Výroba letounů Siebel Si 204 ve vysočanské továrně Aero. | foto: Foto archiv VHÚ

Výstava ukáže, jak se v protektorátu vyráběla letadla pro luftwaffe

  • 0
Novou výstavou zahájí v sobotu svou další sezonu letecké muzeum v pražských Kbelích. Jejím tématem je letecká výroba na území protektorátu za německé okupace. Pro potřeby nacistů se u nás vyrábělo několik typů letadel. Také v Praze.

Výstava bude k vidění v hangáru číslo 40. Ten je věnovaný nacistické letecké výrobě v letech 1939 až 1945 na území tehdejšího protektorátu a v oblasti Sudet.

"Prakticky ihned po okupaci zbytků předválečného Československa v březnu 1939 začali nacisté využívat a proměňovat výrobní potenciál protektorátu tak, aby co nejvíce vyhovoval jejich potřebám," vysvětluje Andrej Halada z Vojenského historického ústavu.

Český průmysl zvedl nacistickou výrobu minimálně o pětinu

Nacisté po okupaci získali bez boje nejen mnoho zbraní a dalšího vojenského materiálu, ale i významná zbrojní centra: plzeňskou Škodovku, zbrojovku v Brně, ČKD v Praze a další důležité podniky.

Protektorát byl začleněn do soukolí německé válečné mašinerie a německý zbrojní průmysl tak vzrostl nejméně o dvacet procent. Týkalo se to samozřejmě i leteckého průmyslu - továren a firem Aero, Letov, Avia a dalších.

"Záměrem výstavy je představit tuto oblast a uvést také některé dosud méně známé skutečnosti z letecké výroby a výzkumu na našem území se zvláštním zřetelem na výrobu v oblasti Prahy," říká Halada.

Výrobní linka v závodě Letov.

Historický Messerschmitt Me 262 v cvičné dvoumístné verzi je součástí sbírek VHÚ Praha.

Za války se české podniky podílely na vyzbrojování německé armády ve skutečně nebývalém množství.

Týkalo se to jak tradičních a zavedených výrobců, tak nově vzniklých, případně i těch, kteří se dosud tímto segmentem nezabývali, ale byli okolnostmi donuceni. Kupříkladu i bývalé textilky vyráběly součásti do letadel.

Výhodou továren bylo, že ležely daleko od fronty a v počátcích války nebyly nijak ohrožovány.

U nás se montovaly obávané messerschmitty

V protektorátu či v Sudetech se kompletovala i některá konkrétní letadla. Třeba ve vysočanském závodě Aero se stavěla letadla Siebel Si 204, která sloužila jako cvičná a dopravní.

Letňanský Letov vyráběl cvičné stroje Arado Ar 96. V Chebu a Českých Budějovicích probíhala finální montáž proslulého proudového stroje Messerschmitt Me 262. Zejména v podzemní továrně Diana, umístěné v železničních tunelech na nedokončené trati z Tišnova do Křižanova na pomezí Vysočiny a Jihomoravského kraje, se vyráběly letouny Messerschmitt Bf 109.

Na výstavě je navíc zachyceno i to, jakým způsobem se síly bojující proti nacistům snažily leteckou výrobu na našem území poškodit či zlikvidovat.

Expozice mapuje některé letecké útoky na vojenské a průmyslové cíle a je zde zobrazen i odpor českých techniků a dělníků proti nacistickému režimu.