Majitel největšího pražského growshopu Grow City Michal Otipka | foto: František Vlček, MAFRA

V Brně growshopery odsoudili. Čekáme to samé, říkají prodejci v Praze

  • 17
V Praze na podzim začnou soudy s growshopery, tedy podnikateli nabízejícími potřeby k pěstování a následnému kouření konopí. Prodejci se obávají podobného scénáře jako v Brně. Tamní soudce je totiž i přes kontroverzní výklad zákona odsoudil.

Jedním z prvních obviněných je Michal Otipka, provozovatel největšího obchodu v Praze s šestnáctiletou tradicí. „Podle toho, jak dopadl podobný soud v Brně, je zřejmě rozsudek předem jasný,“ obává se Otipka.

V téměř dvou desítkách rozhodnutí, která v Česku dosud padla, totiž byli podnikatelé většinou odsouzeni a teď se odvolávají.

Otipka a ostatně i všichni ostatní prodejci považují obvinění za neopodstatněné. Veškerý sortiment, který Otipka prodával, je totiž v Česku legální a běžně k dostání.

Zátahy na growshopy

Od 4. listopadu 2013 policie zasahovala v padesáti podnicích tohoto typu. Policisté odnesli zboží za miliony korun. Provozovatelé obchodů byli obviněni z šíření toxikomanie. Dosud proběhlo šestnáct soudů.

V prvních instancích byla většina podnikatelů odsouzena k podmíněným trestům odnětí svobody. Všichni odsouzení podávají odvolání. Někteří jsou nyní už u Nejvyššího soudu.

„Prodávali jsme věci na pěstování rostlin, které koupíte v každém marketu, kuřácké potřeby, které mají v každé trafice, a pak semínka konopí. Dva týdny před zátahem jsme však na radu policie raději stáhli veškerou literaturu o konopí i semínka z prodeje,“ popisuje Otipka.

Policie tak žádná semínka nenašla, i tak mu zabavila kuřácké a pěstitelské potřeby v hodnotě patnácti milionů korun. Problémem se však staly webové stránky obchodu. Na nich se totiž nákupčí mohl lehce dozvědět, jaké účinky může rostlina mít. A to je podle policie nezákonné - podněcování a šíření toxikomanie.

„Ve Vídni, Bonnu, Varšavě i Curychu, v USA i Kanadě growshopy normálně fungují a semínka prodávají, protože tak to prostě umožňuje podstata západní demokracie. Jako občan navíc tvrdím, že za šíření informací, třeba o účincích některých rostlin na psychiku, by nikdo neměl být stíhán, v době internetu je to směšné,“ vysvětlil lékař, drogový epidemiolog a člen výboru Mezinárodní vědecké společnosti pro studia drogových politik Tomáš Zábranský.

Policie: Popularizoval zneužívání netechnického konopí

Zátah policie, který dozorovala Národní protidrogová centrála, sklidil za uplynulý rok hodně kritiky. Šéf centrály Jakub Frydrych však na oprávněnosti zátahu trvá. „Bez ohledu na označení obchodů a jejich aktivit se domnívám, že v České republice by neměly existovat obchody, které ve své obchodní činnosti podněcují a popularizují pěstování a zneužívání netechnického konopí,“ tvrdí Frydrych.

Zábranský tvrdí opak. „Pohybujeme se v nějakém právním rámci, jehož interpretaci nemůže svévolně a nelogicky měnit policie ani nikdo jiný ze dne na den,“ dodává.

Ne moc šťastný výhled představují pro pražské growshopery brněnské rozsudky. Majitelé místního obchodu Bioplants byli už v únoru odsouzeni k podmínečným trestům odnětí svobody.

„Odvolací soud proběhl hned o šest týdnů později a původní rozsudky potvrdil během patnácti minut,“ popisuje právník obviněných Miloš Hoff.

Brněnští právníci přitom upozorňují, že místní městský soud je nejvytíženější v zemi a na odvolání se tu normálně čeká i roky, nikoliv pár týdnů.

„Budeme bojovat dál, odvolali jsme se k Nejvyššímu soudu,“ dodává Hoff.