O dům v Soukenické ulici se jeho majitel nestará.

O dům v Soukenické ulici se jeho majitel nestará. | foto: Michal Šula, MAFRA

Domu v Soukenické v centru Prahy se hroutí zdi, jeho majitel to neřeší

  • 47
Další dům v Soukenické ulici v centru Prahy se bortí. Podle statika u něj hrozí zhroucení zdí. Radnice stav objektu s jeho majitelem už dlouho řeší, ten však nespolupracuje a o dům se nestará. Před třemi roky ve stejné ulici zemřeli v troskách jiného domu čtyři lidé.

Nová hrozba se podle radnice objevila v domě v Soukenické ulici číslo 12. Před nedávnem se z něj do sousedního školního areálu zřítila část zdiva. I proto se radnice rozhodla řešit jeho stav co nejrychleji. "Musíme postupovat s maximální razancí a maximálně rychle," řekl iDNES.cz starosta Prahy 1 Oldřich Lomecký.

Podle něj se už delší dobu ozývají stížnosti od obyvatel z okolních domů. Navíc se prý zdá, že majitel se o objekt nestará záměrně a chová se tak, aby jeho stav směřoval k demolici.

Stavební úřad Prahy 1 soudí, že dům může být nebezpečný. "Dům je ve velmi špatném stavu, zřícením ale zatím nehrozí. Stavaři ho však musí za naší asistence zabezpečit. V sousedním objektu je škola a existují obavy, že by se mohla část zdiva zřítit na dvůr," řekla statička Hana Gattermayerová.

"Využijeme proto všechny možnosti, abychom situaci vyřešili. Stavební úřad vyzve vlastníka domu, aby urychleně zjednal nápravu a zajistil stabilitu budovy," popsal Lomecký.

Pokud tak majitel stavby neučiní a nebude reagovat ani na další výzvy, hrozí mu pokuty. "Pokud ani to nebude nic platné, opravíme objekt sami a budeme pak náklady požadovat po něm, v krajním případě je budeme vymáhat soudní cestou, případně v exekuci," dodal starosta.

Byla by potřeba změna v zákoně, říká starosta

Podle Lomeckého jde o precedentní případ, aby státní správa dokázala, že není v takových situacích zcela bezmocná. "Bude to samozřejmě velmi obtížné a zdlouhavé, ale něco udělat musíme. Několikrát už se hovořilo o legislativní změně, která by takové případy umožňovala řešit, ale zatím nic takového neexistuje. Potřebovali bychom přitom víc nástrojů, abychom dokázali majitele problematických staveb přimět k zodpovědnému chování," uzavřel starosta.

V roce 2009 se ve stejné ulici zřítil jiný dům. Pod jeho troskami tehdy zahynuli čtyři lidé. Dělníky se na místě snažily zachránit dvě stovky hasičů. Na záchranných akcích, které trvaly přes 40 hodin, se podílel městský statik, psovodi městské policie, báňští záchranáři, policisté, zdravotníci a soukromé firmy (více čtěte zde).

Dům podle radnice spadl kvůli nepovoleným stavebním pracím. Policie kvůli zřícení domu obvinila dva lidi.