V tunelu Blanka proběhly první přípravy na cvičení nehody autobusu.

V tunelu Blanka proběhly první přípravy na cvičení nehody autobusu. | foto:  Dan Materna, MAFRA

V Blance v září shoří autobus. Hasiči si otestují vyproštění zraněných

  • 6
V tunelu Blanka se na konci září odehraje cvičná katastrofa. Akci naplánoval pražský magistrát s tím, že týmy záchranářů si během ní vyzkouší hašení požáru havarovaného autobusu, vyproštění několika desítek zraněných i jejich následný převoz do nemocnic.

Je čtvrtek dopoledne. Blanka je v plném provozu, když autobus s desítkami cestujících znenadání prudce narazí do pilíře. Nehoda odstartuje hromadnou srážku dalších osobních vozů. Autobus hoří, zranění v něm uvázli a nemohou utéci. Nutně potřebují pomoc.

Speciální početný štáb pražského magistrátu, který právě v těchto dnech plánuje velké cvičení v tunelu Blanka, rozhodl, že simulace by měla proběhnout podle výše uvedeného scénáře. A dnes se na místo také vypravil, aby si obhlédl terén.

Podobná nehoda s požárem v tunelu může být velmi vážná, protože oheň se tímto typem prostor rychle šíří - podobně jako komínem. 

„Je důležité, aby si složky záchranářů prostor osahaly a odzkoušely si zákrok přímo na místě,“ vysvětluje hlavní důvody cvičení ředitel odboru bezpečnosti a krizového řízení města Josef Juránek. Po simulaci by záchranáře skutečné neštěstí, pokud k němu dojde, nemělo zaskočit.

Testu se účastní 35 figurantů

„Akce v Blance se uskuteční ve čtvrtek 25. září, pravděpodobně v jedenáct hodin dopoledne. Místo bude štáb vybírat tuto středu,“ uvedl Juránek. Podle informací MF DNES zvolí tunel B směřující do Troje nedaleko výjezdu na Letnou.

Hlavní roli při simulaci budou mít - alespoň zpočátku - hasiči. Právě oni musí nejen přemoci fingovaný požár autobusu, ale současně vyprostit pasažéry. 

„Počítáme s tím, že by v tu chvíli mohlo být ve voze třicet pět figurantů - jeden mrtvý, další těžce raněný a několik lehce zraněných,“ doplnil informace bezpečnostní poradce, člen štábu a bývalý šéf zpravodajských služeb Andor Šándor.

Velká cvičení v Praze

Únor 2014: Blackout – příprava záchranářů na dlouhodobý výpadek elektřiny v celé Praze. 

Září 2014: Nehoda v Blance – simulovaná příprava hasičů a lékařů záchranky na tragédii autobusu. 

Říjen 2014: Akce Metro – cvičení hasičů na únik jedovaté chemikálie v metru. 

V roce 2015: Špinavá bomba – příprava jednotek na jaderné ohrožení ve městě.

Hasiči je budou muset z autobusu vystříhat hydraulickými nůžkami a uklidnit ty účastníky fingované nehody, kteří převezmou roli panikařících cestujících. Zraněné si pak převezme záchranka a minimálně jednoho z figurantů převeze vrtulník podle toho, kde bude volno - buď do nemocnice v Motole, nebo do Ústřední vojenské nemocnice. 

Trosky autobusu nakonec záchranáři odtáhnou, aby uvolnili tunel pro dopravu. Celá akce by podle Juránka neměla trvat déle než hodinu.

Policie se zase připraví na řízení dopravy, aby do tunelu v případě skutečného ohrožení, nemohla najíždět další vozidla. A město si odzkouší, jak připravit obyvatele na možný kolaps povrchové dopravy, k němuž by v případě reálné tragédie mohlo dojít.

„ Pražanům řekneme na rovinu, jaké má taková nehoda dopady na povrchovou dopravu, protože tunel by byl nepochybně určitou dobu zavřený,“ podotkl Šándor.

Velitelem cvičného zásahu v tunelu bude šéf aktuálního výjezdu hasičů. Autobus, který záchranáři na místě skutečně zničí, dodá ze svého parku vyřazených starých vozů Dopravní podnik. Později si postupně zákrok v Blance v menším měřítku odzkoušejí všechny pražské jednotky hasičů.

Test přípravy na blackout už má Praha za sebou

Blanku mají v budoucnu řídit moderní technologie - jejich dispečink bude na Strahově. Tato část vybavení tunelu ale není ještě dokončená, proto se jí test nebude týkat. Během přípravy však štáb třiceti čtyř expertů části technologií odzkouší.

Test toho, jak technologie odolají útoku hackerů, proběhne podle Juránka spíše v teoretické rovině. 

Hasiči na druhou půli října chystají cvičení s názvem Metro. Během něj budou simulovat únik neznámé jedovaté látky v metru včetně evakuace cestujících.

Na příští rok pak magistrát uvažuje o tom, že ve spolupráci se Státním úřadem pro jadernou bezpečnost připraví cvičení na takzvanou špinavou bombu - tedy menší jaderný útok. Podle informací MF DNES proběhne tato simulace v bloku čtyř ulic. Podobná akce se v metropoli dosud nekonala.

Letos v únoru se v Praze uskutečnilo cvičení plošného výpadku elektřiny, které ukázalo, že na krizi nejsou připravené všechny nemocnice či ústavy pečující o seniory (více čtěte zde).

Navíc blackout odhalil i třeba to, že by lidé přišli také o teplo či mobilní signál (více čtěte zde).