Vizualizace nové stavby architektky Evy Jiřičné v Revoluční ulici. | foto: AI-DESIGN

Skleněnému nároží od Jiřičné překáží dům, rozhoduje se o jeho demolici

  • 44
Architekta Eva Jiřičná v úterý představila finální podobu projektu moderní stavby se skleněnou věží, která by měla vyrůst konci Revoluční ulice v Praze. Výstavbě ale brání novorenesanční dům, o jehož demolici se vedou dlouholeté spory.

Prakticky od druhé světové války se v Praze řeší, co postavit na konci Revoluční ulice. Na místě někdejších Eliščiných lázní se před lety investoři pokoušeli postavit budovu s názvem Novomlýnská brána, kterou navrhla architektonická kancelář DaM.

Projekt připomínající skulpturu prakticky okamžitě dostal nálepku „kontroverzní“. Nesouhlasila s ním část památkářů a i veřejností byla stavba lidově přezdívaná radiátor přijímána s velkými výhradami. To je historie stará zhruba tři roky. Od té doby se změnil jak investor, tak architekt.

Pod novým návrhem, jak by nároží naproti funkcionalistickému paláci Merkur mohlo vypadat, je podepsaná architektka Eva Jiřičná. „Když jsme tento projekt začali připravovat, prostudovali jsme si celé pražské nábřeží. Praha je velmi bohatá na nároží a toho jsme chtěli využít i tady,“ popisovala Jiřičná.

Právě prosklené nároží zakončené věžičkou je totiž jedním z nejvýraznější prvků nové stavby. Ta kromě kanceláří a bytů vytvoří i prostory pro veřejnost. Společně se sousedním barokním domem, se kterým bude stavba propojena, má nabídnout například kavárnu, klubové kino nebo galerii.

Investor, společnost RSJ, zatím neuvedl přesnou částku, na kolik by mohl projekt vyjít. „Počítáme s náklady v řádu stovek milionů korun,“ prohlásil v úterý předseda představenstva skupiny RSJ Libor Winkler. O územní rozhodnutí, což je první krok k získání stavebního povolení, chce firma požádat na začátku příštího roku.

Opakovaný problém? Demolice

Nová výstavba nepočítá se stávajícím novorenesančním domem. A to by mohl být problém. Ostatně někdejší plánovaná demolice této budovy z velké části stála za neúspěchem předešlého projektu kanceláře DaM. I když magistrátní památkový odbor s odstraněním domu souhlasil, nesouhlasil s ním Národní památkový ústav.

„Novorenesanční architektura tvoří podstatnou část Smíchova, Vinohrad, Starého Města a vůbec i centra Prahy. Kdybychom takhle bourali všechno, tak co z toho zbude?“ komentoval před lety chystané odstranění domu šéf pražského Národního památkového ústavu Ondřej Šefců.

Klíčové bude rozhodnutí zmiňovaného magistrátního památkového odboru. Ten sice zatím podle svého ředitele Jiřího Skalického žádné stanovisko nevydal, nicméně demolici a následnou výstavbu v Revoluční ulici už projednával sbor expertů, který je poradním orgánem odboru. A zde projekt Evy Jiřičné podporu získal.

Líbí se vám návrh stavby, která má nahradit novorenesanční dům na rohu Revoluční ulice?

Hlasování skončilo

Čtenáři hlasovali do 0:00 sobota 24. října 2015. Anketa je uzavřena.

NE
NE 754
ANO
ANO 307

„Skutečně sbor expertů akceptoval novou stavbu a hlasoval pro demolici,“ potvrdil zmiňovaný Ondřej Šefců, který je rovněž členem sboru. „Nicméně pro nebyli všichni členové,“ dodává.

On sám dle svých slov patřil mezi ty, kteří pro projekt nehlasovali. Památkový ústav, který vede a který je na magistrátu nezávislý, si totiž stojí za svým a s demolicí novorenesančního domu nesouhlasí.

Památkáře neobměkčil ani návrh Evy Jiřičné, který, jak přiznávají, považují za velmi kvalitní. „Vlastně je nejlepší, jaký byl předložen, nicméně se vymezujeme proti demolici. Náš názor podpořila i vědecká rada generální ředitelky NPÚ,“ dodal Šefců.