Bezdomovec, Ilustrační snémek

Bezdomovec, Ilustrační snémek | foto: AP

V Praze v zimě otevřou unikátní nemocnici pro lidi bez domova

  • 20
Nemocnice propouštějí bezdomovce i po náročných operacích předčasně. Takoví lidé se pak často potulují v horečkách po ulici a jejich zdraví se rapidně zhoršuje. Změnit by to měl projekt azylového domu s ošetřovatelskou službou v pražských Ďáblicích, kde se bezdomovci budou moci doléčit.

Padesátiletý František skončil v nemocnici v Praze kvůli nemocnému srdci a lékaři mu provedli bypass. Ale za tři dny po operaci ho záchranka vysadila přímo na ulici, a to doslova. František je totiž bezdomovec a těch se nemocnice snaží co nejdříve zbavit.

Pracovníci pražského Centra sociálních služeb mají podobných zkušeností řadu. I proto vzniká unikátní zařízení - jakási "léčebna dlouhodobě nemocných" pro bezdomovce. Pro tento účel radní Prahy v minulých dnech schválili převod budovy patřící k penzionu pro důchodce v Ďáblicích na zařízení Centra sociálních služeb.

Unikát, který pomůže zachraňovat lidské životy

"Nemocnice pro bezdomovce nemá v Česku obdoby. Po rekonstrukci vznikne v Ďáblicích zařízení na doléčení, které v Praze akutně chybí. Lidé bez domova se pak toulají po ulicích třeba s vysokými horečkami a chřipkou," říká ředitel pražského Centra sociálních služeb Tomáš Ján.

Další skupinou potenciálních pacientů jsou ti, které nemocnice propustí předčasně. S receptem, na který si léky nikdy nevyzvednou, protože na ně zkrátka nemají peníze. S jejich zdravím to jde potom rychle z kopce.

Sociální pracovníci se setkávají s tím, že zatímco běžného pacienta nemocnice pošle domů po závažném zákroku třeba za deset dní, bezdomovce ve stejné situaci propustí už za tři. Takový člověk navíc nemá možnost domácího doléčení a odchází rovnou na ulici.

V Praze by to nyní měl změnit připravovaný projekt azylového domu s ošetřovatelskou službou. V ďáblické budově se počítá zhruba s osmadvaceti lůžky. "Lidé bez přístřeší si tam poleží maximálně čtrnáct dnů, než se dostanou z nejhoršího. V budově bude i ordinace lékaře," líčí ředitel Ján, i když zároveň připouští, že je to trošku krok do neznáma.

Podle jeho zástupkyně Ludmily Tomešové budou nejčastějšími kandidáty na přijetí jak nachlazení lidé s virózou či angínou, tak pacienti po závažných operacích nebo s typickým onemocněním bezdomovců, jimž jsou bércové vředy v různých stadiích.

"Nedávno přijela tramvají do naší noclehárny na lodi Hermes pětačtyřicetiletá žena, tři dny po operaci ledvin. Ale odtud musí klienti ráno pryč, takže jsme museli přemýšlet, kam s ní," podotýká Ludmila Tomešová. Pracovníci centra v příštích dnech vypíšou výběrové řízení na rekonstrukci objektu. První pacienty by měli přijmout už v zimě.

Předčasně propuštění bezdomovci mohou lidi nakazit

S tím, že podobná zařízení ve velkých městech citelně chybějí, souhlasí i šéf brněnských sociálních kurátorů Ladislav Ptáček. A to i v zájmu obyvatel města. Nachlazení nebo nedoléčení bezdomovci v ulicích nebo dopravních prostředcích mohou lidi v okolí nakazit.

Zdravotnické zařízení je musí ošetřit a pojišťovny pak na nich většinou marně vymáhají peníze. "Ten, kdo pobírá dávky v hmotné nouzi, je sice od regulačních poplatků osvobozen, ale pro nemocnice není jeho léčba lukrativní. Snaží se je rychle vystrnadit i proto, že často nedodržují léčebný režim nebo třeba ukradnou babičce papuče," dodává Ptáček.

V Brně zatím mají dohodu s Nemocnicí Milosrdných bratří a poliklinikou na Zahradníkově, že se tam o tyto lidi v případě potřeby postarají. "Není to ideální řešení. Rádi bychom vybudovali krizové centrum s čtyřiadvacetihodinovým příjmem a ordinací lékaře," dodává kurátor Ptáček.