Některé druhy ovoce a zeleniny jsou ve Středočeském kraji vyšší než v ostatních regionech. Ilustrační snímek

Některé druhy ovoce a zeleniny jsou ve Středočeském kraji vyšší než v ostatních regionech. Ilustrační snímek | foto: MČ Praha 10

V Praze je levnější ovoce a zelenina, oblek vyčistí levněji v kraji

  • 0
Středočeši podle průzkumu cen kupují ovoce a zeleninu dráž než lidé z jiných regionů. Třeba u pomerančů, které jsou v kraji vůbec nejdražší, je to téměř pět korun na kilogram. Příčinou je podle odborníků menší konkurence prodejců. Některé potraviny se tak vyplatí kupovat raději v Praze. Opačně je to většinou u služeb.

Pomeranče i cibuli by měli Středočeši kupovat kdekoliv mimo kraj, naopak vyčištěním pánského obleku v nejbližší čistírně se může rodinnému rozpočtu výrazně ulevit. Tyto rady by se daly vyvodit z tabulek Českého statistického úřadu, který vydal data o tom, kolik lidé na konci loňského roku utratili za vybrané služby a zboží.

Pro co se vyplatí jet do Prahy

jablka (kilo) stř. Čechy 34,10 Praha 30,76

karlovarská Becherovka (litr) stř. Čechy 339,90 Praha 324,30

papriky (kilo) stř. Čechy 55,92 Praha 48,60

rýže dlouhozrnná (kilo) stř. Čechy 36,28 Praha 31,52

vepřový bůček (kilo) stř. Čechy 85,73 Praha 82,67

seřízení sbíhavosti předních kol stř. Čechy 961,50 Praha 828,81

pozn: v Kč, jde o výběr ze statistiky ČSÚ

U pomerančů se cena ve Středočeském kraji vyšplhala nejvýš v celém Česku. Kilo se tam na konci loňského roku prodávalo za 28 korun, přitom celorepublikový průměr byl 25 korun. A stejný tříkorunový rozdíl zachytily statistiky také u cibule. Vyšší ceny oproti ostatním krajům pak měly i další druhy ovoce a zeleniny.

Množství sídel, malá konkurence, tím pádem vyšší cena

Zemědělský analytik Petr Havel to vysvětluje množstvím malých sídel v kraji. "Na jedné malé vesnici se obvykle uživí jen jeden obchod nebo maximálně dva. Neexistuje tedy konkurence a ceny mohou být vyšší. Navíc jde o věci denní spotřeby - bez jídla se lidé neobejdou," uvedl.

Právě konkurencí se podle něj dá objasnit i to, že řada potravin vyjde levněji v Praze. "Tady zase je konkurence na každém kroku, takže obchody spolu soupeří,“ podotkl Havel.

S cenami ovoce a zeleniny i dalších potravin míchají i velké řetězce, a to především formou různých slevových akcí. "Na centrální sklady dodáváme z různých oblastí za takřka stejné ceny, a pokud jsou někde rozdíly, tak v řádu haléřů,“ tvrdí předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman.

Při nákupech v pražských obchodech se Středočeši podle Havla nemusí bát toho, že by koupili méně kvalitní zboží než v místním koloniálu. "Paradoxně může být i kvalitnější, opětovně kvůli velké konkurenci,“ doplnil.

Něco jiného je podle něj nákup na místní farmě. "Tam je riziko nekvalitního zboží taky velmi malé, protože je producent velmi snadno dohledatelný,“ doplnil Havel s tím, že na farmách je cena zboží zase obecně vyšší než v obchodní síti.

Levné je uhlí a služby

Na opačné straně žebříčku statistiků stojí hnědé uhlí - to je v kraji nejlevnější z celého Česka, 100 kilogramů přijde na 285 korun.

"O nízkých cenách ve srovnání s jinými kraji se zákazníci zmiňují poměrně často,“ potvrdila prodejkyně z uhelného skladu ve Strančicích. Aby ne. Rozdíl může v mezikrajském srovnání činit i téměř 200 korun za metrák. Ani v regionech, kde se těží, se nedá sehnat levněji.

Levněji než v jiných regionech včetně Prahy jsou k mání také lístky do kina, obědy ve školních jídelnách nebo služby čistíren.

"Prahu a střední Čechy můžeme v této oblasti považovat ze jeden region, kdy lidé nemají problém vyjet si za službou i do metropole. Například čistírna v Kladně tak přímo konkuruje čistírně v Praze, což se může odrazit i v tom, že jednoduše nabídne nižší cenu,“ vysvětlil ekonom David Marek.

Také tankovat u benzinové pumpy se Středočechům vyplatí doma. V Praze litr Naturalu 95 průměrně stojí 37,47 koruny, ve středních Čechách je stejné množství k dostání za 36,65 koruny.