Ilustrační snímek

Ilustrační snímek | foto: Profimedia.cz

V Praze ubývá loupeží. Před 5 lety jich bylo dvakrát tolik

  • 8
Praha je stále bezpečnějším místem pro noční procházky. Od roku 2005 totiž v metropoli o polovinu ubylo loupežných přepadení. Pachatelé navíc častěji končí za mřížemi. Nejvíc lupičů však stále útočí na ulici.

"V roce 2010 jsme v Praze zaznamenali 982 loupežných přepadení. Později se ukázalo, že 147 loupeží bylo vymyšlených a dalších 24 jsme překvalifikovali na jiné trestné činy. Nakonec tak loupeží bylo 811," řekl šéf pražské policie Martin Červíček.

To je pokles o více než pětinu oproti roku 2009. Pohled na starší statistiky je ještě pozitivnější. V roce 2005 totiž policisté řešili 1 638 loupeží, loni už to nebyla ani polovina tohoto počtu.

Zároveň roste i počet lupičů, kteří končí v policejních poutech. Zatímco v roce 2007 se kriminalistům podařilo chytit přibližně každého pátého, loni už to bylo 38 procent zločinců.

Loupeží ubývá hlavně proto, že po celé Praze fungují speciální policejní týmy, které se na ně zaměřují. "Máme zmapovaný terén. Když se objeví sériový lupič, okamžitě na něj upřeme pozornost a jeho 'životnost' je tak měsíc," vysvětluje šéf oddělení loupeží Jiří Zábrodský, jehož tým se stará i o požáry, výbuchy nebo vydírání.

Kriminalisté k tomu mají i zvláštní skupinu, která se specializuje na přepadení bank. Objasněnost je v těchto případech vyšší než průměr. Policii se daří zadržet přibližně každého druhého bankovního lupiče.

Nejčastější jsou ale stále přepadení přímo na ulici, kterých se loni odehrálo 343. "Hodně loupeží se stane od půlnoci do čtyř hodin ráno. Pachatelé si často vyhlédnou osamělého chodce, který je ještě většinou pod vlivem alkoholu. Útočí narkomani, skupiny výrostků i jednotlivci," popisuje zkušenosti šéf oddělení loupeží.

Pohled do policejních statistik odhaluje, že velká část lupičů si vystačí i beze zbraně. Vyhlédnutým obětem vyhrožují útokem nebo smrtí, často na ně zaútočí pěstmi nebo je kopou. Pokud se lapkové ozbrojí, zvolí nejčastěji nůž či pistoli.

"Objevují se ale i případy, kdy útočník na oběť vyrukuje s injekční stříkačkou a tvrdí, že pokud nedostane, co chce, vpíchne dotyčnému žloutenku nebo virus HIV," dodává Zábrodský.