají k dispozici veškeré technické vybavení. „Takzvané měkké pracovní zóny neslouží k relaxaci, ale k práci, což se často zaměňuje. Střídání prostředí přispívá k větší koncentraci a kreativitě. Vhodné jsou i malé buňky či odhlučněné prostory pro dva až čtyři lidi, které slouží jako zasedací místnosti pro jednání a schůzky,“ upřesňuje Mašinda.

Chceme kreativitu!

Zajímavé je podívat se na téma z pohledu nastupující generace Z, která se označuje i jako iGenerace. Právě lidé narození po roce 1989 vidí svoje pracovní prostředí zcela jinak. Jako náctiletí již byli zvyklí na globalizovaný on-line svět a práce s technologiemi je pro ně naprosto přirozená. Je pro ně typické, že nevyznávají stejné pracovní hodnoty jako jejich rodiče z generace X ani generace Y. Píše se to v dalším průzkumu, který tentokrát udělala agentura Ipsos pro společnost U1, která se zabývá designováním kanceláří.

„Není pro ně samozřejmé, aby se pracovní prostředí striktně odlišovalo od soukromého, potřebují, aby se podobalo co nejvíce běžnému prostředí, kde žijí,“ vysvětluje požadavky generace Z designér Mašinda. „To potvrzují i výsledky našeho výzkumu: každý druhý uchazeč touží po benefitu, který obsahuje přirozené prolnutí pracovního a soukromého života, home office či volnou pracovní dobu,“ doplňuje.

Nesmí se to přehnat

Jenže každá mince má dvě strany. Někdy může být příliš svobody na škodu a žádná firemní kultura by se neměla stát náboženstvím. Každému vyhovuje něco jiného. Někdo uvítá v kanceláři hry, jiný se potřebuje soustředit a nechce být vyrušován. Někoho k práci motivuje finanční odměna, jiného přátelské prostředí, možnost kariéry, další potřebuje jistoty. Nedá se tedy obecně říci, jak přesně by to mělo ve firmě chodit. Nejpohodovější firma totiž vždycky nemusí dosahovat těch nejlepších výsledků.

Podle psychologa Jana Kulhánka musí zaměstnanci chápat smysl „cool“ a „free“ aktivit, nesmí se z nich stát extravagantní podivnost. Práce odkudkoli neznamená hned konec kanceláří. Znamená možnost zvolit si takové místo k práci, které je v daném okamžiku nejvhodnější - ať už je to práce z domova, u zákazníka, po cestě mezi jednáními, při čekání u lékaře, či kdekoli jinde mimo kancelář. „Kancelář se dnes stává především prostorem pro setkávání, spolupráci a společnou tvorbu, ale musí nabízet i místo na individuální práci, koncentraci a odpočinek. Tradiční kanceláře či open space těmto potřebám nevyhovují,“ uzavírá Lenka Čábelová.

Komentáře

Kvestor ČZU: Nejlepší disciplínu měli při nácviku na útok zahraniční studenti

  • Nejčtenější

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Kriminalisté řeší vraždu v Řepích, po napadení v autoservisu tam zemřel muž

18. dubna 2024  14:38,  aktualizováno  19.4 13:45

Pražští policisté vyšetřují případ napadení v autoservisu v Řepích. „Na místě byl zadržen jeden...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Sochař Černý se v televizi pohádal s kurátorkou o „motýly“. Padly i vulgarismy

20. dubna 2024  16:24

Boj o moderní umělecká díla si vyžádal na poměry České televize ostrou slovní přestřelku. Stalo se...

Prahu čeká velká tramvajová výluka. Dvacet linek změní na dva měsíce trasu

24. dubna 2024  16:28

Cestující v Praze čeká od pondělí 29. dubna rozsáhlá výluka tramvají, která bude trvat přibližně...

{NADPIS reklamního článku dlouhý přes dva řádky}

{POPISEK reklamního článku, také dlouhý přes dva a možná dokonce až tři řádky, končící na tři tečky...}

Slavia - Olomouc 2:2, domácí srovnali před koncem. Titul se jim vzdaluje

21. dubna 2024  14:11,  aktualizováno  17:13

Že po jednoznačné první půli padnou po přestávce v Edenu rychlé dva góly, se dalo celkem jasně...

Tvář stará tisíc let. Podobu sv. Vojtěcha odhadli odborníci podle lebky z pokladu

25. dubna 2024  17:04

Pravděpodobnou podobu patrona pražského arcibiskupství sv. Vojtěcha ve čtvrtek odhalili zástupci...

V plaveckém bazénu v Řepích utonul muž, nejspíš měl zdravotní problém

25. dubna 2024  16:09

Ve veřejném plaveckém bazénu v pražských Řepích ve čtvrtek utonul přibližně sedmdesátiletý muž....

Omezí příjezd Středočechů do Prahy závory a buspruhy? Kraji se plány nelíbí

25. dubna 2024  14:51,  aktualizováno  15:20

Vedení Středočeského kraje se ohradilo vůči záměrům Prahy 6 na regulaci dopravy. Jednat se má...

Studentky rozrušila přednáška psycholožky, tři dívky skončily v nemocnici

25. dubna 2024  12:40,  aktualizováno  14:38

Na kutnohorské střední škole zasahovali záchranáři kvůli skupině rozrušených studentek. Dívky...

Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat
Samoživitelka skončila v nemocnici a čtvrt roku nemohla pracovat

Téměř deset miliard korun – tolik jen za loňský rok poslaly pojišťovny lidem za úrazy, závažná onemocnění či úmrtí. Životní pojištění pomohlo za...

Bývalý fitness trenér Kavalír zrušil asistovanou sebevraždu, manželka je těhotná

Bývalý fitness trenér Jan Kavalír (33) trpí osmým rokem amyotrofickou laterální sklerózou. 19. dubna tohoto roku měl ve...

Herečka Hunter Schaferová potvrdila románek se španělskou zpěvačkou

Americká herečka Hunter Schaferová potvrdila domněnky mnoha jejích fanoušků. A to sice, že před pěti lety opravdu...

Největší mýty o zubní hygieně, kvůli kterým si můžete zničit chrup

Možná si myslíte, že se v péči o zuby orientujete dost dobře, přesto v této oblasti stále ještě existuje spousta...

Tenistka Markéta Vondroušová se po necelých dvou letech manželství rozvádí

Sedmá hráčka světa a aktuální vítězka nejprestižnějšího turnaje světa Wimbledonu, tenistka Markéta Vondroušová (24), se...

Za vytlačení z linky do Brna musí Student Agency zaplatit náhradu 21 milionů

Společnost Student Agency provozující autobusy a vlaky pod označením RegioJet musí zaplatit bývalému konkurentovi 21...