Střední průmyslová škola Na Třebešíně, poznamenaná úmrtím šikanované učitelky....

Střední průmyslová škola Na Třebešíně, poznamenaná úmrtím šikanované učitelky. Na její týrání upozornili vedení školy sami žáci –přesto si teď někteří vyčítají, že to měli udělat dříve a důrazněji. (15. února 2016) | foto: Petr Topič, MAFRA

Průmyslovka za šikanu zvažuje vyhazov studentů, namočeni jsou i další

  • 646
Střední průmyslová škola Na Třebešíně uvažuje o tom, zda potrestá ještě další studenty, kteří figurovali na videích s šikanovanou učitelkou, která později zemřela. Zároveň je ve hře i definitivní odchod ze školy pro již podmínečně vyloučené studenty.

Pro iDNES.cz to potvrdila zástupkyně ředitele Taťjana Kubíková.

„Na záběrech jsme viděli i jiné studenty, vyhodnocujeme to, analyzujeme, a nějakým způsobem se k tomu postavíme. Určitě je můžeme i potrestat,“ uvedla Kubíková. Dodala, že videa zkoumá třídní profesor, který žáky dobře znal, a na videích je tak pozná lépe než vedení školy, které se studenty nebylo tolik ve styku. Kubíková nechtěla uvést, o kolika studentech je řeč.

Zároveň dodala, že chování studentů sice nebylo natolik závažné jako tří hlavních aktérů, kteří již byli podmínečně vyloučeni, i tak prý ale své učitelce prováděli věci, které nejsou slučitelné s morálkou.

Podle ní je navíc ve hře i to, že by již podmínečně vyloučení agresoři mohli být ze školy vyhozeni.

„Má o tom ale právo rozhodnout ředitel, který je momentálně v pracovní neschopnosti,“ dodala Kubíková.

Valachová se obrátí na zřizovatele

Do kauzy se už zapojila i ministryně školství Kateřina Valachová. Ta podle ČTK prohlásila, že se kvůli celé události obrátí na zřizovatele školy, tedy pražský magistrát. Ten by podle ní měl záležitost prošetřit a dodala, že se se zřizovatelem školy hodlá sejít.

Magistrát zatím čeká, jak dopadne vyšetřování inspekce, která již školu vyšetřuje a setrvá na ní minimálně několik dní. Inspekce se nebude věnovat jen tomuto případu, který z pohledu trestního práva řeší policie.

„Nevyhýbáme se tomu, ale obecněji se zaměříme na to, jak se ve škole řešily sociálně-patologické jevy v minulosti. Jak fungují metodiky prevence, školní psycholog a další pracovníci. Jestli se nějaké takové jevy v minulosti objevily a jak je škola řešila. Jaké jsou vztahy mezi žáky, mezi učiteli a mezi žáky a učiteli,“ uvedl pro ČTK náměstek ústředního školního inspektora Ondřej Andrys. Minimálně měsíc pak potrvá, než inspekce zjištění vyhodnotí.

Případem se už zabývá policie, magistrát byl v kancelářích vedení na prověrce v pondělí dopoledne.

Podle informací, které má hlavní město k dispozici, nastoupila učitelka na školu dne 1. 2. 2015. V době, kdy na škole působila, byla škola velmi kladně hodnocena Českou školní inspekcí a celkově bylo dobře hodnoceno klima na škole.

Dále město zdůrazňuje, že škola vykazuje dlouhodobě dobré výsledky a disponuje vynikajícím materiálním zázemím s řadou odborných učeben s kvalitním vybavením a je držitelem řady prestižních ocenění.

Na internetu mezitím vznikla i petice usilující o odvolání vedení školy.

„Není možné, aby škola půl roku kryla týrání učitele, odůvodňovala to tím, že neměla dostatečné signály o tom, že něco není v pořádku a nyní, když na věc upozornila média, škola vydávala mlžící prohlášení o tom, že je vázána mlčenlivostí a jiné nesmysly,“ píše se v petici, kterou v úterý založil Adam Halmoši, kterého celý případ pobouřil.

Lidé, kteří již petici podepsali, žádají, aby se co nejdříve sešla k projednání případu školská rada a aby zřizovatel školy, což je pražský magistrát, projednal odvolání jejího vedení. A to bez zbytečného odkladu.

Pětapadesátiletou učitelku podle zjištění iDNES.cz šikanovalo několik studentů již od podzimu. Někteří spolužáci vše natáčeli na video a posléze se obrátili na vedení školy (více o případu čtěte zde). Vedení školy ale souvislost s úmrtím ženy odmítá, podle něj na vině byly její zdravotní problémy.