Slepé rameno, pravděpodobný původce znečištění, leží u křižovatky Patočkovy a...

Slepé rameno, pravděpodobný původce znečištění, leží u křižovatky Patočkovy a Střešovické ulice. | foto: Yan Renelt, MF DNES

Střevní potíže v Dejvicích možná způsobily tisíce litrů splašků v potrubí

  • 127
Za střevní potíže obyvatel pražských Dejvic a Bubenče možná mohou tisíce litrů splašků, které pronikly do slepé přípojky vodovodního potrubí. Tvrdí to po zkoumání původce nákazy vodohospodáři. A plánují se připojit k trestnímu oznámení, které kvůli závadné vodě podala v úterý radnice Prahy 6.

Splaškové vody mohlo podle vodohospodářů do potrubí natéct až deset tisíc litrů.

„Pravděpodobně je to opravdu tak. My jsme zahájili inspekční šetření, které nám prozradí o celém problému více,“ řekl MF DNES Petr Žejdlík, ředitel Pražské vodohospodářské společnosti (PVS), kterou stoprocentně vlastní hlavní město.

Slepé rameno, pravděpodobný původce znečištění, leží u křižovatky Patočkovy a Střešovické ulice.

Tato firma vodovody spravuje a pronajímá provozovateli – Pražským vodovodům a kanalizacím (PVK).

Vodohospodáři zároveň ale dodávají, že oněch deset tisíc litrů je malé množství ve srovnání s objemem pitné vody, se kterým přišlo do styku.

„Celkově bylo tímto množstvím zasaženo zhruba 40 kilometrů vodovodního řadu,“ dodává Žejdlík.

To však nic nemění na faktu, že stovky lidí kvůli závadné vodě onemocněly. Jedná se o jedno z největších selhání v rámci pražských vodovodů. Zainteresované strany proto pochopitelně chtějí znát viníka.

Nárok na odškodnění se může rozšířit na víc lidí

  • Radnice Prahy 6 požaduje, aby Pražské vodovody a kanalizace odškodnily všechny obyvatele Dejvic a Bubenče, kterým tekla z vodovodních kohoutků závadná voda. Celkem jde o 32 tisíc lidí. PVK totiž plánují odškodnit pouze ty obyvatele, kteří měli zdravotní potíže a doloží to. Firma jim přislíbila pět tisíc korun.
  • Lidé, kteří museli být hospitalizováni, dostanou více. Každý, kdo žádá o odškodnění, musí PVK zaslat buď potvrzení od lékaře, nebo účtenku z lékárny, která dokazuje, že si dotyčný v době, kdy tekla v postižených oblastech závadná voda, kupoval léky proti průjmu, horečce či dalším příznakům nevolnosti. Doposud takto o odškodnění zažádalo více než 2100 lidí. Hygienici uvedli, že celkem bylo ošetřeno 1765 lidí, kteří uvedli obtíže v sobotu a v neděli 23. a 24. května a dalších 860 osob uvádějících obtíže od pondělí 25. do pátku 29. května. Dalších 67 lidí bylo ošetřeno o minulém víkendu.
  • Žádosti o odškodnění PVK zpracovává. Kooperativa, u níž jsou PVK pojištěny, už vyplatila téměř 800 tisíc korun. O odškodnění žádají také podnikatelé a provozovatelé restaurací, kteří hlásí za období, kdy netekla voda, ztráty na tržbách. Některé restaurace přicházely denně o desítky tisíc korun.
  • PVK nebude lidem v dotčených lokalitách účtovat vodné ani stočné za dva týdny. Radnice chce, aby firma tuto dobu prodloužila na měsíc. Dál proto jedná s PVK.

Trestní oznámení na neznámého pachatele proto v úterý podal starosta šesté městské části Ondřej Kolář (TOP 09) (psali jsme zde).

Na policii se obrátí i vodohospodáři. „Stížnost na neznámého pachatele podáme také my spolu s Pražskou vodohospodářskou společností,“ potvrdil Tomáš Mrázek, mluvčí Pražských vodovodů a kanalizací (PVK), které zajišťují provoz vodovodní a kanalizační sítě pod Prahou.

PVS se již pustila do vlastního vyšetřování. „Zhruba do čtrnácti dnů bychom měli mít výsledky,“ upřesňuje Žejdlík.

Dodává, že v první řadě je třeba zjistit, zda se splašky skutečně dostaly do vodovodního potrubí tak, jak se předpokládá. Vše zatím ukazuje na takzvanou slepou vodovodní přípojku pod zemí v blízkosti křižovatky Střešovické a Patočkovy.

Nad ní mělo být atypicky umístěno kanalizační potrubí, ze kterého unikaly splašky a skrz potrubí do slepého ramene prosákly. Ve chvíli, kdy v celém vodovodu poklesl tlak, nasálo potrubí znečištěnou vodu z „apendixu“.

Pokud průzkumy a technická měření PVS dají za pravdu této teorii, na vině bude s největší pravděpodobností projektant, který v 70. letech minulého století umístil kanalizační trubky nad trubky vodovodní a navíc nezakreslil slepé rameno do mapy.

„Vše je třeba důkladně prošetřit a vypočítat. Výsledky mohou mít zásadní vliv na smluvní uspořádání v Praze,“ vysvětluje Žejdlík. Naráží tím na úvahy města vypovědět smlouvu společnosti Veolia, pod kterou spadají právě PVK.

Děti kvůli epidemii nesmí na výlety

Znečištěná voda také překazila plány dětem z Prahy 6. Ty kvůli bakteriím ve vodě nemohou odjet na školu v přírodě. Ze zákona totiž nesmí dva týdny před odjezdem přijít do kontaktu s epidemií.  V zasažené oblasti je 37 škol a školek.

„Rodiče nemohli potvrzení o bezinfekčnosti podepsat, protože by lhali,“ řekla pražská hygienička Zdeňka Jágrová. Podle zákona o veřejném zdraví může na zotavovací akci pořádanou mateřskou nebo základní školou jen dítě, které nejeví známky akutního onemocnění a 14 dní před odjezdem nepřišlo do styku s osobou nemocnou nebo podezřelou z nákazy.

Například na ZŠ Bílá v Dejvicích byla minulý týden alespoň jeden den nemocná více než polovina z 546 dětí. „Není jednoznačně řečeno, jestli se dítě nesmí setkat s nákazou jen v úzké rodině nebo třeba ve školní třídě,“ uvedl ředitel školy Martin Molčík.

Jeho škola prý dostala oficiální nařízení, že se musí zdržet pořádání hromadných akcí. Podle Molčíka přišlo rozhodnutí až jako reakce na jeho dotaz, jak má škola před odjezdem na školu v přírodě postupovat.

Škola proto akci zrušila, teď jí ale hrozí storno poplatky. „Poslal jsem oficiální stížnost na Pražské vodovody a kanalizace,“ uvedl ředitel. Podle něj není jasné, jestli škola za zrušené zájezdy získá nějaké odškodnění.

,